Sadeleş, tazelen ve ışılda: #7GündeDetox programı ile yenilenme önerileri

Genç kalmak, mutlu olmak ve yaşam enerjimizle ışıldamak hepimizin hayali. Ne var ki, gün içerisinde maruz kaldığımız, enerjimizi tüketen, bizi yoran, kafamızı dolduran etkenler bizi bu noktadan gittikçe uzaklaştırıyor. Teknoloji, bilgi akışı, insanlar, yapmak zorunda olduklarımız ve hayatımızdaki fazlalıklar… gün geçtikçe hayatımızdan çıkarmamız gerekenlerle birlikte bedenimizden başlayarak zihnimizi, cildimizi ve hatta yaşam alanlarımızı arındırma ihtiyacımız da artıyor.

Hepimizin dinlenmeye, yenilenmeye ihtiyacı var. Biz de Uplifers okuyucuları için, Neutrogena Skin Detox ile bir hafta içerisinde tamamen arınmanızı sağlayacak bir detoks programı hazırladık. Amacımız “yaşam kalitesini yükseltmek”, programımızın adı ise #7GündeDetox. Hazırsanız başlayalım.

Gün 1: Bedensel Detoks

Spor yapmak, sağlıklı beslenmek ya da bol su içmek, pek çoğumuzun bedenimize iyi geleceğini bilsek de düzenli olarak uygulamakta zorlandığımız alışkanlıklar. Biz de programımızın ilk gününü, dünya üzerindeki asıl evimiz olan bedenimizi temizleyecek ve iyi hissettirecek önerilere ayırdık.

Gün boyunca:

 • En az 2 litre su içmeyi unutmayın. Dilerseniz içme suyunu meyveler, yeşillikler ya da limonla karıştırarak tüketebilir; bedeninize iyi gelecek lezzetli detoks karışımlarıyla su içme alışkanlığı kazanmanızı da kolaylaştırabilirsiniz.
 • Vücudunuzdaki fazlalıkları atmak için juice cleansing gibi tek günlük detoks programlarından birine başvurabilirsiniz. Eğer çok sert bir detoks size uygun değilse, işe 7 günlük program boyunca yağlı, şekerli, asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durmakla başlayabilirsiniz.
 • İşlere ara verdiğinizde kısa bir yürüyüşe çıkın; böylelikle gün içerisinde sıkışan kaslarınızı esnetirken zihninize de nefes aldırabilirsiniz.
 • Ter atmak en iyi detoks yöntemlerinden biri; bugün spor yapmak, kalp ritminizi yükseltmek ve terleyerek toksinlerin cildinizden atılmasını sağlamak için mutlaka zaman ayırın.

Gün 2: Zihinsel Detoks

Günlük hayatın koşturmacasında hepimizin zihninden onlarca, yüzlerce, belki binlerce düşünce geçiyor. Gerçekten ne istediğimizi, ne düşündüğümüzü anlamak, kendimizle baş başa kalmak için bu sesleri durdurmamız şart. Çünkü fiziksel ve zihinsel sağlık, ayrılmaz bir bütün.

Gün boyunca:

 • Sıkıştığınızda, yorulduğunuzda ya da zorlandığınızda derin bir nefes alarak rahatlayın.
 • Günde 2 kez meditasyon yapmak için 10’ar dakikanızı ayırın. Meditasyon için mumlar, tütsüler şart değil; rahatça oturacağınız ve kendinizle baş başa kalabileceğiniz sessiz bir yer yeterli. Dikkatinizi nefesinize getirerek kendinizi akışa bırakın; göreceksiniz, iyi gelecek.
 • Beyninizin dinlenmesi ve yenilenmesi için kaliteli uyku da olmazsa olmaz. Kalkacağınız saatten en az 9 saat önce yatağa girmeye, 8 saat önce de uyumaya çalışın.

Gün 3: Dijital Detoks

Teknoloji hayatımızı kolaylaştırıyor olsa da, bizi hiç durmayan bir bilgi akışına maruz bırakarak beynimize fark etmediğimiz kadar zarar veriyor. Gün içerisinde vereceğiniz teknoloji molaları ise hafızanızı geliştirmekten uyku kalitenizi arttırmaya kadar pek çok olumlu etkiye sahip.

Gün boyunca:

 • Çok gerekli olmadıkça telefonunuzu kullanmamaya çalışın. Telefonunuzu “rahatsız etme” moduna alarak bildirimsiz hayatın tadını çıkarın:)
 • Molalarınızda hemen telefonunuza ve sosyal medyaya sarılmak yerine, çevrenizdekilerle sohbet etmeyi deneyin. Gülümseyen bir yüz, sizi bir beğeniden daha mutlu edecek.
 • Yatmadan en az 1 saat önce telefon, televizyon ve bilgisayar ekranına bakmayı bırakın. Hem zihninizi hem de bedeninizi bir sonraki güne hazırlamak için sıcak bir duş alabilir, akşam meditasyonunuzu yapabilir ya da ertesi günü planlayabilirsiniz.

Gün 4: Cilt Detoksu

Hava kirliliği, yediğimiz besinler, zararlı alışkanlıklar, bedenimizin tamamı gibi cildimize de zarar veriyor.

Gün sonunda:

 • Gün boyunca cildinizde biriken toksinlerden kurtulmak için sıcak bir duş alabilir, mümkünse saunaya girebilirsiniz. Cildinizin diri kalması içinse duş sonunda vücudunuza soğuk su tutarak kan dolaşımınızı hızlandırmayı unutmayın.
 • Kozmetik malzemelerini ayıklamak ve kullanmadıklarından kurtulmak için zaman ayır. Cildin üzerindeki etkileri yalnızca bugün değil, günlerce etkili olacak bir adım olacak:)
 • Makyajınızı temizlemeden asla ve asla yatmayın. Tüm cilt tipleri için uygun olan Neutrogena Skin Detox Üç Etkili Micellar Water ile özellikle suya dayanıklı inatçı makyajınızı temizleyebilirsiniz.
 • Yumuşacık ve ışıltılı bir cilt için gün boyu cildinizde biriken kir yağ ve makyaj kalıntılarını temizlemek için Neutrogena Skin Detox Arındırıcı Kil Maskesini deneyin. Skin Detox Serinletici Peeling Jel ile günü ferah bir ciltle noktalayın.

  

Toksinleri ve günlük kiri %100 hedefleyen Neutrogena Skin Detox serisinde yer alan Arındırıcı Kil Maskesi, Micellar Water ve Serinletici Peeling Jel ile cilt temizliğinin ötesinde etkileyici bir bakım deneyimi yaşayın.

Gün 5: Minimalizm Detoksu

İçinde yaşadığımız dönem tüketim çılgınlığını yüceltiyor olsa da, bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, bizi mutlu eden şeyler aslında sahip olduklarımızdan çok, kurduğumuz ilişkiler ve yaşadığımız deneyimler. Eğer siz de bedeniniz, zihniniz ve cildinizle yaşam alanlarınızı da temizlemek istiyorsanız; sahip olduğunuz fazlalıklardan kurtulmaya bakın.

Bugünün programı eşya detoksu için son günlerin popüler trendi KonMari yöntemini deneyebilir ya da eşyalarınızı ayırmak için şu sıralamadan faydalanabilirsiniz:

 • Son 1 yılda giymediğiniz –ve çok büyük ihtimalle bir daha giymeyeceğiniz- kıyafetler
 • Bedeninize uymayanlar –gerçekten giyebileceklerine ve istediklerine yer ayırmak daha iyi olmaz mıydı?
 • Eskiyenler, yırtılanlar –tamir edebilir ya da sonsuza dek vedalaşabilirsiniz.

Ayırdığınız kıyafetleri ihtiyaç sahiplerine bağışlayabilir, satabilir ya da geri dönüşüme kazandırabilirsiniz..

Gün 6: Sosyal Detoks

Gün içerisinde bizi en çok yoran ve enerjimizi tüketen şeylerden biri de, sosyal olarak kendimize yüklediğimiz yükler. Öz güveninizi arttırmak, daha derin ilişkiler kurmak ve çevrenizi arındırırken enerjinizi de yükseltmek için sosyal detoks şart.

Gün içerisinde:

 • Takip etmek zorunda hissettiğiniz ama size keyif vermeyen hesapları takipten çıkın. Üye olduğunuz ama artık ilginizi çekmeyen bülten listelerinden çıkın. –Uplifers Mutluluk Postası size yeter🙂
 • Hayır deyin. Normalde hayır demekte zorlanacağınız bir konuda hayır demeyi deneyin; başta zorlansanız da sonradan çok iyi hissettirecek.
 • Zamanınızı kendinize ya da sevdiklerinize ayırın.

Gün 7: Arınmış Hayatın Keyfini Çıkarma

#7GündeDetox programımızın son günü, bedenimiz, zihnimiz ve hayatımız için yaptığımız temizliğin tadını çıkarma günü; çünkü kendimize iyi gelen şeyleri alışkanlık haline getirebilmek için kendimizi ödüllendirmemiz şart. Örneğin evde kendinizle, en yakın arkadaşınızla ya da sevgilinizle baş başa tadını çıkarabileceğiniz bir kutlama organize edebilir; kutlama hazırlıklarını yaparken günü ışıl ışıl, yumuşak ve canlanmış bir ciltle geçirmek için Neutrogena Skin Detox serisi ürünlerinden faydalanabilirsiniz.

Bize güvendiğiniz ve önerilerimizi uyguladığınız için çok teşekkürler. Sonuçlar sizi mutlu ettiyse, bu detoks programını sık sık tekrarlamayı unutmayın!

 

Bu içerik Neutrogena katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement