Rüyada insanlığın ortak sembollerini nasıl yorumlayabiliriz?

Eski zamanlarda var olan geleneklerimiz hala etkisini sürdürüyor. Mesela, ölenin arkasından ağıtlar yakmak, yas tutmak, okunan dualar… Bu eylemlerimiz rüyalarımızda da sembolik olarak karşımıza çıkıyor. Daha önce hiç yas tutmak durumunda kalmamış ya da ağıtlar yakmamış olsak bile büyüklerimizden bize aktarılan genlerde bu kayıtlar var.

Örneğin, bizim şu anda hayatımızda hiç kullanmadığımız bir malzeme, belki bir kumaş parçası eskiden insanlara kendimizle ilgili bir bilgi vermek için kullanılırdı. Bu bilgi uyanık hayatımızda bizde olmamasına rağmen, bilinç dışımız bunu çok iyi biliyor çünkü atalarımız bunu biliyor ve kullanıyordu. Dolayısıyla rüyalarımızda bu bilgiye rastlayabiliyoruz.

Ortak kadim semboller çoğunlukla aynı olaya, duyguya işaret eder. Kendi kişisel sembollerimizin yanında ortak sembolleri araştırırken rağbet gördüğü ya da kullanıldığı dönemlerde insanlara neyi anlattığını araştırabiliriz. Ayrıca bir sembolün bazen birden fazla anlamı olabileceğini, hepsini ayrı ayrı en azından bir defa analiz etmek gerektiğini de unutmayalım. Sizin için anlamı sonrasında da değişmeyecektir. Bir sembol kişiye göre değişiklik gösterebilir ama aynı sembol aynı kişide çoğunlukla tek anlama işaret eder.

Bu görüş Jung’un “Kolektif Bilinçdışı” dediği alandır. Bazen günlük hayatımızda sorunları çözmek ve bilincimizin sınırlamalarından dolayı düşünemediğimiz çözümleri, uykuda rüya sürecinde çok daha kolay görebilir ve çözebiliriz. Kollektif bilinçdışı, ulaşmak için çaba göstermemizin gereken, belleğimizin derinlerinde bize atalarımızdan bırakılan bilgiye ulaşmamızı da sağlar.

Kolektif bilinçdışımızdan aktarılan sembollere ulaştıkça ve onları anlamlandırdıkça, sürekli bize anlatılmak istenilenin aynı yol olduğunu daha kolay kavrarız. Bunun için rüyalara değer vermek, gördüklerimizi anlamlandırmak, gün içinde takip etmek bile yeterlidir. Rüyaların ortak bir anlatımları, “Kesinlikle böyledir” denilen kabul edilmiş sembolleri yoktur. Her özel şeyin incelikleri olduğu gibi rüyalar için de bu böyledir. Kendi hikayelerimizden kendimizin anlayacağı bir dil ve bu dilin yorumu vardır.

Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda eğitim almak isterseniz @nefesle.terapi Instagram hesabımı takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Uykularınıza farkındalıkla yaklaşın: Uyumadan önce zihninizi rahatlatın

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam