Rüyalarla duygularımızı şifalandırabilir miyiz: Şifa için bir uyku öncesi ritüeli

Bugüne kadar rüya yazılarımda onları izlemenin, fark etmenin faydalarını nasıl yorumlayacağımızı konuştuk. Gelen sorulara yazılarımla cevap vermeye çalışırken, bu defa çok sorulan “Rüyalarla duygularımı şifalandırabilir miyim?” sorusu ile ilgili uykuya yatmadan önce yapılabilecek bir ritüel yazısı paylaşmak istiyorum.

Öncelikle çalışacağımız duygu bir tane olmalı, birden fazla duyguyla çalışmıyoruz. Hangi duyguyla çalışacağımıza karar verdikten sonra uyku saatimizden makul bir süre öncesinde ritüele başlamak üzere bir defter, kalem, bir bardak su ile uyuyacağımız odaya geçiyoruz. Odanın düzenli, havalandırılmış olmasına özen göstermeli ve ritüel tamamlanana kadar loş ışıklı olmasına dikkat etmeliyiz. Gergin ve stresli bir gün geçirdiysek öncesinde mutlaka ılık duş almalı, sakinleştirici müzikler dinlemeliyiz.

Çalışmaya başlamadan önce sağ burun deliğimizi kapatarak sol burun deliğimizden yavaş ve sakin nefesler almalıyız. Nefesi alırken ve verirken mümkün olduğunca yavaşlayalım. Bilinçli olarak kendimizi yavaşlatalım. Çok sorulan soru “Ne kadar süre bu şekilde nefes almalıyız?” Cevabım siz kendinizi rahat ve gevşemiş hissedene kadar… Bir sayı vermem herkes için uygun olmayacağı için sağlıklı olmayacaktır. Bunun dışında uygulamayı yapacağınız gün normalin dışında gerginlik ve stres yaşadıysanız biraz daha fazla nefes egzersizi yapmak size iyi gelecektir.

Gevşediğinize kendiniz ikna olduktan sonra “Bilinçaltımın bana … duygumu şifalandırmam için destek olmasına niyet ediyorum” cümlesini hissederek, inanarak okuyun. 20 defa okumanız gerekiyorsa, 20 defa okuyun. İlk seferde “Ben içtenlikle hissederek söyledim” derseniz, o da yeterli olacaktır.

Defterinize duygunuzu başlık atar gibi yazın, sonra gözlerinizi kapayın ve bu duygunun size hatırlattığı, hissettirdiği iki duyguyu kalbinize odaklanarak hissedin. Hiç düşünmediğiniz, aklınıza gelmeyen ya da saçma bulduğunuz bir düşünce olsa da müdahale etmeden sadece yazın. İkiden fazla geldiyse onları da yazabilirsiniz. Aklınıza gelen bir kişi ya da yaşadığınız bir deneyim olabilir, bizim fark etmemiz gereken buradaki duygulara, hislerimize odaklanmalıyız.

Daha sonra tespit ettiğiniz her duygu için birer sembol belirleyin. Sembolünüz size huzur, sevinç, mutluluk veren semboller olmalı. Sembollerinize karar verdikten sonra gözlerinizi kapayın, sembolünüzün renk, şekil vs. gibi tüm detaylarını imgeleyin. Sembollerinizin üzerine az önce tespit ettiğiniz duyguların olumlu olanlarını yazın. Örneğin duygunuz değersizlik, sembolünüz kelebekse kelebeğin kanatlarının üzerine “Değerliyim” yazdığınızı hayal edin. Diğer sembollere de diğer duyguları yazın.

Gözlerinizi kapayın, üç sembolünüzü üzerindeki yazılarla birlikte gözünüzün önünde hayal edin. Bu sırada sağ yumruğunuzu güçlü bir şekilde sıkın ve “Tüm hücrelerimle uyku sürecimde yenilenmeye, şifalanmaya niyet ediyorum” cümlesini yine istediğiniz kadar okuduktan sonra suyunuzdan birkaç yudum için ve uykunuza dalın. En az 3 gece peş peşe yapmaya özen gösterelim. Şifa olsun.

Farkındalığı bol rüyalar görmenizi dilerken, bir sonraki yazımda buluşmak üzere. Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda destek almak isterseniz ne[email protected] mail adresinden detaylı bilgi alabilir, @nefesin sesi Instagram ve Facebook hesaplarını takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Farkındalığınızı artırmak için: Uyku öncesi kuracağınız niyet cümlelerinden destek alın

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam