Renkli ve sağlıklı bir garnitür: Kırmızı lahana

Bugün renkli ve değişik bir yemek tarifini, sevgili Uplifers okuyucularımız için paylaşmak istiyorum: sıcak kırmızı lahana. Açıkçası kırmızı lahana sıradan bir sebze; ancak Türk damak lezzetine göre hazırlamak biraz farklı olabilir. Türkiye’de genelde kırmızı lahana salataya ekleniyor veya turşusu olarak yapılıyor. Avrupa’da; özellikle Kuzey ve Orta Avrupa’da, kırmızı lahana sıcak yeniliyor veya garnitür olarak kırmızı etin yanında tabaktaki yerini alıyor.

Kırmızı lahanada bolca B, C, E ve U vitaminleri bulunuyor. Özellikle kansızlığa çok iyi gelen faydalı bir besin olarak biliniyor. Aynı zamanda, vücuttaki zehirli maddeleri idrarla dışarıya atmak için yardımcı olan bir sebzedir. Üstelik kalorisi de oldukça azdır: bir orta boy kırmızı lahanada sadece 60 kalori bulunuyor. Kandaki şekeri ayarladığı için de, şeker hastaları için yararlı bir besin olarak bilinir. Daha önceki yazımda bahsettiğim gibi, mor veya koyu renkli sebzeler sağlıklı birer antioksidan kaynağıdır.

Buzdolabında bozulmadan bir ay kadar durabildiği için her zaman elinizin altında kolayca bulabilirsiniz. Buzdolabınızda yiyecek başka bir şey olmadığı zamanda veya farklı bir lezzet istediğinizde, 45 dakikada kırmızı lahanayla aşağıda anlatacağım sağlıklı ve lezzetli yemeği hazırlayabilirsiniz.

kırmızı lahana 1

Kırmızı lahanayı bol suyla temizleyin. Gerekirse ilk katını çıkartıp çöpe atabilirsiniz. Sonrasında, çapraz şekilde ince dilimler kesin. Bu kesim beni her zaman büyülemiştir; içindeki yapı o kadar simetrik, o kadar net çizgilere sahip ki, sanki bir sanat yapıtı gibidir: )

kırmızı lahana 2

Tarifimize geri dönersek; bir tencerede 2 kaşık zeytinyağını ısıtın. Kestiğiniz kırmızı lahana parçalarını tencereye koyun ve karıştırın. 5 dakika boyunca zeytinyağıyla iyice karışıncaya kadar pişirin. Sonra üstünü tamamen kapatmayacak şekilde çok az su ekleyin. Tencerenin kapağını kapatın ve kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte 20-30 dakika pişirin. Tuz ve karabiber ekledikten sonra, arada karıştırın.

kırmızı lahana

Köfte veya ızgara tavuk ile servis edeceğiniz sağlıklı ve lezzetli renkli garnitürünüz hazır. Afiyet olsun!

 

Coraline Chapatte Sporcu
İsviçreliyim ama neredeyse 10 senedir Türkiye'de oturup çalışıyorum. Neuchatel'de 4 sene ekonomi okudum. İsviçre'de doğan her çocuk bütün sporları küçük yaşta öğrenir. Bu yüzden ... Devam