Renklerin psikolojik etkileri: İş görüşmesinde hangi rengi giymelisiniz?

İş görüşmesine gideceksiniz ve her şeyi önceden hazırladınız. Öz geçmişinizi güncelleyip gelebilecek sorulara vereceğiniz cevapları belirlediniz. Referanslarınız da gayet iyi. Şimdi yapmanız gereken görüşme için nasıl bir kıyafet seçeceğinize karar vermek. Aslında gardırobunuzda bunun için birçok seçenek mevcut. Peki aralarından hangisini seçtiğinizin gerçekten büyük fark yaratacak kadar bir önemi var mı? Bilim bu soruya “evet” cevabını veriyor.

İş görüşmesinde hangi renk giyilmeli?

Bu tür resmi görüşmelerde sizi mümkün olduğunca profesyonel ve şık gösterecek kıyafetleri tercih etmeniz gerektiğini zaten biliyorsunuzdur. Ancak yakın zamanda İngiltereli bir şirket tarafından yapılan bir araştırma kıyafetin türü kadar renginin de önemli olduğunu ortaya koydu.

Araştırmayı yürüten giyim şirketinin 1000 kişiyle yaptığı ankette kadınların yüzde 48’i, erkeklerinse yüzde 64’ü siyah rengin karşı tarafa güven verdiğini belirtti. Bu ise siyah rengi ilk buluşmalar ve iş görüşmeleri için ideal bir renk yapıyor.

renklerin psikolojik etkileri
İş görüşmesinde resmi ve şık kıyafetler giymek gerekiyor. Ancak bunun yanı sıra kullandığınız renklerin de önemi büyük.

İlginizi çekebilir: Renkler neyi anlatıyor?

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri

Her ne kadar siyah rengin, giyen kişi için kendinden emin bir görüntü çizdiği genel olarak kabul edilen bir durum olsa da, bu konuda daha fazla araştırmaya gerek duyulduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan renklerin insan psikolojisi üzerinde belli etkilerinin olduğu bilimsel çalışmalarla birçok kez kanıtlandı. Dolayısıyla iş görüşmeleri ve diğer önemli görüşmelerde renklerin bu etkilerinden faydalanmak hayli mantıklı görünüyor. O halde hangi rengin nasıl bir etkiye sahip olduğunu bilmekte de fayda var:

Mavi renk genellikle siyah renk gibi kararlı ve kendinden emin bir his verirken, yeşil sakinleştirici ve enerji verici bir renk olarak biliniyor. Kahverengi de güvenilirlik hissi veren renkler arasında kabul ediliyor. Kırmızı ise karşı tarafa saldırgan mesajlar verildiği için iş görüşmesi gibi kritik görüşmelerde önerilmese de romantik buluşmalarda kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen bir renk. Bu durum, bu rengin dikkat çeken ve cinselliği çağrıştıran özelliklere sahip olmasından kaynaklanıyor. Sarı ise beyni ve gözleri yoran bir renk olarak tanımlanıyor. Hatta bebeklerin sarı renkli odalarda daha fazla ağladıkları kanıtlanmış bir gerçek.

Renklerle ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için Oya Komar’la yaptığımız Renklerin hayatımızdaki yeri üzerine başlıklı söyleşimize bakabilirsiniz.

Kaynak:

womansday.com

verywell.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!