Polen mevsimi geldi: Polen alerjisi olanlarını hayatını kolaylaştıracak öneriler

Mevsim geçişlerinin doğadaki en gözle görülür yansımalarından biri, değişen bitki örtüsü. Her ne kadar mevsim geçişleri “havamızı” değiştirecek güzel etkiler barındırıyor olsa da, bu etkiler bazı bünyeleri olumsuz etkileyebiliyor. Evet, konumuz polen alerjisi.

Polen alerjisinin etkileri nelerdir?

Havaya yayılarak kilometrelerce yol alabilen polenler; özellikle alerjik bünyelerde burun akıntısı, gözlerde sulanma, boğaz ve göz kaşıntısı, öksürük, hırıltı ve hatta tat-koku duyusunun azalmasından ciltte kaşıntı ve kızarıklık gibi düşük ve orta seviyeli semptomlardan, nefes darlığı ve akciğer sıkışması gibi semptomlarla kendini gösterebiliyor. Özellikle çiçekli bitkiler ve ağaçların bir kısmı için polenizasyon yoğun olarak Mart-Ağustos ayları arasında olsa da, küf mantarları ve kapalı alanlarda daha sık vakit geçirmeye başladığımız sonbahar aylarında bu etkiler alerjik reaksiyonları tetikliyor.

Peki, çiçekler, ağaçlar, çim ve yabani ot polenlerinden kaynaklanan, dünyada milyonlarca kişiyi etkisi altına alan ve sonbaharın gelişiyle yeniden tetiklenebilecek olan alerji semptomlarıyla nasıl başa çıkabiliriz?

Polen sezonunda hayatınızı kolaylaştıracak pratik çözümler

Polen alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, öncelikle bir doktorla görüşüp gerekiyorsa ilaç tedavisine başlamanızda fayda var. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirmek, soluduğunuz hava kalitesini iyileştirmek, ev hijyeni ve kişisel hijyene özen göstermek ve destekleyici önlemler almak da bu sezonu daha rahat geçirmenize yardımcı olabilir.

1. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi

Bağışıklık sisteminiz ne kadar güçlüyse, vücudunuz zararlı dış etkenlerle o kadar kolay savaşabilir ve etkilerini en aza indirebilir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için mevsimsel ve dengeli beslenmeli, yeterli ve kaliteli uyku almalı, egzersizi hayatınızdan eksik etmemeli, ruh ve zihin sağlığınız için meditasyon gibi uygulamaları alışkanlık haline getirmelisiniz.

2. Solunan havanın temizliği

Gün içinde cam ve kapıların sık sık açıldığı, dışarıyla etkileşimi fazla olan iç mekanlarda; kıyafetlerinizle, ayakkabılarınızla ve hatta saçlarınızla taşınan polenlerin yoğunluğu dış mekanlardan daha fazla olabilir. Polenlerin yanı sıra iç mekanlardaki ev tozu, toz akarları, mantar, küf ve evcil hayvan tüyleri de alerjileri tetikleyebilir.

Tam da bu noktada, hava temizleyiciler evinizde soluduğunuz havayı daha kaliteli hale getirme gücüne sahip; özellikle de polen ve alerji sezonunda. Doğru bir filtrasyon sistemine sahip bir hava temizleyici fan, alerjen ve polenleri henüz size ulaşmadan yakalayabilir ve iç mekanlardaki polen miktarını gözle görülür bir biçimde azaltabilir. Dyson Hava Temizleyici fanların 360 derece yalıtımlı filtrasyon sistemi, aktif karbon ve HEPA filtreleri, ultra ince partikülleri, alerjen ve polenleri yakalar; polenler dahil olmak üzere, havadaki partiküllerin %99,95’ini temizler. Evinizde soluduğunuz havayı temizlemenin yanı sıra ısıtma, serinletme ve nemlendirme gibi farklı özelliklere sahip Dyson hava temizleyicilerden ihtiyacınıza en uygun olanını seçebilirsiniz.

Dyson Hava Temizleyici Fanlar

Evinizin havasını yumuşatmak ve nemlendirmek için Dyson Pure Humidify+Cool™: Temizler, nemlendirir, serinletir; hepsi bir arada. 360° kapalı filtrasyon sistemine sahip cihaz içerisinde aktif karbon ve cam HEPA filtre bulundurur. Aktif karbon filtre, gazları ve kokuları yakalarken; HEPA filtre ultra ince partikülleri yakalar. Dyson Pure Humidify+Cool™ 5 litrelik bir su tankına sahiptir ve verimli su yönetimi sayesinde 36 saate varan nemlendirme sunar. Cihaz içerisinde biyostatik evaporatör bulunmaktadır, bu evaporatör sayesinde yakalanan ultra ince partiküller hapsedilirken, filtrelenmiş nemli hava dışarı verilir. Diğer hava temizleyici fanlar gibi, Dyson Link uygulamasına bağlanır; kullanıcılara anlık oda içi hava ve nem kalitesi hakkında raporlama yapar, kumanda işi görür, filtre ömrü hakkında bilgi verir.

Evinin havasını polenlerden temizlerken ısıtmak da isteyenler için Dyson Pure Hot+Cool™: Tüm odayı aynı anda hem arındırmak hem de ısıtmak için Dyson Pure Hot + Cool™ havayı temizleyen ısıtıcılı fan, hava kirliliği seviyesini otomatik olarak algılar ve havayı kirleten çok çok küçük maddeleri yakalar. Air Multiplier™ teknolojisini kullanarak temizlenmiş ve ısıtılmış havayı odaya dağıtır.

Temizlenmiş ve tazelenmiş, serin bir ev için Dyson Pure Cool™: Dyson Pure Cool™ hava temizleyici fan, bir odanın havasını gerektiği şekilde temizlemek için standart test koşullarının ötesine geçerek, aynı zamanda partikülleri ve gazları otomatik olarak algılayarak, ultra ince partikülleri %99,95 oranında hapseder ve Air Multiplier™ teknolojisiyle temizlenmiş havayı dağıtır ve yayar. Tüm yıl boyunca havanızı temizler ve ihtiyacınız olduğunda sizi serinletir.

Kişisel hava temizleme fanıyla temiz havanın tadını çıkarmak isteyenler için Dyson Pure Cool Me™: Hava kalitenizi iyileştirmek için dizayn edilen kişiye özel hava temizleme fanı, ihtiyacınız olan her yerde, filtrelenmiş serin havayı kullanmanızı sağlar. Dyson Pure Cool Me™’nin filtresi aktif karbon filtre ve cam HEPA filtresinden oluşur. Bu filtreler havada bulunan zararlı küçük partiküllerin %99.95’ini ve gazları hapseder. Odaklı hava akımı, parmaklarınızın ucunda, hava akımını istediğiniz gibi kontrol edebilirsiniz.

Evinizde polen ve alerjen birikimini azaltmak için uygulayabileceğiniz diğer çözüm önerilerini ise şöyle sıralayabiliriz:

  • Yatak odasından başlayın: Gün boyu kıyafetleriniz, ayakkabılarınız ve saçlarınızla taşıdığınız polenler sizinle yatağınıza kadar gelebilir ve vücudunuz gece uykusunda polen ve alerjenlere daha fazla maruz kalabilir. Bu dönemde yatak odanızı daha detaylı temizleyebilir, nevresimlerinizi daha sık değiştirebilir ve yatağınız dahil tüm odayı süpürebilirsiniz.
  • Halı ve kilimlere elveda: Halı ve kilimler, evde hem polenlerin hem de toz ve alerjenlerin en çok biriktiği yerler arasında. Polen ve alerji sezonunda halı ve kilimleri kaldırmak ya da daha sık süpürmek destekleyici bir çözüm olabilir.
  • Ayakkabılar dışarı: Eve her ayakkabıyla girdiğinizde dışarıdaki toz, kir ve polenleri de evinize taşıyorsunuz. Bu dönemde eve ayakkabıyla girme alışkanlığınızla da vedalaşmanızda fayda var.
  • Süpürge seçimi: HEPA filtreli bir süpürge, alerjiyle savaşınızda en büyük destekçilerinizden biri olacak. 0.3 mikrona kadar küçük partiküllerin bile %99.oo’unu hapsederek dışarı temiz hava veren, HEPA filtresine sahip Dyson V11™ kablosuz süpürge; yüksek emiş gücüyle de hayatınızı kolaylaştıracak.
  • Camları kapatın: Yaşam alanlarınızda polen istilasını önlemenin yollarından biri de, özellikle polen yayılımının yoğun olduğu 05:00-10:00 saatleri arasında pencere ve kapılarınızı kapalı tutmak. Camlarınızı açmak için en uygun zamanlar ise, polenlerin yıkandığı yağmur esnası ve sonrası. Son olarak bu dönemde çamaşırlarınızı açık havada değil kurutucu yardımıyla kurutmanız da maruz kaldığınız polen miktarını azaltabilir.

3. Kişisel hijyen ve bakım

Eğer açık alanlarda ya da polenlerin yoğun olduğu kapalı alanlarda sıkça vakit geçiriyorsanız, yatmadan önce duş almak vücudunuza yapışan polenlerden kurtulmak ve alerji semptomlarını önlemek için etkili bir çözüm. Ağız ve burun yoluyla vücudunuza giren polenleri uzaklaştırmak için, burnunuzu neti pot kullanarak da temizleyebilirsiniz.

4. Koruyucu önlemler

Polen alerjilerini henüz polenlere maruz kalmadan önleyebilmenizi sağlayacak önerilerimiz ise şöyle:

  • Tek kullanımlık peçete, dezenfektan ve eğer kullanıyorsanız alerji ilaçlarınızı yanınıza almayı ihmal etmeyin.
  • Polen yayılımının fazla olduğu rüzgarlı havalar ve sabah saatlerinde açık havada vakit geçirmemeye çalışın.
  • Alerjiyle birlikte hassaslaşan gözlerinizi korumak için mümkünse göz makyajı yapmayın ve düzenli olarak güneş gözlüğü takın.
  • Gözlerinizi kaşımayın; dilerseniz suni gözyaşı ya da göz damlaları ile nemlendirebilir ve polenlerin yıkanmasını sağlayabilirsiniz.

 

Bu içerik Dyson katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!