Şehirde, zamandan ve mekandan bağımsız bir çiftlik: Plant Factory

“Zamandan ve mekandan bağımsız bir tarım modeli” desek gözünüzde ne canlanır? Pek bir şey canlanmıyorsa da üzülmeyin, çünkü Plant Factory, İstanbul Dragos’ta bunu gerçekleştiriyor! Plant Factory, üretim tesisinde, insanı ve doğayı birlikte düşünerek geliştirdiği tarım teknolojisi ile alandan, topraktan ve güneşten bağımsız 365 gün boyunca maksimum verimlilikle, yüksek besin değerine sahip temiz gıda üretiyor.

Plant Factory’nin genç kurucu ortakları Halil Beşkardeşler, Ahmet Güney, Anıl Sönmez ve Emre Kaynar kendi geliştirdikleri insana ve doğaya dost teknolojileri, donanımlı alt yapıları, Ar-Ge çalışmaları ile Türkiye’de dikey tarımın geleceğini şekillendirmeyi ve kendi geliştirdikleri dikey tarım teknolojisini dünyaya ihraç etmeyi hedefliyor.

Mevsimsiz ve ilaçsız üretim

Plant Factory, günümüzde dünyaca karşılaştığımız artan nüfus, gıda güvenliği ve erişilebilirliği, azalan ekilebilir araziler, mevsimsel sınırlı üretim ve yüksek su tüketimi gibi problemleri kendi geliştirdiği tarım teknolojisi ile minimize ediyor. İnsana ve doğaya zarar vermeyen üretim prensiplerini benimseyerek kapalı ve kontrollü ortamda, bitkileri değişen iklimden koruyarak 365 gün boyunca mevsimden bağımsız olarak sürekli üretim sağlıyor. Kapalı alanda ilaç kullanmadan yaptığı üretim ile hepimiz için önemli olan gıda güvenliğini de en üst seviyede tutuyor.

Az alan, çok verim

Şehir içinde üretimi elverişli kılan Plant Factory, yatay alandan bağımsız olarak dikey üretim yapıyor. Bu sayede metre kare birim alanda daha çok ürün üretip verimliliği artırıyor.

Taze gıda, temiz dünya

Plant Factory, Dragos’ta bulunan tesisinin konumu sayesinde, sevkiyat esnasında oluşacak karbon ayak izini en aza indiriyor. Aynı zamanda, şehir içinde yapılan günlük hasat ile taze ürünleri aynı gün içinde tüketicilerle ve şeflerle buluşturabiliyor. Dragos’ta dikey tarım ile üretim yaptığı ilk şehir çiftliğini PF 001 olarak konumlayan Plant Factory, 6 yıl içerisinde 12 tesis kurmayı planlıyor.

Akıllı tarım

Geliştirdiği tarım teknolojisi sayesinde veri odaklı analizlerle bitki kalitesi ve lezzeti kontrol altında tutarak insan müdahalesini en aza indiriyor. Çimlendirmeden filizlendirmeye tüm aşamalar tesiste gerçekleşiyor. Su, ışık, nem, sıcaklık ve rüzgar faktörleri üretim en verimli, temiz ve sağlıklı olacak şekilde kontrol ediliyor. Üretimde minimum fire ile hasat sağlanıyor.

Sürdürülebilir üretim / %95 daha az su tüketimi

Sürdürülebilir gıda üretimi için kaynakların verimli kullanılması şart. Plant Factory de geliştirdiği sirkülasyon sistemleri ile geleneksel tarım yöntemlerine göre %95 daha az su tüketiyor ve dünyanın en önemli problemlerinden biri olan su kaynaklarının fazla ve bilinçsiz tüketiminin önüne geçiyor. Tesiste yer alan güneş panelleri ile elde ettikleri enerji ile de enerji tasarrufunda bulunuyor.

MSA Bahçe

Plant Factory, Dragos’taki kendi tesisinin daha küçük bir uygulaması olarak Mutfak Sanatları Akademisi içerisinde kurduğu MSA Bahçe sistemi ile de geleceğin şef adayları için geleceğin gıdasını üretiyor.

Plant Factory ürünleri 2021’de evlerde ve restoranlarda!

PF 001 tesisinde üretime başlayan Plant Factory, ürettiği yeşil yapraklı bitkilerini Ocak 2021’de son tüketici ile buluşturmaya hazırlanıyor. E-ticaret platformu üzerinden eve sipariş olacağı gibi son tüketici Plant Factory ürünlerini şehrin önemli restoranlarında da tadıyor olacak. Plant Factory hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve ürünlerini denemek için www.plantfactory.company websitesini ziyaret edebilir ve @plantfactory.co Instagram adresini takip edebilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!