Sevgilim işkolik: İşine bağımlı kişilerle birlikte olmanın 4 önemli getirisi

Çevrenizde işten gelmek bilmeyen, gece geç saatlere kadar çalışıp yine de sabahın köründe takım elbisesiyle tam zamanında işte olan, kariyerinde ilerlemek için eline geçen her fırsatı kullanan, bulunduğu her ortamda konuyu bir şekilde iş yaşamı ve kariyere getiren kişiler mutlaka vardır.

yatakta calısma

Dışarıdan bakıldığında ‘Ben işkoliğim’ diye bağıran, iş yaşamı ve özel hayatı arasında herhangi sınır bulunmayan, profesyonel hayatını günlük yaşantısından ayırma ihtiyacı duymayan biriyle birlikte olduğunuzu düşünün. Bunun düşüncesi bile size korkutucu geliyorsa ya da hali hazırda çok çalıştığı ve size zaman ayırmadığı için rahatsızlık duyduğunuz bir partneriniz varsa, bu yazımızı dikkatle okumanızı öneriyoruz. Zira, ilişkinize sizin beklediğinizden daha az zaman ayıran ve kariyerini hayatının merkezine koymuş biriyle birlikte olmanız, aslında sizin için oldukça avantajlı bir durum.

Sizi boş vermişlik hissinden kurtarır

Söz konusu ilişki olduğunda, ister istemez kendimizi bir anda karşımızdaki kişi gibi davranırken bulabiliyoruz. Bu çerçeveden bakıldığında, çevrenizde sürekli işiyle ve kariyeriyle ilgili aktif birinin bulunması ister istemez sizi de bu şekilde davranmaya yöneltiyor olabilir. Bu nedenle aslında işkolik biriyle birlikte olmak, yarışmacı ruhunuzun kaybolmamasına ve profesyonel hayatınızda daha aktif ve yenilikçi olmanıza olanak tanır. İşinizde problem yaşadığınızda yeni opsiyonları değerlendirebileceğinizin farkında olmak ya da işle ilgili sıkıntılarınızın çözümü için partnerinizden destek almak size iyi gelecektir.

Sosyal ortamınızı canlı tutmanıza olanak verir

Hayatımıza biri girdikten sonra genelde ailemizle ve arkadaşlarımızla olan ilişkilerimiz sınırlanır. Akşam yemeklerinde, sinemaya giderken ya da dışarı çıktığımızda genelde birlikte olduğumuz kişiyle zaman geçirmeye çalışır ve ister istemez çevremizdeki insanlara daha az vakit ayırmaya başlarız.

Birlikte olduğunuz kişi işine ve işiyle ilgili ilişkilerine önem verdiği için, siz de arkadaşlarınızla ve ailenizle daha fazla zaman geçirme olanağı bulursunuz. İlişkinin sağlıklı yürütülebilmesi için iki tarafın da ilişkiden bağımsız, kendisine ait bir zaman dilimi olması büyük önem taşır. İşine önem veren ve arkadaş ilişkilerini ön planda tutan biriyle ilişki içinde olmak, bu zamanın doğal olarak ortaya çıkmasına olanak tanır. Bu durum, ilişkiniz herhangi bir nedenle sonlandığında ayrılık sürecini daha kolay atlatmanıza da yardımcı olacaktır.

İlişkinizin karşınızdaki kişi için ne anlam ifade ettiğini daha kolay analiz edebilirsiniz

İşine bağımlı olan insanlar için başka birine zaman ayırmak ve iş dışında aktiviteler yapmak oldukça zordur. Bu nedenle boş kaldıklarında ya da iş dışı aktiviteler yapmak durumunda kaldıklarında kendilerini stres altında hissedebilirler.

Eğer işine çok bağlı biriyle beraberseniz ve iş dışındaki zamanını sizinle mutlu ve huzurlu bir şekilde değerlendirebiliyorsa, bu kişi için değerli olduğunuzu bilmelisiniz. İşkolik biri için sinemaya gitmek, birlikte spor yapmak ya da biriyle birlikte olmak için zaman ayırmak oldukça zordur. Eğer birlikte olduğunuz kişi hayatının merkezindeki şeyden sizin için vazgeçebiliyorsa bu, yalnızca size ve ilişkisine değer verdiği için olacaktır.

Özgüven ve hayranlık duygusunu yaşamanıza olanak verir

Tıpkı ailenizin iyi bir okul kazandığınızda, kendinize ve topluma fayda sağlayan işler yaptığınızda sizinle gurur duyması gibi, sevdiğiniz insanın da kariyerinde başarılı olması ve çevrenizdeki kişiler tarafından takdir edilmesi, sizin özgüveninizi ve hayranlık duygunuzu artıracaktır. Birlikte olduğunuz kişinin işine duyduğu bağlılık sebebiyle başarılı olması ve çevreden aldığı takdirler nedeniyle kendisini mutlu hissetmesi ilişkinize de olumlu katkılarda bulunur. İlişkide iki tarafın da mutlu olması için, kişilerin bireysel olarak kendi yaşantılarından tatmin olmaları ve tek başlarına başarı duygusunu tatmaları gerekir. Bu nedenle hem kendiniz, hem ilişkiniz için işini seven ve iş-yaşam dengesi kurmak yerine bu dengeyi yaşam tarzı haline getiren biriyle beraber olmak uzun vadede olumlu bir durum.

Partnerinizin çok fazla çalışıyor olması ve buna bağlı olarak birlikte geçirdiğiniz zamanın kısıtlı olması zaman zaman rahatsız edici boyutlara ulaşıyor olabilir. Ancak emin olun başarısız, motivasyonu düşük, monoton ve işini önemsemeyen biriyle birlikte olmaktan çok daha avantajlı ve sağlıklı bir durum. Tıpkı arkadaş ilişkilerinde olduğu gibi sizi aşağı çeken ve kişisel gelişiminizi olumsuz etkileyen biriyle birlikte olmak yerine, profesyonel yaşamını önemseyen ve sizi de başarılı olmanız için motive eden biriyle birlikte olmanın avantajlarını bir kez daha gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!