Salt’ta iklim değişikliğine odaklanan bir film programı: “Bu son şansımız mı?”

Salt’ın iklim değişikliğine odaklanan “Bu son şansımız mı?” gösterimleri 8-30 Aralık’ta Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da ve saltonline.org’da.

Salt’ın, iklim değişikliğinin ekosistem ve biyoçeşitlilik üzerindeki etkilerine dikkat çekmeyi amaçlayan gösterim programı “Bu son şansımız mı?”, Garanti BBVA desteğiyle 8-30 Aralık tarihlerinde Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da ve saltonline.org’da izleyiciyle buluşuyor. Yunanistan’dan Kanada ve Peru’ya uzanan belgesel filmleri bir araya getiren seçki, toprağı odağına alıyor ve değişen ekolojik koşullara uyum bağlamında tarım ve gıda sistemlerini irdeliyor.

Salt tarafından 2015 yılında, Paris Anlaşması’nın onaylandığı 21. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP21) paralelinde başlatılan Bu son şansımız mı?, sekizinci yılında Şarm El-Şeyh kentinde düzenlenen İklim Değişikliği Konferansı’nı (COP27) takiben gerçekleştiriliyor. Programın odağını, dünyanın dört bir yanında değişen iklime uyum sağlamaya çalışan topluluklar için önem kazanan geleneksel tarım yöntemlerinden gıda ekosistemlerine, toprağa dair güncel meseleler oluşturuyor. Seçkide yer alan filmler Güney Amerika’nın And Dağları bölgesinde geleneksel tarım yöntemleriyle toprağın koruyuculuğunu üstlenen beş kadının; Yunanistan’ın küçük bir köyünde endüstriyel tarıma karşı sıra dışı bir mücadeleye girişen iki kuzenin ve bambaşka bir coğrafyada, Kuzey Atlas Okyanusu’ndaki küçük bir adada deniz çöplerinin peşine düşen bir doğa savunucusunun izini sürüyor.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz gösterimler, 8-11 Aralık tarihlerinde Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gerçekleştirilecek. Gösterimlerin ardından tüm filmler saltonline.org üzerinden birer hafta süreyle çevrimiçi olarak da izlenebilecek. Yalnızca Türkiye’den erişime açık olan filmler, orijinal dilinde Türkçe altyazılı olarak gösterilecek.

Program

Otan o Vagner synantise tis domates [Domatesler Wagner’le Buluşunca], Marianna Economou, 2019, 72’
8 Aralık, 17.30, Salt Beyoğlu, Açık Sinema
12-18 Aralık, saltonline.org

Sovereign Soil [Yüce Topraklar], David Curtis, 2019, 91’
8 Aralık, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema
12-18 Aralık, saltonline.org

Geographies of Solitude [Yalnızlığın Coğrafyaları], Jacquelyn Mills, 2022, 103’
9 Aralık, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema
19-25 Aralık, saltonline.org

Sembradoras de Vida [Toprağın Anaları], Álvaro ve Diego Sarmiento, 2019, 74’
11 Aralık, 14.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema
19-25 Aralık, saltonline.org

River [Nehir], Jennifer Peedom ve Joseph Nizeti, 2021, 75’
11 Aralık, 16.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema
26-30 Aralık, saltonline.org

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!