Seks için para ödeyenlerin kendilerine söyledikleri 5 yalan

Parayla Sex Yapan Kişilerin Yalanları
Parayla Sex Yapan Kişilerin Yalanları

Cinsel sağlık; cinsel yaşamın, bedensel, ruhsal, zihinsel ve sosyal açıdan bir bütün olarak ele alındığı bir kavramdır. Cinsel sorunlar, yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürür. Her ne kadar yaygın olsa da, para karşılığı cinsel ilişkiye girmek cinsel sorunların başında geliyor. Uplifers olarak para karşılığı cinsel ilişkiye girenlerin nasıl bir ruh halinde olduklarını araştırdık.

Christine Milrod ve Ronald Weitzer yakın zamanda yaptıkları bir araştırmada, para karşılığı seks hizmeti alanların, hizmeti sağlayanları değerlendirdiği bir web sitesinde yer alan 2,442 yorumu incelemiş. Sitedeki yorumların yaklaşık üçte birinin konusu, seks işçileri ve müşterileri arasındaki duygusal yakınlık.

Parayla ilişkiye giren kişilerin çoğu, ilişkilerini fiziksel birleşimin ilerisine taşımak ve birlikte oldukları kişiyle duygusal bir bağ geliştirmek istediklerini belirtmiş. Bu kişilerin, cinsel birliktelik için para ödemelerinin ve bunun sağlıklı olduğuna inanmalarının yanı sıra, kendilerini ikna etme yöntemleri de ortak. Acaba bu ortak bahaneler neler?

1. “Yanlış bir şey yapmıyorum.”

Para karşılığı seks hizmeti alan kişilerin çoğu, evli ya da ilişkide olsalar dahi; “cinsel ihtiyaçlarım karşılanmıyor”, “daha fazlasını istiyorum” gibi gerekçelerle, yaptıklarının yanlış olmadığı konusunda kendilerini ikna ediyor. Bu şekilde, bir ilişkinin tarafları arasında kurulan sosyal sözleşmeyi ihlal etmiş ve aslında duygusal şiddet uygulamış oluyorlar.

2. “Duygusal bir ilişkiye dönüşebilir.”

Yorumları incelenen kişiler, yaşadıklarının gerçek bir ilişkiye dönüşebilecek bir şey olduğu konusunda neredeyse  hemfikirler. Ancak beklentilerinin çok yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. Araştırmanın başka bir bölümünde yapılan ankete göre, parayla cinsel birliktelik kuran kişilerin %32’si, buna sebep olarak klasik bir ilişki için vakitlerinin olmayışını göstermişler. %28’i, bir ilişkinin sorumluluğunu almaktan kaçınırken, %18’i ise ciddi bir ilişki içinde olmaktansa, parayla birlikte olmayı tercih etmiş.

Diğer bir deyişle, ankete katılanların %78’i, “gerçek” bir ilişkiyle uğraşmak yerine, cinsel ihtiyaçlarını para ödeyerek karşılamayı tercih etmiş. Burada asıl önemli olan ve farkına varılması gereken nokta; seks işçisi-müşteri arasındaki ilişkinin, duygulara değil, para ve kontrol alışverişine dayanması. Sözü geçen taraf olan müşteri, aslında, kendisine fantezilerini besleyen  şekillerde davranılması karşılığında para ödüyor.

3. “Heyecan olsun diye yaptım.”

Anketi cevaplayanlar, bu birlikteliklerde aradıklarının sadece heyecan olduğunu söyleseler de, kendilerini sınırlar olmadan yaşayabilecekleri bir cinsel birlikteliğe  hazırladıkları çok açık. Hayatlarına heyecan katmak için bu yola başvuran kişiler, aynı hazzı alabilmek için daha fazlasını aramaya başlıyorlar. Yani riskli bir işe bulaşmak, daha fazla riski beraberinde getiriyor. Para karşılığı yaşadıkları seksi, bu şekilde heyecan malzemesi haline  getiren kişilerin, bu alışkanlıktan kurtulmaları da zorlu bir süreç haline geliyor.

4. “Ona aşık olmuş olabilirim.”

Seks için para ödeyen kişiler, cinsel hayatlarını, fantezileri doğrultusunda yaşıyor; birlikte oldukları kişiye karşı, bir takım duygular beslediklerini bile düşünüyor olabilirler. Bu noktada akılda tutulması gereken, karşındakini istediğin şekilde görmek gibi yanılsamaların, uzun süreli ve ciddi beraberliklerde dahi karşılaşılan bir problem olması. Birliktelik için her seferinde aynı kişiye para ödeyen biri, onunla arasında duygusal bir bağ oluştuğunu düşünebilir. Bu aşamada kendilerine sormaları gereken soru, para ödemeyi bırakmaları durumunda ilişkinin nasıl ilerleyeceğidir.

Parayla Sex Yapan Kişilerin Yalanları
Parayla Sex Yapan Kişilerin Yalanları

5. “Bunu hak ediyorum.”

Ankete katılanların çoğu, “Cinselliği istediğim şekilde yaşamaya hakkım var” düşüncesinde. İnsanlar da hayvanlar gibi, dünyanın devamını getirmek için programlanmış olsalar da, onlardan farklı olarak düşünme ve hissetme yetisine sahipler. Evet, seks için para ödeyebilir ve bir süreliğine tatmin olmuş  hissedebilirsiniz, ancak ortak ve samimi duygular üzerine kurulan, gerçek bir ilişkinin zevkinden kendinizi mahrum etmiş olursunuz.

Eğer siz de cinsel birliktelik için para ödediyseniz ve bunu bırakamıyorsanız, profesyonel destek alarak bu durumun üstesinden gelebilirsiniz.

Aradığınız cinselliğin ötesinde, sevgiye dayanan bir birliktelikse, bunu kendinize itiraf edin. Çünkü her şey, kendinizle fiziksel, zihinsel ve duygusal açıdan barışık olmanızla başlıyor. Kendinizi -eksik, çirkin ya da utanç verici- tüm yanlarınızla sevmeyi öğrenmelisiniz. İki kişi arasında, cinselliğin sağlıklı bir şekilde yaşanabilmesi,  ilişkinin duygusal açıdan da hassas ve güvenilir olmasını gerektirir. Eğer bu koşullar sağlanırsa, partnerler birbirlerine fiziksel, duygusal ve ruhsal olarak bağlanırlar. Bu tür bir ilişkinin kurulması ekstra zaman ve çaba gerektirse de, uzun süreli ilişkilerin temelinde bu vardır.

 

Teresa Maples tarafından yazılan makalenin orijinali için tıklayın

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!