Senin kahven hangisi: Dünyanın farklı yerlerinden en sevilen kahve çeşitlerini tanıyalım

Kahve kimileri için uykulu sabahların en yakın dostu, kimileri için keyifli sohbetlerin olmazsa olmazı, kimi için de peşinde seyahat edilen bir tutku… Dünyada en çok tüketilen içeceklerden biri olan kahvenin günlük hayatımızdaki yeri öyle büyük ki; dünya genelinde günde 2.25 milyar fincan kahve tüketiliyor. Peki kahveyi “neden” seviyoruz?

Üretiminin her aşamasında titizlik gerektiren kahvenin tadı bir yana; kokusu bile aklımızı başımızdan almaya yetiyor. Çoğu zaman kafein içeriğiyle zihinsel performansımızı arttırmak için tercih ettiğimiz kahve, aynı zamanda bir antioksidan deposu. Doğru demlendiğinde, günün her anına ve her moduna uygun lezzetli içecekler elde edebildiğimiz kahve aynı zamanda iştahı azaltıyor ve yağ yakımına da yardımcı oluyor. Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre günde 5 fincana kadar kahve içmenin sağlık açısından da yararları bulunuyor.

Peki kahveyi “nasıl” seviyoruz? İşte dünyanın farklı yerlerinden en sevilen kahve çeşitleri:

 • Espresso: Diğer tüm kahvelerin “başlangıcı” diyebileceğimiz İtalya’ya özgü spesiyal kahve Espresso, koyu kavrulmuş ve ince öğütülmüş kahvenin, makine yardımıyla belirli bir basınç ve yüksek ısıdaki suyla süzülmesiyle hazırlanır. İki shot olduğunda Doppio adını alır.
 • Espresso macchiato: Kolombiya’ya özgü bir lezzet olan Espresso macchiato, bir shot espresso üzerine buharlı süt ve yoğunlaştırılmış köpüklü süt eklenerek hazırlanır ve aromatik bir tada sahiptir.
 • Ristretto: Yoğun ve aromatik kahve severlerin tercihi, kısaca “sert espresso” olarak tanımlayabileceğimiz Ristretto için aynı miktar kahve için espressoya göre daha az su kullanılır. Ristrettonun tam tersi olan Lungo ise, iki kat su ile hazırlanan bir espressodur.
 • Cappuccino: Eşit orandaki espresso, sıcak süt ve süt köpüğüyle hazırlanan Cappuccinonun her fincanında bir shot espresso bulunur. Cappuccino; fazla sütle hazırlandığında Cappuccino Chiaro, az sütle hazırlandığında ise Cappuccino Scuro adını alır. Sıcaklığını koruması için porselen bardakta servis edilmesi tavsiye edilir.
 • Americano: Espresso üzerine sıcak su eklenerek hazırlanan “Amerikan espressosu” Americano’da yaklaşık bir shot espresso ve espressonun iki katı kadar sıcak su bulunur. Espressodan daha yumuşak, filtre kahveden daha sert olan Americano, sıcak su yerine soğuk su ile bir araya gelerek sıcak havaların en çok tercih edilen kahvelerinden Iced Americano halini alır.

 • Caffe Latte: Espresso shot üzerine buharlanmış süt eklenmesiyle hazırlanan Latte, en çok tercih edilen kahve türlerinden biri. Yarı kahve yarı ılık süt karıştırılarak hazırlanan Latte, Türkiye’de en çok tercih edilen kahvelerden biridir.
 • Latte macchiato: Lekeli süt anlamına gelen ve adını sütün üzerindeki espresso lekelerinden alan Latte Macchiato, yoğunlaştırılan sütün üzerine espresso ve süt köpüğü eklenerek hazırlanır.
 • Flat white: İki shot espresso üzerine tamamen pürüzsüz hale getirilmiş süt köpüğü eklenmesiyle hazırlanan Flat White; çıkış noktası konusunda Avustralya ve Yeni Zelandalıların rekabet halinde olduğu ve tüm dünyayı etkisi altına alan bir lezzet. Cappuccinoya benzeyen Flat White; cappuccinoya oranla daha yoğun bir kahve deneyimi sunar.
 • Cortado: Espresso kullanılarak hazırlanan bir başka kahve türü olan Cortado; espresso ve espressonun yarı oranında süt kullanılarak hazırlanır ve tıpkı espresso gibi cam bardakta servis edilir. İspanyolca “acı kahve” anlamına gelir.
 • Wiener Melange: Bir Avusturya spesiyali olan Wiener Melange, sert bir cappuccinoya benzemekle birlikte, yarı espresso yarı süt köpüğüyle hazırlanır.
 • Café Au Lait: Fransa’ya özgü olan ve genellikle kahvaltıda tercih edilen Café Au Lait, yüksek oranda kahve içeren bir sütlü kahvedir.
 • Galão: Oldukça yumuşak içimli bir cafe latte olan Galão, espresso ve köpüklü sütten hazırlanarak genellikle cam bardakta tercih edilir.
 • Kaapi: Hindistan ve kahve denildiğinde akla gelen Kaapi, iki çay kaşığı yoğun kahve ve sıcak sütün birleşimiyle oluşan tatlı bir kahvedir.
 • Koffie Verkeerd: Tıpkı Hindistan spesiyali Kaapi gibi iki çay kaşığı yoğun kahve ve sıcak sütün karışımından oluşan Koffie Verkeerd, Hollanda’ya özgü bir spesiyal kahve çeşididir.

Tercihiniz hangi kahve çeşidi olursa olsun; lezzetli ve güzel bir kahve içmenin birkaç ortak püf noktası var: İyi bir kahve çekirdeği, taze ve temiz su, doğru ölçüler ve kahvenizi hazırlamak için kullanacağınız iyi bir makine. Son olarak kahvenin tadını birlikte çıkarabileceğiniz bir kitap, arka fonda sevdiğiniz bir müzik ve belki de sohbetin tadını çıkarabileceğiniz bir dost da keyfinizi katlayabilir.

İyi kahve için: Siemens EQ Tam Otomatik Espresso ve Kahve Makineleri

Eşsiz kahve keyfi için bir araya getirilen yenilikçi teknolojileri tek bir dokunuşla evinizde: Siemens, olağanüstü özellikler arayan kişiler için EQ serisi tam otomatik kahve makinelerini geliştirdi. Bu kahve makineleri sayesinde, kahvenin yer aldığı her an, gerçek anlamda özel ve keyif dolu bir deneyime dönüşür.

EQ modellerinin sunduğu iAroma teknolojisi, her fincanından maksimum tat alacağınız bir kahve deneyimi yaşatır. Kahve makineleri modern teknolojileri, üstün kullanım konforu sunan özellikleriyle öne çıkarken, şık ve çekici tasarımlarıyla herkesi kendilerine hayran bırakır. Temel beklentileri hedefleyen modellerden, uzaktan kontrol ve kullanım sağlayan Home Connect özellikli modellere kadar uzanan Siemens EQ serisi tam otomatik espresso ve kahve makineleri ile tamamen kişiselleştirilmiş bir kahve keyfini siz de yaşayabilirsiniz. Gününüzün en güzel anlarını taçlandırmak için Siemens Home Connect Kahve Makinesi ile 17’den fazla kahve çeşidi evinizde.

iAroma teknolojisine sahip Siemens Tam Otomatik Kahve Makineleri ile tanışmak için tıklayın.

 

Dünyada en çok tüketilen kahve çeşitlerine yer verdiğimiz bu içerik Siemens Ev Aletleri katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement