Reklamlar çocukların yemek seçimi ve beyin aktivitesini etkiliyor

Yemek endüstrisi çok milyar dolarlık bir pazar olmasının yanında ortalama 1.8 milyar dolarlık pay çocuklar ve gençleri hedefliyor, bu kesim için yıllık 1000 ile 2000 arasında reklamlar yapılıyor. Bazı araştırmalar, yemek reklamlarının satın aldırma gücü ile tüketilen yemeğin türü ve miktarı arasında ilişki olduğunu iddia ediyor. The Journal of Pediatrics’te yayınlanan bir araştırmada, çocuklara yemek reklamı izlettiriliyor ve daha sonra beyin aktiviteleri inceleniyor. Sonuçlara göre reklamlar, çocukların yemek seçimini ve beyin aktivitesini etkiliyor.

hamburger
Yapılan araştırmalar, reklamların çocuklardaki yemek seçimini ve beyin aktivitesini değiştirdiğini belirtiyor.

Yaşları 8 ile 14 arasında değişen 23 çocuk, 60 yemek objesini sağlık ve lezzet açısından puanlıyor. Dr. Amanda Bruce ve Kansas Tıp Merkezi ile Missouri Üniversitesi’nden araştırmacılar daha sonra çocuklara yemek içeren ve içermeyen reklamları izlettiriyor ve MR’larını çekiyorlar.

Dr. Bruce, beyin analizi için temel odağın beynin ödül değerlendirme konusunda en aktif kısmı olan ventromedial prefrontal korteks olduğunu söylüyor. Beyin filmleri çekilirken çocuklara reklamda gördükleri yemekleri isteyip istemedikleri soruluyor.

Çocuklar için yemeğin tadı sağlığından daha önemli

Araştırmacılar, çocukların tercihlerinin yemeğin sağlığından çok tadına bağlı olarak değiştiğini fark ediyorlar. Hatta yemek içermeyen reklamları izleyen çocuklar için yemeğin tadı daha da önemli hale geliyor. Bu noktada özellikle çocukların hızlı karar vermeleri gereken durumlarda yemeğin tadı sağlığından önce geliyor diyebiliriz. Ayrıca çocukların ventromedial prefrontal korteks bölgelerinin, yemek reklamı izledikten sonra daha aktif olduğu ortaya çıkıyor.

İlgili yazı: Obezite ile mücadelede çok bilinmeyen bilimsel gerçekler

Gıda piyasası, çocuklar ve gençlerin yemek seçiminde, aşırı yeme ve obezite gibi sorunlar yaşanmasının temel faktörü olarak görünüyor. Araştırmanın sonucu gösteriyor ki, yemek reklamı izleme çocukların yemeklerden aldıkları tadı, daha hızlı ve dürtüsel yemek seçimi mekanizmalarını etkiliyor. Dr.Bruce bu konuda şunları söylüyor: ‘Gıda piyasası, çocukların yemek seçimi konusundaki psikolojik ve nörobiyolojik mekanizmalarını sistematik olarak değiştiriyor.’

Kaynak:

psypost.org

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!