Psikolojik rahatsızlıklara isim veren masal kahramanları

Rahatsızlıklara isim veren masal kahramanları
Rahatsızlıklara isim veren masal kahramanları

Çocukken size anlatılan masalların ya da izlediğiniz çizgi filmlerin karakterlerini hatırlarsınız; büyümeyen çocuklar, uyanmayan prensesler… Peki, bu karakterlerin isimleriyle anılan psikolojik bozukluklar ya da kişilik bozuklukları olduğunu biliyor muydunuz?

Uplifers olarak, en ünlü masal kahramanlarından birkaçının ismiyle anılan bu bozuklukları, sizin için bir araya getirdik.

Peter Pan Sendromu

Peter Pan, Disney’in büyümeyen çocuğu. Eğer hayatınızdaki herhangi biri için bu tanımı kullanıyorsanız, bu kişide Peter Pan Sendromu olabilir. Bu durum Dünya Sağlık Örgütü tarafından resmi olarak kabul edilmiş olmasa da, bazı araştırmalar, durumun var olduğunu göstermiş.

Sendrom, duygusal yönden gelişmemişlik ve sorumluluk almaktan kaçınma özellikleriyle kendini gösteriyor ve erkeklerde, kadınlara oranla daha yaygın.

Uyuyan Güzel Sendromu

Uyuyan Güzel, 16 yaşındayken eline batan çıkrık iğnesiyle derin bir uykuya dalan ve yıllar sonra prensin öpücüğüyle uyanan bir prenses. Gerçek hayattaki Uyuyan Güzel’ler ise, nörolojik bir bozukluk olan, uzun süreli uykularla ve davranış değişiklikleriyle kendini gösteren Klene-Levin sendromundan muzdarip olabilecek kişiler.

Klene-Levin vakalarında, hastalar genellikle uyuşuk hissedip, günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirirler ve sadece yemek yemek veya tuvalete gitmek için uyanırlar. Aylarca sürebilen bu durum, kişinin iş ya da okula gitmek gibi uzun süre devam etmesini gerektiren konularda başarısız olmasına neden olabilir.

Rapunzel Sendromu

Rapunzel Sendromu, genelde psikiyatrik bozukluk görülen kişilerde ortaya çıkan ve saç yemekle sonuçlanan, trikofaji olarak da bilinen bir bağırsak rahatsızlığıdır. Hastaların yıllar içerisinde yedikleri saçları midelerinde ya da ince bağırsaklarında birikerek büyük bir yumak haline gelir. İnsan vücudu saçı sindiremediği için, trikobezoar denen bu yumağın cerrahi müdahaleyle alınması gerekir.

Oldukça nadir görülen Rapunzel Sendromu, şimdiye kadar sadece 24 kez rapor edilmiş. Eğer mideniz yeterince güçlü değilse, fotoğraflarına bakmak istemeyebilirsiniz.

Bambi Kompleksi

Annesi vurularak öldürülen küçük sevimli ceylan Bambi’nin ismini alan bu kompleks de, resmi olarak tanınmıyor. Bambi Kompleksi’nden muzdarip kişiler, oldukça duygusal olmalarının yanı sıra, vahşi doğaya ve hayvanlara konusunda oldukça duyarlı oluyorlar. Avlanmak, yangınlar ve hayvanlara kötü davranılması, bu kişilerin en büyük sıkıntı kaynağı.

Sindrella Kompleksi

Annesi ve üvey kız kardeşleri balolara giderken, evi süpürerek ve yemek hazırlamak zorunda olan Sindrella da, hepimizin tanıdığı masal kahramanlarından. Sindrella Kompleksi genellikle kadınlarda, duygusal ve maddi konularda erkeklere aşırı bağlı olma durumudur. Bu kişilerin en büyük arzusu genellikle, beyaz atlı prens tarafından kurtarılmaktır.

İlk kez 1981 yılında Collette Downing tarafından bahsedilen durum, resmen psikolojik bir bozukluk olarak tanınmıyor olsa da, bu komplekse sahip kadınların nasıl hissettiklerini anlamalarına yardımcı olabilir.
Kaynak: MentalFloss 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!