Seks Öncesi Tüketilecek En Kötü ve En İyi Besinler

 

Biriyle randevunuz var ve akşam için her şeyi planladınız. Eve geçmeden önce birlikte akşam yemeği yemek, çiftlerin yakınlaşmasına yardımcı olduğu için partnerinizle güzel bir yemek yemek istiyor olabilirsiniz. Bu güzel bir fikir olsa da yanlış yiyecekler seçerseniz, tüm akşamınız bundan etkilenebilir ve işler istediğiniz gibi gitmeyebilir.

Seks öncesi tüketilecek en kötü ve en iyi besinleri öğrenerek işleri riske atmadan akşamınızı en güzel şekilde geçirebilirsiniz.

Seks Öncesi Tüketilecek En Kötü Besinler

Seks öncesi tüketilecek en iyi besinlerin yanında elbette en kötü besinler de bulunuyor. Seks öncesi ihtiyacınız olan son şey, ilişki sırasında karnınızın şişmesine, midenizin bulanmasına ya da libido eksikliğine neden olabilecek yiyecekler tüketmek olacaktır. Bu besinlerin neler olduğuna aşağıda göz atabilir ve bu sayede seks öncesi bunlardan uzak durabilirsiniz.

Fasulye

Fasulyeyi ister Türk mutfağındaki ister diğer ülkelerin mutfaklarındaki yemeklerde tüketecek olun, bir noktayı gözden kaçırmamanız gerekiyor. Fasulyede vücut tarafından tamamen parçalanamayan şeker molekülleri olan oligosakkaritler vardır. Bunlar genelde karında ağrıya ve aşırı gaz oluşumuna neden olur. Seks sırasında bu olumsuz etkilerden kaçınmak için fasulye içeren yemeklerden uzak durmalısınız.

Turpgiller

Turpgillerde bulunan rafinoz ve sülfat; kıvırcık lahana, karnabahar ve brokoli gibi sebzelerin gaz yapmasına neden olabilir ve karnınızın ağrımasına yol açabilir. İnsan vücudunda turpgillerde bulunan karmaşık bir şeker olan rafinozu parçalayacak enzimler yoktur. Bu yüzden turpgilleri tükettikten sonra bunlar bağırsağın alt kısmına ulaştığında bakteriler tarafından fermente edilerek metan, karbondioksit ve hidrojen üreterek kişinin gazlanmasına yol açar.

Alliumlar

Soğan ve sarımsak gibi alliumlar tükettikten sonra karşı cinsin sizi daha çekici bulacağını elbette düşünmüyorsunuzdur. Bu keskin tada ve kokuya sahip sebzeler özellikle kahve ve baharatlı yiyeceklerle birlikte tüketildiğinde vücudunuzun kötü kokmasına neden olacaktır. Bu da seks sırasında isteyeceğiniz son şeydir.

Organik olmayan soya sütü

Soyada fitoöstrojen (östrojeni taklit eden izoflavonlar) adı verilen, çok fazla tüketildiğinde hem erkeklerde hem de kadınlarda hormon dengesini bozabilen maddeler vardır. Bu nedenle soya sütü, edamame, tofu ve soyadan yapılan vejetaryem/vegan et ürünlerini aşırı miktarda tüketmeyin ve bunların daima organik olduklarından emin olun.

Bira

Seksten önce canınız birkaç bira içmek istemiş olabilir. Ancak bira içtiğinizde libidonuz etkilenebilir. Bunun nedeni, bira yapımında kullanılan şerbetçiotunun hormonları bozan fitoöstrojenlere sahip olmasıdır. Sonuç olarak özellikle erkeklerin birayı seksten önce içmeleri önerilmemektedir.

Hamur tatlıları

Hamur tatlılarını çok seviyor olabilirsiniz. Ancak bunların içerisinde bulunan trans yağlar, atardamarları tıkayabilirken şeker ise insülin hormonu seviyelerinin yükselmesine ve bu da göbek yağlanmasının artmasına ve kas kütlesinin kaybına yol açabilir. Bu da genelde testosteron seviyelerinin düşmesine neden olur. Erkeklerde göbek yağının artması östrojen seviyelerini arttırarak libido düşüklüğüne ve erektil disfonksiyona neden olabilir.

peynir

Peynir

Piyasada bulacağınız pek çok süt ürününün içerisinde hormonları bozucu etki gösteren antibiyotikler olabileceği gibi insanların büyük bir kısmında laktoz intoleransı bulunmaktadır. Laktoz intoleransı nedeniyle mide rahatsızlığı yaşarsanız, seks tatsız hale gelecektir. Bu yüzden seks öncesi peynir tüketmemeniz iyi olacaktır.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz çok lezzetli ve faydalı bir yiyecek olsa da idrarın kokusunu dayanılmaz hale getirdiği bir gerçek. Bu yüzden normalde bu sağlıklı sebzeyi tüketmenizde bir sakınca olmasa da seks öncesi uzak durmak isteyebilirsiniz.

İşlenmiş etler

İşlenmiş etlere ilave edilmiş hormonlar, koruyucular ve antibiyotikler, vücutta hormon dengesizliğine neden olabilir. Bu nedenle protein almak istiyorsanız, işlenmemiş ya da az işlenmiş yiyeceklere yönelmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Acı biber

Acı biber

Acı biber gibi yiyecekler reflü gibi mide sorunlarını tetikleyebilir ve mide asidinin bozulmasına neden olabilir. Bu yüzden mide sorunlarının seksi mahvetmemesi adına acı biberin yanı sıra kahve, kızartma ve turunçgiller gibi yiyeceklerden kaçınmanız iyi olabilir.

Seks Öncesi Tüketilecek En İyi Besinler

Seks öncesi en kötü besinlerden sonra en iyi besinlere aşağıda göz atabilirsiniz.

Keten tohumu

Süper besinlerden biri olan keten tohumu, zengin antioksidan özelliklere sahip olması ve cinsel organlara giden kan akışını arttırmasıyla ünlüdür. Keten tohumunun içerisinde bulunan lignanlar enerjik olmanıza yardımcı olur. Lignanlar; antiviral, antibakteriyel ve kanser karşıtı özellikleri bulunan östrojene benzer kimyasallardır. Keten tohumu aynı zamanda omega-3 yağ asitleri bakımından da zengindir. Bu yağ asitleri, kalp-damar sağlığını iyileştirebileceği için libidoyu arttırıcı etki gösterebilir. Keten tohumunda bulunan bir diğer önemli bileşen olan L-arjinin ise kan akışını hızlandırarak spermlerin sağlıklı olmasına yardımcı olabilir.

istiridye

İstiridye

İstiridye, cinsellik için önemli bir mineral olan çinko bakımından zengin bir deniz ürünüdür. Çinko, vücudumuzda salgılanan ve cinsel istekle bağlantılı bir hormon olan testosteronun üretilmesine yardımcı olur. Ayrıca enerjik olmamız için gerekli olan tiroit hormonlarının sentezlenmesinde de faydalıdır. Tabi ki tek seferde birkaç istiridye yiyerek performansınızın anında etkilenmesini bekleyemezsiniz. Bununla birlikte bu yiyeceği tüketerek cinsel işlev için kritik olan besin ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği de çinko dolu yiyeceklerden bir tanesi olduğu için cinsel işlev açısından önemlidir. Aynı zamanda harika bir magnezyum kaynağıdır. Kabak çekirdeğinde cinsel sağlık için önemli olan antioksidan, kan basıncını düşürücü ve kalbi koruyucu besinler bulunmaktadır. Kabak çekirdeğinde bulunan omega-3 yağ asitleri ise jinekolojik sağlık ve prostat sağlığı için faydalı olabilir. Omega-3 yağ asitlerinin vücuttaki inflamasyonu azalttığı bilinmektedir. Kabak çekirdeğindeki demir, kendinizi enerjik hissetmenize; çinko, bağışıklığınızı arttırmanıza; magnezyum ise rahatlamanıza yardımcı olarak cinsel hayatınıza katkıda bulunabilir.

Nar

Nar çekirdekleri polifenollerle doludur. Polifenoller, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve felç riskini azaltmayla ilişkilendirilen bileşenlerdir. Bunların aynı zamanda kan damarlarını rahatlattığı ve beyne ve kalbe giden kan akışını arttırdığı bilinmektedir. Vücuttaki kan akışının artmasıyla cinsel performansta da artış yaşanabilir. Narda bulunan polifenoller aynı zamanda bağışıklık sisteminizi desteklemeye yardımcı olurken flavonlar ise erektil sağlık için önemli olduğundan dolayı seks öncesi nar tüketerek cinsel sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

Avokado

Avokado

Avokado, testisler ya da daha doğrusu spermler için faydalıdır. Avokado, E vitamini bakımından zengin olduğu için oldukça besleyici bir yiyecektir. E vitamini, kan damarlarını genişleten ve bu nedenle kalp-damar rahatsızlıkları riskini azaltabilen bir antioksidandır. Aynı zamanda spermdeki DNA hasarını azaltmaya da yardımcı olabilmektedir. Avokadoda bulunan B6 vitamini sinir sisteminin dengeli olmasına yardımcı olurken potasyum ise libidonun ve enerjinin artmasına yardımcı olur.

Pancar

Pancar, nitrat bakımından zengin olduğu için vücutta kanın pompalanmasına yardımcı olabilir. Bu yüzden seksten yaklaşık 1,5 saat önce yiyeceğiniz pancar salatası ile seks performansınızı arttırmanız mümkün. Pancarı salatalarda olabileceği gibi smoothie içerisine koyarak da tüketebilirsiniz. Pancarı sevmiyorsanız, kereviz yiyerek de benzer faydayı elde edebilirsiniz.

 

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!