Sade Dondurma Kaç Kalori?

Sade Dondurma

(1 gr)
2
kcal
Miktar
Birim

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 23.6 0.24
Protein (g) 3.5 0.04
Yağ (g) 11 0.11
Lif (g) 0.7 0.01
Kolesterol (mg) 44 0.44
Sodyum (mg) 80 0.80
Potasyum (mg) 199 1.99
Kalsiyum (mg) 128 1.28
Vitamin A (iu) 421 4.21
Vitamin C (mg) 0.6 0.01
Demir 0.09 0.00

 

Sade dondurma pek çok insanın sevdiği tatlıların başında gelir. Sade dondurma hem yazın hem de kışın severek tüketilen bir dondurma çeşididir. Sade dondurmada fazla miktarda şeker bulunsa da dondurma sütten yapıldığı için dondurmanın sağlık üzerinde bazı faydaları vardır. Sade dondurmayı kalori ve besin değerlerinin farkında olarak ölçülü bir şekilde tükettiğinizde dondurmanın faydalarından yararlanabilirsiniz.

Sade dondurmanın kalori ve besin değerlerini, faydalarını, zararlarını ve sade dondurmaya dair merak ettiğiniz diğer şeyleri bu yazıda okuyabilirsiniz.

Sade Dondurmanın Besin Değeri

Sade dondurmanın 150 gramlık porsiyonundaki kalori ve besin değerleri yaklaşık olarak şu şekildedir:

Kalori: 311

Karbonhidrat: 23,6 g

Yağ: 11 g

Protein: 3,5 g

150 gramlık bir porsiyon sade dondurmanın neredeyse 24 gramı karbonhidrattan oluşmaktadır. Dondurmanın yüksek miktarda karbonhidrat içermesinin nedeni içerisindeki şeker ve guar gam gibi malzemelerden kaynaklanmaktadır.

Bir porsiyon dondurmada bulunan yağ miktarı ise 11 gram kadardır. Dondurmadaki yağın kaynağı süttür. Bu nedenle yağ oranı düşük dondurma istiyorsanız, az yağlı ya da yağsız sütten üretilmiş dondurmalara bakabilirsiniz.

Bir porsiyon dondurmadaki protein oranı ise yaklaşık 3,5 gramdır. Dondurmanın protein içeriği sütten ve peynir altı suyu özünden gelmektedir.

Sade Dondurmanın Faydaları

Sade dondurmada içerisinde buluna malzemelerin sağlık açısından bazı faydaları bulunmaktadır. Sade dondurma yiyerek dondurmanın vücudunuz üzerindeki şu faydalarından yararlanabilirsiniz:

Vitamin ve minerallerle doludur

Dondurma sütten yapıldığı için dondurma yediğinizde D vitamini, A vitamini, kalsiyum, fosfor ve riboflavin gibi vitaminler ile mineralleri almış olursunuz. Bununla birlikte sade dondurma olarak vanilya tercih ediyorsanız, vanilyanın antioksidan, kanser karşıtı, anti-inflamatuar ve beyin sağlığını koruyucu etkilerinden de faydalanmış olursunuz.

Enerji verir

Dondurmanın faydalarından bir tanesi de enerji vermesidir. Dondurmanın enerji vermesinin esas sebeplerinden bir tanesi içerisindeki şekerdir. Şeker içeren yiyecekler kendinizi anında enerjik hissetmenizi sağlar. Bu yüzden enerjiye ihtiyacınız olduğu zamanlarda dondurma yemeyi deneyebilirsiniz.

Bağışıklığı desteklemeye yardımcı olur

Dondurmanın genelde sağlıksız olduğu düşünülse de dondurma aslında bağışıklığı desteklemeye yardımcı olur. Özellikle fermente dondurma ile solunum sağlığınızı ve mide-bağırsak sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Solunum ve bağırsak sağlığınızın daha iyi olması ise bağışıklığınızı desteklemeye yardımcı olacaktır.

Kemikleri güçlendirmeye yardımcıdır

Kalsiyum, kemik sağlığımız için gerekli olan en önemli mineraldir. Vücudumuz tarafından üretilmeyen bu minerali dışarıdan almamız gerekir. Dondurma sütten yapıldığı için dondurma tükettiğinizde sütteki kalsiyumdan yararlanmış olursunuz. Bu sayede kemik sağlığınızı destekleyebilir ve kemiklerinizin daha güçlü olmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Kilo vermeye yardımcı olabilir

Dondurma şekerli bir yiyecek olduğu için dondurma yemenin kilo almanıza neden olacağını düşünebilirsiniz. Ancak dondurma soğuk bir yiyecek olduğu için dondurma yediğinizde vücudunuz daha fazla kalori yakacaktır. Ayrıca dondurma diğer pek çok tatlıya göre daha az kalori içerdiği için canınız tatlı istediğinde dondurma yiyerek daha az kalori alabilirsiniz. Bununla birlikte kilo vermek için aldığınız kaloriden fazlasını yakmanız ve çok fazla şekerli yiyecek tüketmemeniz gerekeceği için dondurmayı ölçülü olarak tüketmeniz önemlidir.

Kan basıncını dengelemede faydalıdır

Süt ve süt ürünlerinin yüksek tansiyon riskini azaltmada etkili olduğu bilinmektedir. Bunun nedeninin sütün içerisinde bulunan kalsiyum, potasyum ve magnezyumdan kaynaklandığı düşünülmektedir. Bununla birlikte sütteki kazeinin sindirilmesi sırasında ortaya çıkan peptidlerin de kan basıncında etkili olduğu düşünülmektedir.

Mutlu olmanızı sağlar

Kendinizi üzgün hissediyorsanız, dondurma yiyerek mutlu olabilirsiniz. Bunun nedeni dondurma yediğinizde vücudunuzun serotonin salgılamasından kaynaklanmaktadır. Vücudunuz serotonin ürettiğinde kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Dondurmanın Zararları

Dondurma yemenin faydalarının yanında bazı zararları da olabilmektedir. Dondurmanın zararlarından bazıları şu şekildedir:

 • Düzenli olarak dondurma yerseniz, dondurmadaki şeker nedeniyle dondurmaya bağımlı hale gelebilirsiniz. Bu da çok fazla dondurma yemenize ve sonuç olarak kilo almanıza ve çeşitli sağlık sorunları yaşamanıza yol açabilir.
 • Dondurma sütten yapıldığı için yağlı bir yiyecektir. Yağ oranı yüksek olan dondurma kendinizi şişkin ve gazlı hissetmenize neden olabilir.
 • Dondurmadaki yağ oranı vücudunuzdaki kötü kolesterolün artmasına da neden olabilir. Bu da kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve diyabet gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.
 • Dondurmadaki rafine karbonhidratlar özellikle bel bölgenizde yağ depolanmasına yol açabilir.

Dondurma sütten yapıldığı için süt alerjisi nedeniyle de dondurma vücudunuz açısından zararlı olabilir. Süt alerjisinin nedeni sütün içerisinde bulunan bazı proteinlerdir. Süte alerjiniz varsa dondurma gibi sütle yapılan ürünler tükettiğinizde ciltte kızarıklık, nefes alma sorunları, kusma, ishal ve dışkıda kan gibi ciddi belirtiler yaşayabilirsiniz.

Dondurma aynı zamanda laktoz intoleransı olan kişiler için de zararlı olabilir. Laktoz ya da diğer adıyla süt şekeri, sütte bulunan ana karbonhidrattır. Laktoz sindirim sisteminde glukoz ve galaktoz olarak parçalanır. Laktoz intoleransı olan insanlar laktozu düzgün olarak sindiremez. Bu kişiler laktozu tam olarak sindiremediği için laktozun bir kısmı ya da çoğu fermente edilmek üzere bağırsaklara geçer. Fermantasyon sürecinde kısa zincirli yağ asitleri, metan ve karbondioksit gibi gazların oluşmasına neden olur. Laktoz intoleransının neden olduğu bu süreç sonunda gaz, şişkinlik, karın ağrısı, ishal, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler yaşayabilirsiniz.

Sade Dondurma Tarifi

Dondurmanızı sade olarak yemeyi seviyor ve dışarıdan hazır dondurma almak istemiyorsanız, evde kendi dondurmanızı yapabilirsiniz. Özellikle sıcak yaz aylarında tercih edebileceğiniz harika bir tatlı olan sade dondurma için şu malzemelere ihtiyacınız olacak:

 • 1,5 litre süt
 • 1,5 tatlı kaşığı saf salep
 • 1 paket krema
 • 1 su bardağı şeker

Sade dondurma için gereken malzemeleri hazırladıktan sonra orta boy bir tencereye soğuk sütü, şekeri ve saf salebi koyun. El mikseri yardımıyla 2-3 dakika kadar karıştırın. Ardından malzemeleri ocağa alın ve ara sıra karıştırarak kaynayın. Karışımın kıvamı koyulaşınca farklı kaplara dökün ve soğumaya bırakın. Dondurma yaklaşık 5-6 saat donduktan sonra dondurma makineniz varsa makineden geçirerek dondurmanızı hazır hale getirebilirsiniz. Dondurma makineniz yoksa karışımı buzluktan iki saat sonra çıkarıp 2-3 dakika boyunca mikserle çırpın. Aynı işlemi aralarına 2 saat süre koyarak 4-5 kez tekrarlamalısınız. Dondurmanın hazır olduğunu mikserle çırpılmayacak kadar katı hale gelmesinden anlayabilirsiniz. Dondurmanın yeterince katılaştığını gördüğünüzde son kez buzluğa koyabilir ve 5-6 saat sonra tüketebilirsiniz.

Dondurma Nasıl Saklanır?

Dondurmayı buzdolabının buzluk kısmında saklamanız gerekir. Donmuş gıdalar, -12 dereceden yüksek sıcaklıklara maruz kaldıklarında yapılarından bazı bozulmalar meydana gelebilir. Ayrıca iki saatten fazla süreyle dışarıda bıraktığınız dondurmada bakteriler üreyebilir ve bu da gıda zehirlenmesine yol açabilir.

Dondurma saklarken bakteri üremesinin önüne geçmek için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:

 • Markette alışveriş yaparken dondurmayı en son alın. Bu sayede dondurma daha uzun süre donuk kalacaktır.
 • Dondurmayı alışveriş arabasında farklı bir yere koyarak sıcak ya da oda sıcaklığında olan yiyeceklerden uzak tutun.
 • Dondurmayı buzlukta iç kısımlara yerleştirmeye özen gösterin. Dolabın kapağında bulunan yiyecekler, içeride bulunan yiyeceklere göre dış sıcaklığa daha fazla maruz kalacaktır.
 • Buzluğun kapısının daima sıkıca kapalı olduğundan emin olun.
 • Dondurma paketinden dondurma aldığınızda kalanı hemen buzluğa geri koyun.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!