Samba: Enerji topuna dönüşmenin en eğlenceli hali

Tabii ki samba başlığı hiçbirimize yabancı gelmedi. Belki daha önce canlı izleme imkanı bulduk veya bir televizyon programında karşılaştıkç Peki nedir samba ve sambayı sadece ülkemizde değil tüm dünya genelinde bu kadar ünlü yapan?

samba

Brezilya kökenli olan Samba, özellikle hızlı ritimlerin yoğun olarak kullanıldığı samba müziği eşliğinde yapılan bir dans. Kökleri geçtiğimiz yüzyıla kadar dayanan Samba Dansı’nın temelleri, diğer bir çok dans türünde gördüğümüz üzere Afrika kökenli figürlere dayanmakta ve özellikle dövüş sanatı ile de yakınlığı ile ünlü Kapoera Dansı ile de benzeşmekte. Sambayı ve tüm dünya genelindeki ününü anlaşılır kılan bir diğer önemli faktör ise, her yıl Şubat ayında binlerce katılımcının sokaklarda samba yaparak sabahladığı Rio Karnavalının dansı olması.

Samba, hem tekli hem çiftli yapılan bir dans olması ile, partner gerekliliği olmadan kolayca başlayabileceğiniz ve son derece eğlenceli adım kalıpları ile kendinizi müziğin ritmine rahatlıkla bırakabileceğiniz bir dans. Tekli Samba dansı, temel 3 adımdan oluşan, ritmik müziğe kolay diz esnemeleri ile eşlik ettiğimiz bir akıştan oluşuyor

latino dance couple in action - wild samba

Tarihi gelişimde ayrıca ‘’balo tarzı’’ olarak da adlandırılan çiftli samba dansında ise, özellikle Brezilya’nın Tangosu ile ünlü komşusu Arjantin’den örnek alınan Arjantin Tango figürlerinin de birleştirildiği bir tarz izleniyor. 1900’lü yılların başından bu yana, rocktan reggieye kadar çok farklı müzik tazları ile kombinlenmiş olan Samba müziği, tüm bu hibritleşme denemeleri boyunca evrimleşerek, günümüz samba müziği olarak en canlı ve zengin haline dönüşmüş.

Eğlenceli bir hobi edinmek ve hem eğlenmek hem forma girmek istiyorum diyenler için son dönemin bu en çok tercih edilen dansını öneririm; Samba ile enerji topuna dönüşmeye hazır olun.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

 

 

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam