Çalıntı parçalarla savaşan Romanyalıların geleneksel kıyafetleri Dior tasarımlarına karşı

Markalar yıllardır başka markalardan ya da tasarımcılardan ‘esinlendikleri’ tasarımlarıyla eleştiri oklarının hedefi oluyorlar. Ancak bu kez karşımıza çıkan esinlenme haberi başka bir marka ya da sanatçıdan değil, geleneksel bir kültürden.

Geçtiğimiz yıl Dior yeni koleksiyonunu tanıttığında yerel desenler pek çok kişinin dikkatini çekti. Tasarımlar Bihor ismi verilen Romanya’daki bir kentteki halk tarafından fark edildi ve markanın kıyafet tasarımında kendi halklarının geleneksel kostümlerinden son derece ‘esinlendiğini’ fark ettiler. Dior bu koleksiyonu ortaya çıkardığında kaynaklarıyla ilgili hiçbir açıklama yapmayarak daha ilk etapta akıllarda soru işaretinin kalmasına neden olmuştu.

Romanya halkı kıyafetlerini benimseyerek Dior’un yaptıkları karşısında harekete geçmeye karar verdiler ve Romanya’da bulunan moda dergisi Beau Monde bir kampanya başlattı. Bihor’da yaşayan lokal tasarımcıların da desteğiyle Bihor Couture ismini taşıyan bir marka kuruldu. Marka ile hem Dior’un 30 bin Euro civarındaki kıyafetlerine son derece ucuz bir seçenek sunulmuş oldu hem de kültürel bir hareket başlatıldı.

 

Kaynak:
BoredPanda
Vouge
Bihor Couture