Salınarak, yuvarlanarak ve emekleyerek postürünüzü nasıl iyileştirirsiniz?

Günlük hayatta, herhangi biri ile konuşurken, sırada beklerken ya da iş yaşamımızda genellikle birkaç dakikadan daha uzun süre ayakta durmak zorunda kalırız. Bunun yanında bilgisayar başında masa başında devamlı oturmak zorunda kalırız. Bu gibi doğal duruşlar sırasında, tüm vücut hareketleri ile karakterize edilen postürel değişimler vardır.

Postürel değişimlerinde duyusal sistem, kas-iskelet sistemi, merkezi sinir sistemi bir bütün olarak çalışır. Denge ve pozisyona uyumda iç kulakta yer alan vestibüler sistem önemlidir. Uzun süre oturduğumuzda veya ayakta aynı pozisyonda kaldığımızda iç kulağımızda yer alan vestibüler sistemi tembelleştiririz. Bebeklerde salınma, yuvarlanma, emekleme gelişimsel hareket paternleri vestibüler sisteme destek olup postürümüzü iyileştirmektedir.

Bu doğal gelişimsel hareketler (salınma, yuvarlanma, emekleme gibi) biz erişkinlerde de iç kulaktaki vestibüler sistemi aktive edip, kas-iskelet-sinir sistemi iletileriyle postürün düzelmesine destek olmaktadır.

Hareket 1: Diz üstünde salınma

Videoda görüldüğü gibi nefes alıp vermeye devam ederken, dizlerimizin üzerinde ileri geri hareketler, yukarı aşağı hareketleri uygulayabiliriz, (en az 11 tekrar) sırtınızın, belinizin, boynunuzun rahatladığını fark edeceksiniz.

Hareket 2: Yerde yuvarlanma

Videoda görüldüğü gibi nefes alıp vermeye devam ederken, sırt üstü pozisyonda, ilk önce döneceğiniz tarafa göre uzak el ve kolunuzdan başlayarak, ardından yine döneceğiniz tarafa göre uzak bacağınız şeklinde yavaşça bir yöne sonra diğer yöne yuvarlanıyoruz (her bir yönde en az 4 dönüş tekrar).

Hareket 3: Emekleme – Sırasıyla sağ el sol bacak, sol el sağ bacak

Videodaki görüldüğü gibi nefes alıp vermeye devam ederken, bebeklerin emekleme hareketine benzer şekilde, ilk önce sağ el bir adım ileri, ardından sol bacak sağ el yanına, ardından sol el bir adım ileri, ardından sağ bacak sol elin yanına; hareketi öne doğru gitmenin yanında arkaya doğru gitmeyi de yapmaya çalışın, hareketi doğru dizilişte ve hızlı yapmak kolay değil, deneyince farkına varacaksınız, postürü iyileştirmenin yanında, beynimizde motor hareket düzenlenmesi için harika bir egzersiz (sağ ve solda ileri ve geri en az 5 adım tekrar).

Sevgiler…

Kaynaklar:
Şimşek D, Ertan H. Postürel kontrol ve spor
facebook.com/EoinRoeChiropractic
alekssalkin.com
mindmoves.co.za

Emsal Salık Tıp Doktoru
Tıp doktoru, Histoloji-Embriyoloji Uzmanı, Klinik Ayak Refleksoloji Uzmanı, Shiatsu Uzmanı, bass gitaristim. Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi mezunuyum. Artı Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ... Devam