Ruh halinizden hormonlar sorumlu olabilir: Hangi hormon, ne yapar?

Serotonin salgılandığı zaman; neşeli, canlı ve zinde hissedersiniz, eksikliğinde ise asabi, depresif ve karamsar olursunuz. Peki artırmak için ne yapmalı?

Güneş ışınlarından faydalanmalı, düzenli egzersiz yapmalı, yumurta, peynir gibi serotonin içeren besinler tercih etmeli ve düzenli bir uyku rutinine sahip olmalısınız.

Eğer dopamin eksilmiş ise üşengeç, canı sıkkın hissedersiniz, çünkü dopamin hormonu keyifli, hayata bağlı ve canlı hissetmenizi sağlar; bunu artırmak için ise bol bol C vitamini tüketmeli, müzik dinlemeli, tirozin içeren gıdalar tüketmelisiniz.

Oksitosin azalmışsa; daha duygusal, yalnız, mutsuz, kederli hissedersiniz. Bunu artırmak için ise en basitinden sevdiklerinize uzun uzun sarılmalı, masaj yaptırmalı, evcil hayvan edinmeli ve sevginizi insanlara belirtmelisiniz.

Endorfin azalmışsa anksiyete hissedersiniz; stresli, gergin ve isteksiz bir ruh haline bürünürsünüz. Çünkü endorfin artması demek; neşeli, rahat ve pozitif hissetmeniz demektir. Bunu artırmak için aşık olun! Ayrıca komedi filmeri izleyip bol bol tempolu, açık hava yürüyüşü yapın.

İlginizi çekebilir: Ruhsal ve bedensel sağlığın paralel ilişkisi: Tempolu yürüyüşün fizyolojik ve psikolojik yönleri

Psikolog Melisa Darmar Psikolog
İstanbul’da doğdum. Liseyi Koç Lisesi ve üniversiteyi Koç Üniversitesinde Psikoloji alanında tamamladıktan sonra King’s College de Nörobilim ve Psikoloji Masterı yaptım. Aynı zamanda Barselona’da ... Devam