“Şekeri Bırakma Eğitimi” Uplifers deneyimi

Aralık ayında yeni nesil paylaşımlı ofis Kolektif House Levent’te gerçekleşen Şekeri Bırakma Eğitimi’ne Uplifers ekibi olarak biz de katıldık ve oldukça ilginç bilgiler keşfettik. Kolektif House Levent ev sahipliğinde düzenlenen bu etkinlikte sağlık koçu Pınar Taşkınlar, “şeker” konusunu etraflıca ele aldı ve bu bir nevi bağımlılık olan gıdayı nasıl bırakabileceğimiz konusunda uzman yönlendirmeleri yaptı.

Etkinliğe Kolektif House’un üyeleri yanı sıra dışarıdan gelen katılımcılar da oldu. Biz de merak ve heyecan içinde KoRoom Lobby’deki yerimizi aldık. Eğitim, Pınar Taşkınlar’ın şeker hakkında çarpıcı bilgiler paylaşmasıyla başladı.

Pek çok kişi şekeri çok seviyor, onsuz yapamıyor ya da düzenli olarak tatlı krizlerine giriyor. Şekere çok düşkün olmayanlar da var. Ancak şekere çok düşkün olmasak bile, yediğimiz başka gıdalarda gizlenmiş olan şeker nedeniyle vücudumuza şeker yüklemesi yapabiliyoruz. Örneğin özellikle işlenmiş gıdalar içerisinde farklı adlarla gizlenmiş şeker barındırabiliyor. Etikete bakınca karşımıza değer olarak ‘Şeker’ çıkmasa dahi ‘anhydrous dextrose, cane sugar syrup, molasses, früktoz, laktoz ve mısır şurubu’ gibi isimler bu gıdada şekerin olduğu sinyallerini veriyor.

Şeker tüketiminin vücuda zararlarıysa say say bitmiyor. Ancak en yaygın sebepleri arasında; mutsuz hissetmek ve bunun depresyona dönüşmesi, şekerin kanser hücrelerini beslemesi, dalgınlığa sebep olarak zihinsel netliği ortadan kaldırması, aşırı kilo alımı ve kilo vermenin zorlaşması, damar tıkanıklığı, migren ve bağışıklık sistemini zayıflatmasıyla hastalıklara davetiye çıkarıp özellikle kış aylarında sık sık hasta olmamıza sebep olması yer alıyor.

Sağlık koçu Taşkınlar, şeker tüketiminin kan şekerimize de olumsuz etki ettiğini, yemek yedikten sonra kan şekerinin çok hızlı yükselip, çok hızlı düşmesine ve bu durumun hızlı acıkmalara sebep olarak bilinçsizce yemek yemeğe ittiğini de paylaşıyor.

Şekeri bırakırken bilmeniz gereken püf noktaları:

Sağlık koçu Pınar Taşkınlar bu süreci en sağlıklı ve mutlu şekilde atlatabilmek için pek çok pratik bilgiler sundu. İşte onlardan bazıları;

 • İlk hafta şeker krizi bastırırsa genellikle psikolojik olduğu için motivasyonunuzu sık sık kendinize hatırlatın.
 • Canınız tatlı istediği zamanlarda bir kaşık Hindistan cevizi yağı üzerine istediğiniz kadar saf kakao ekleyip yiyebilirsiniz.
 • Şekeri bırakmak istiyorsanız tam 3 hafta boyunca hiç eklenmiş şeker yememeyi hedefliyoruz.
 • Pakete girmiş bütün ürünler, meyve, kuru meyve, sofra şekeri, esmer şeker, Hindistan cevizi şekeri, şurup ve tatlandırıcılar, protein bar ve tozları, beyaz ve esmer undan yapılmış ekmekler, şekerli kahveli içecekler, gazlı içeceklerden kaçınıyoruz.
 • Kan şekerini hızlı yükselten makarna, pilav, pizza, börek gibi yüksek karbonhidratlı yiyeceklerden uzak duruyoruz.

Neler yiyebiliriz?

İlk bakışta insanı korkutan bir tablo gibi görünse de aslında şekeri bıraktıktan sonra yiyebileceğimiz çok çeşitli alternatifler de mevcut.

 • Kivi, ayva, Hindistan cevizi, orman meyveleri, sebzeler, tatlı patates, yumurta, avokado, zeytin, badem, ceviz, kaju ve fındık, nohut, mercimek, bakla, patates, kuru fasülye.
 • 3 çok sağlıklı öğün yiyin.
Sağlıklı bir tarif: Kahvaltı Shake
 • Yarım bardak blueberry (dondurulmuş olabilir)
 • Yarım bardak cranberry (opsiyonel)
 • Yarım limon (soyulmuş)
 • 1 yemek kaşığı chia seed
 • 1 yemek kaşığı kabak çekirdeği
 • 2 ceviz
 • Çeyrek avokado
 • Yarım yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • Yarım bardak badem sütü
 • Çok katı olursa su ekleyebilirsiniz.

Uplifers ekibi olarak katıldığımız ‘Şekeri Bırakma Eğitimi’ farkındalığımızın arttığı ve şeker konusunda yeni kararlar almamıza sebep olan bir eğitim oldu. Elbette öğrendiğimiz bilgileri sizlerle paylaşmak için de can attığımız bir eğitimdi. Sağlık koçu Pınar Taşkınlar’ı Instagram üzerinden takip ederek lezzetli ve şekersiz tarifler için ilham alabilirsiniz. Bu farkındalık dolu eğitim için yeni nesil hazır ofis Kolektif House Levent’e içtenlikte teşekkür ediyoruz. 

Coworking Space Kolektif House hakkında daha fazla bilgi ve gelecek etkinliklerden haberdar olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: “Ses şifası ve grup meditasyonu” Uplifers deneyimi

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!