Röportaj: Sen Sus Stilin Konuşsun! kitabının yazarı Tuğba Kuzdere’yle moda dolu bir sohbet

TukuTukum’un kurucusu Tuğba Kuzdere bu kez bir kitapla karşımızda. Kuzdere’yle hem “Sen Sus Stilin Konuşsun!” kitabı, hem de modayla ilgili keyifli bir sohbet yaptık…

Seni tanıyalım; Tuğba Kuzdere Yorgancıoğlu kimdir?

Merhaba! Ben modaya düşkün, yaratmayı ve üretmeyi seven TukuTukum markasının kreatif direktörü ve stylistim. Son olarak da Sen Sus Stilin Konuşsun kitabı ile sektörde edindiğim moda deneyimlerini paylaşmaya çalıştım.

Biraz da TukuTukum’dan bahsedelim: TukuTukum’u kısaca nasıl tanımlarsın? Sence kimin, neden bir TukuTukum tasarımı parçası olmalı?

TukuTukum; Türk el sanatlarını modern tasarımlarla birleştiren global bir marka. Desenlerin hepsini ben çiziyorum ve tamamı Türkiye’de üretiliyor. Tasarıma önem veren, nazara inanan ve aksesuarları seven tüm kadınlara hitap eden desenler var. Nazara inanan diyorum çünkü neredeyse tüm desenlerde göz figürüne yer veriyorum.

Tasarım, marka yönetimi, styling… Modanın pek çok alanında aktif olarak yer alıyorsun. Peki bunlardan hangisi ruhuna en uygun olan?

Sanırım hepsi. Ben farklı alanların aynı anda başarıyla yapılabileceğine inanlardanım.

“Sen Sus! Stilin Konuşsun!” için eğitiminden bugüne tüm tecrübelerinden beslenen bir kitap diyebilir miyiz?

Çok doğru! Öncelikle Ankara’da okudum daha sonra master için İtalya’ya gittim ve yaklaşık dört sene kadar farklı moda markalarında çalıştım. Türkiye’ye döndükten sonra da mağazacılık, moda ajansı, tasarım danışmanlığı ve stylist olarak hep bu sektörde yer aldım.

“Sen sus! Stilin konuşsun!”un Alara’sı ve gerçek hayattaki Tuğba hangi noktalarda benzeşiyor ve birbirlerinden ayrılıyor?

Tabii ki gözlemlerim ve deneyimlerim sonucunda yarattığım bir karakter Alara. Aile fertlerinin karakterleri, Alara’nın stile bakış açısı benimle oldukça benziyor. İnanır mısınız yaş farkımız dışında bir fark bulamadım.

Kitabın akışına yerleştirilmiş tüyoların yanı sıra, ünlülerin de moda ve stille ilgili sözleri yer alıyor. Senin kendi stilini bulmak isteyenler için önerin nedir? Kendi stil motton nedir?

Moda seni değil, sen modayı şekillendir. Yani tarafımıza dayatılan her trendi uygulamak zorunda değiliz ve farklılıklar her zaman daha çekicidir.

Aslında TukuTukum gibi Sen Sus! Stilin Konuşsun! da pek çok farklı tarzdan, yaştan kadına hitap ediyor. Bunu nasıl başarıyorsun? Sen bu kadını nasıl tanımlıyorsun?

Bence stilin yaşla hiçbir ilgisi yok. Etrafımda “Bu genç işi” diye kendi kimliklerini saklayan kadınlar var. Oysa ki yurtdışında kadınlar çok daha cesur.

Sen Sus! Stilin Konuşsun! kitabı okuyanları stillerini değiştirmenin yanı sıra bağış yapmaya da yönlendiriyor. EÇEV kampanyasından biraz bahseder misin?

EÇEV yılda dört defa kermesler düzenleyerek sizin kullanmadığınız kıyafetleri satışa çıkartıyor. Elde ettikleri gelir ile de çocukların eğitimine katkıda bulunuyor. Bu kitapta biz de onlarla birlikte çalıştık ve “Giymediğin kıyafetlerini bağışla” diyoruz.

Şimdi sıra kısa sorularımızda…
Sana en çok ilham veren kitap? Alper Canıgüz’ün tüm kitapları.
En sevdiğin şehir? İstanbul.
Stiliyle seni en çok etkileyen kadın? Gilda Ambrosio.
Tarzını en çok beğendiğin erkek? Ali Yorgancıoğlu.
Hangi dönemde yaşamak isterdin? Tam da bu dönemde.

Son olarak, Uplifers hakkında ne düşünüyorsun? 

Uplifers günüme eğlence katarken, birçok farklı konuda bilgi sahibi olmamı sağlıyor. Sürekli güncellenen yapısı ile her gün merakla okuyorum.

 

Sen Sus Stilin Konuşsun! kitabını satın almak için tıklayın: Kitap Yurdu / D&R

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!