‘’Seninki kaç santim?’’ sorunsalı: Cinsel organla dalga geçilmesi kişiyi tahrik edebilir mi?

Erkeklerin cinsel organlarıyla ilgili yapılan şakalara sosyal medyada ya da arkadaş ortamınızda mutlaka denk gelmişsinizdir. ‘Seninki kaç santim?’ tadında imalı sorular, penis boyunu tahmin etmek için üretilen şehir efsaneleri…

penis boyu

Erkekler arasındaki cinsel organın boyunu alay konusu haline getirmek ve bu organ üstünde şakalar yapmak, aslında porno sektöründeki devasa ve gerçek dışı cinsel organların normalleştirmesinin bir sonucu. Peki, cinsel organıyla dalga geçilen birinin bundan tahrik olması mümkün mü?

Kişinin kendisiyle ilgili herhangi bir şeyle dalga geçilmesinden tahrik olması, cinsel mazoşizmin (acıdan zevk alma) bir türü. Cinsel mazoşizm denildiğinde akla gelen ilk şey fiziksel acı olsa da kişinin psikolojik olarak acı çekmesi de aynı ölçüde zevk almasını sağlayabiliyor. 

Peki, aşağılama bu sadomazoşist uygulamaların yüzde kaçını oluşturuyor? Finlandiya’da acıdan zevk alan 184 katılımcıyla yapılan bir araştrımada, katılımcıların % 70’inin sözlü olarak aşağılanmaktan zevk aldığını belirttiği görüldü Aynı şekilde, cinsellik uzmanı ve araştırmacı Dr. Justin Lehmiller’in yapmış olduğu online bir anketin sonuçlarına göre, sadomazoşist olan kişilerin %33’ünün cinsellik geçmişinde sözlü olarak aşağılanmaktan hoşlandığı ve bunu deneyimlediği ortaya çıktı.  Araştırmaların sonuçlarını göz önünde bulundurduğumuzda, kişiyi aşağılamanın ve dalga geçmenin sadomazoşist eğilimin bir alt kolu olduğunu söyleyebiliriz.

Cinsel aşağılamadan zevk alan tek cins erkekler de değil. Aynı şekilde kadınlar da , dalga konusu edilmiş bir cinsel organları olmasa da, sözlü olarak aşağılanmaktan zaman zaman zevk alabiliyor.

Peki, fiziksel ve psikolojik acıdan tahrik olma durumu nereden geliyor? Acıyla mutlu olmanın, acıdan tatmin olmanın ve rahatlamanın altında yatan sebepler neler?

Her zaman olduğu gibi, bilim insanları bu konuda da birbirinden farklı ve ikna edici teoriler üretmişler. En bilinen iki teoriden birisi, bunun öğrenilmiş bir davranış olduğu, bir diğeri ise mazoşizmin kişinin bireysel farkındalığından uzaklaşmak için kullandığı bir kaçış yöntemi olması yönünde.

Bireyin mazoşizmden zevk almasını öğrenilmiş davranış olmasıyla açıklayan teoriye göre, kişi geçmiş deneyimlerinde zevk ve acının bir arada olduğu durumlara üst üste maruz kaldığı için zamanla acıyla beraber zevk hissini de yaşamaya şartlanıyor. Sonrasında da zevk hissini yaşayabilmek için acıya ihtiyaç duyuyor.

Bireysel farkındalık teorisine göreyse, acı çekmek bazı bireyler için psikolojik bir kaçış stratejisi. Bu kişiler vücutlarına zarar vererek yaşadıkları acı hissinin çevredeki tüm uyaranlarla bağlantılarını kesmelerini ve kafalarındaki düşüncelerden bu şekilde kurtulmalarını sağlıyor. Cinsel performansıyla ilgili endişe taşıyan biri de, bu endişesini acı hissiyle bastırmaya çalışıyor.

Sonuç olarak, sözlü aşağılamanın sadomazoşizmin bir parçası olduğunu ve bireylerin cinsellikte fiziksel ve psikolojik olarak kendilerine acı çektirme isteklerinin farklı nedenleri olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!