Sevdiklerinizi mutlu etmek için: Paranın satın alamayacağı 8 yılbaşı hediyesi

Yılbaşı sevdiklerimizle bir arada olmak ve onları mutlu edebilmek için hediyelerimizle sürprizlerler yaptığımız özel bir gün… Ancak hayatımızda olan ve değer verdiğimiz sevdiklerimize illaki pahalı hediyeler almak zorunda hissedip kendimizi zor duruma sokmamız gerekmiyor… Sevdiklerinizle geçirmeyi planladığınız bu yılbaşı, parayla satın aldığınız hediyelerinizdense, zihniniz, kalbiniz ve ruhunuzdan gelen ve paranın satın alamayacağı hediye fikirlerine göz atıp daha etkileyici bir sürpriz yapabilirsiniz. 

1. Kurutulmuş çiçeklere modern bir dokunuşla yeniden hayat verin

Bir zamanlar sevgili tarafından uzatılan tek bir çiçek bile kurutulur, kitaplar ya da günlüklerin arasında saklanırdı. Bu anlamlı jest artık tarihe karışmış gibi görünse de bu romantik hareketi birkaç kitap ve biraz sabırla yeniden yorumlayarak sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Bunun için baskısını yapacağınız çiçekleri seçin, ağır bir kitap kullanın, boş bir kağıdın üzerine çiçeğinizi yerleştirin, üzerini baskı yapabilmek için sert bir yüzeyle kaplayın ve kitabın kapağını kapatın. Birkaç hafta sonra çiçekler kuruyacak.

2. Beraber bir yemek kitabı yazın

Sevdiğiniz kişi yemek yapmayı seviyor mu? Büyükanneniz aile yadigarı birbirinden harika tarifler mi biliyor? O zaman güzel bir yemek kitabı hazırlamaya ne dersiniz? Hem de bu kitabın ‘Çok satanlar’ listesine ya da büyük bir çıkış yapmasına gerek yok. Boş bir not defterine özel bir yemek kitabı ismiyle tarifleri not edebilirsiniz. Böylece kendi yemek kitabınızı nesiller boyunca aktarmak için de ilk adımı atabilirsiniz.

3. Kendi eşyalarınızı dağıtın

En yakın arkadaşınız hırkanızı çok mu beğenmişti? Kız kardeşinizin uzun zamandır kolyenize hayranlıkla mı bakıyor? Bu eşyalara gerçekten ihtiyacınız var mı? Sevdiğiniz kişilere onların beğendiği kendinize ait eşyaları hediye ettiğinizde yüz ifadeleri görülmeye değer.

4. Yıl boyunca her ay biriyle ilham verici bir hikaye paylaşın

Hediyeyi yılbaşı zamanında bir kez verip geçmek yerine, uzun vadeli bir hediye fikrine ne dersiniz? Sevdiğiniz kişiye yıl boyunca her ay ilham verici bir hikaye ya da mektup göndermek onları sık sık mutlu etmenizi sağlayacak.

5. Kişisel bir harita oluşturun

Google Maps, gitmek istediğiniz yerleri seçip kendi haritanızı oluşturabilmenize ve bunu istediğiniz kişilerle paylaşmanıza izin veriyor. Kendiniz ve sevdiğiniz kişiye özel bir harita yapıp özel bir hediye oluşturabilirsiniz.

6. Birlikte başkalarına yardım edin

Pek çoğumuz insanlar ve gezegenimiz için iyi bir şeyler yapmak istiyor ancak işe nereden başlayacağımızı bilemiyoruz. Bu kez doğru hedef koyarak bu isteğinizi gerçekleştirmeye ne dersiniz? Gönüllü arayan bir organizasyonu araştırın ve kolları sıvayın. Başkalarına yardım etmek paha biçilemez, bunu sevdiğiniz kişiyle yapmaksa aranızdaki bağı çok daha güçlendirecek.

7. Birlikte yeni bir şeyler öğrenin

Sevdiklerinizle birbirinize destek olup motive ederek başarılı olmak kadar keyifli bir şey az bulunur. Bir gün belirleyin ve yeni şeyler öğrenebileceğiniz atölye ya da etkinlikleri araştırın. Eğer bunu parasız bir şekilde yapmak isterseniz, sevdiğiniz kişinin ilgi duyduğu bir konuyu derinlemesine araştırıp öğrendiğiniz bilgileri onunla paylaşın.

8. Zamanınızı hediye edin

Belki ilk bakışta kulağa çok klişe geliyor olabilir. Ancak sevdiklerinize verebileceğiniz en değerli hediyelerden biri zamanınız. Bunu layıkıyla yapmak da günümüz şartlarında oldukça zor. Bu özel hediyeyi tam anlamıyla verebilmek için, iletişim araçlarını bir günlük bir kenara bırakarak yalnızca sevdiğinizle vakit geçirebileceğiniz bir gün tasarlayın ve keyfini çıkarın. İkinize de iyi gelecek.

Kaynaklar:
The Travelettes
The Guardian
Aim Happy

İlginizi çekebilir:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!