SALT Galata’da “Karanlıkta Gökkuşağı”

14 Kasım’da SALT Galata’da açılan Karanlıkta Gökkuşağı sergisi, Polonya-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 600. yıl dönümü münasebetiyle, küratörler Sebastian Cichocki, Galit Eilat ve SALT iş birliğiyle gerçekleşiyor.

Karanlıkta Gökkuşağı sergisinden, SALT Galata, 2014
Karanlıkta Gökkuşağı sergisinden, SALT Galata, 2014

Dinî ritüeller, toplumsal cinsiyet politikası ve maneviyata dair meselelere odaklı işlerden oluşan Karanlıkta Gökkuşağı, sekülarizm sonrası bir bakış açısıyla, güncel sanatın dindar ve laik topluluklar arasındaki köhneleşmiş karşıtlığı ne şekillerde sorguladığını araştırıyor.

teresa murak
Teresa Murak, Easter Carpet, 1974

Sergi, modernite ufkunun ötesindeki ritüeller,mistisizm ve us dışı olanın çekiciliğinin mevcut sanat üretimlerinde nasıl ele alındığına bakıyor.

Sergide bir araya getirilen birçok iş, coşkun ve manevi bir boyuta sahip olmakla birlikte, din ve sanatta kurumsallaşmış “inanç sistemleri” arasındaki benzerliklere dikkat çekiyor.

Varşova Modern Sanat Müzesi Koleksiyonu’nu esas alan sergi, Türkiye başta olmak üzere çeşitli ülkelerden sanatçıların işleriyle dinî hareketler ve nüfuzlarının artışı konusuna uluslararası bir bağlamda eğiliyor.

Wael Shawky, Cabaret Crusades: The Path to Cairo [Kabare Haçlı Seferleri: Kahire’ye Giden Yol], 2012
Wael Shawky, Cabaret Crusades: The Path to Cairo [Kabare Haçlı Seferleri: Kahire’ye Giden Yol], 2012
Sergide, Kader Attia, Fayçal Baghriche, Mirosław Bałka, Fatma Bucak, Köken Ergun, Nilbar Güreş, Jonathan Horowitz, Gülsün Karamustafa, Paweł Kwiek, Virgínia de Medeiros, Mujeres Públicas, Teresa Murak, Walid Raad, Zofia Rydet, Wael Shawky, Slavs and Tatars, Zbigniew Warpechowski, Artur Żmijewski’nin işleri yer alıyor.

SALT Galata’da yer alan Karanlıkta Gökkuşağı sergisini 18 Ocak’a kadar görebilirsiniz.

Detaylı bilgi için saltonline.org’u ziyaret edebilirsiniz.

Giriş ücretsizdir.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!