Şeker kamışının en yeni kullanımı: LEGO’dan sürdürülebilir doğa dostu parçalar

Dünyanın en büyük ve marka bilinirliği en fazla olan şirketlerinden biri olan LEGO, son zamanlarda yaptığı çevreci çalışmalarıyla da adından söz ettirmeyi başarıyor. Kullanıcılarına alışık oldukları ürünleri çok daha çevreci bir şekilde üretip sunma amacında olan şirket bunun için LEGO Sustainable Materials Center’ı kurmuştu. Şirketin bu merkezi kurmasındaki en büyük amaç bitkisel kaynakları kullanarak yeni ürünleri üretmekti.

İlginizi çekebilir: LEGO bitkileri kullanarak sürdürülebilir parçalar üretti

Şeker kamışının en yeni kullanımı: LEGO’dan sürdürülebilir doğa dostu parçalar

Şirket şimdi de bu projesi kapsamında sürdürülebilir ürünlerden bitki şeklindeki parçalarını üretti. “Plants from Plants” ismini taşıyan bu parçalar içerisinde farklı şekillere sahip yaprak, ağaç ve çalılar bulunuyor. Üretim sürecinde karbondioksitin şeker kamışı tarafından emilmesi sayesinde bu parçalar geri dönüştürülebilir bir forma sahip. Tamamen çevre gözetilerek hazırlanan bu sürdürülebilir parçalar, önümüzdeki birkaç gün içerisinde Amerika, İngiltere, Kanada, Almanya ve Avusturya’da 40 dolara satışa çıkacak. Ancak diğer ülkeler için satış ne zaman gerçekleştirilecek şimdilik bilinmiyor.

Yeni parçalarıyla ilgili bir de video yayınlayan LEGO, çevre dostu parçaların üretin sürecini gözler önüne seriyor. Plastik parça ve şeker kamışıyla yapılan parçayı da yan yana gösteren videoda iki ürün arasında tasarım açısından hiçbir fark olmamasıysa son derece dikkat çekici. Şirket, Kasım’da ise farklı şekillerdeki yeni parçaların piyasaya sunulacağını belirtiyor. LEGO’nun en büyük hedeflerinden biriyse 2030 yılında ana ürünlerin sürdürülebilir maddelerden üretilmesi.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!