Poğaça Kaç Kalori?

Poğaça

(1 gr)
3
kcal
Miktar
Birim

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 31.9 0.32
Protein (g) 7.01 0.07
Yağ (g) 21.06 0.21
Lif (g) 1.95 0.02
Kolesterol (mg) 64.68 0.65
Sodyum (mg) 413.45 4.13
Potasyum (mg) 116.47 1.16
Kalsiyum (mg) 42.31 0.42
Vitamin A (iu) 139.73 1.40
Vitamin C (mg) 0.21 0.00
Demir 1.21 0.01

 

Poğaça genelde pek çok insanın kahvaltıda yemekten zevk aldığı hamur işlerinden bir tanesidir. Çoğunlukla beyaz undan yapılan poğaçaların sahip olduğu farklı iç harçlar, bu yiyeceğin neredeyse herkesin damak zevkine uygun hale gelmesini sağlamaktadır.

Poğaça oldukça lezzetli bir hamur işi olsa da tıpkı diğer hamur işleri gibi poğaça tüketirken de dikkatli olmanız gerekir. Özellikle de kalori alımınıza dikkat ediyor ve kilo vermeye çalışıyorsanız, poğaçayı makul miktarlarda çok sık olmayacak şekilde tüketmeniz gerekir.

Poğaçanın Besin Değerleri

Poğaçanın büyük bir kısmı karbonhidrattan oluşmakla birlikte 45 gramlık bir poğaçanın besin değerleri yaklaşık olarak şu şekildedir:

Kalori: 143

Karbonhidrat: 16 gram

Yağ: 6 gram

Protein: 3 gram

Yukarıda yer alan değerler sade poğaça için verilmiştir. Poğaçanın kalorisi ve besin değerleri, kullanılan una ve iç malzemeye göre farklılık gösterecektir. Örneğin, peynirli poğaça tüketirseniz, bunun kalorisi sade poğaçaya göre daha fazla olacak ve yağ oranı yükselecektir.

45 gramlık sade poğaçanın 16 gramı karbonhidrattır ve karbonhidrat vücudumuzun ana enerji kaynağıdır. Bununla birlikte beyaz unla yapılan poğaçada rafine karbonhidrat bulunmakta ve bunların bazı sağlık sorunlarını tetikleyebileceği bilinmektedir. Bu nedenle poğaça alırken tam tahıl unundan yapılmış olmasına dikkat ederseniz, sağlığınız açısından daha iyi bir seçim yapmış olursunuz.

Poğaçanın Faydaları

Poğaça, beyaz undan yapıldığında sağlık açısından zararlı olabilse de tam tahıl unundan yapılan poğaçalar, sağlık açısından faydalı olabilir. Tam tahıllar, lif ve antioksidanlar bakımından zengindir ve bu sayede diyabete, kansere ve obeziteye karşı korunmaya yardımcı olur.

Tam tahıllar aynı zamanda B vitaminler, demir, selenyum ve magnezyum bakımından da zengindir. Bu önemli besinler vücudun bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde işlemesi ve yeni hücrelerin oluşması açısından önemlidir.

Düzenli olarak tam tahıl tüketmenin daha düşük Vücut Kitle İndeksi ve daha az kilo artışıyla da ilişkili olduğu bilinmektedir. Bu nedenle uzmanlar günlük beslenmenin en az yarısının tam tahıl olmasını önermektedir.

Poğaçanın Zararları

Sağlıklı bir beslenme düzeninde ara sıra poğaça tüketmenizin bir zararı olmasa da çok sık poğaça yemenizin bazı zararları olabilir. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

Kalori bakımından yüksektir

Poğaçayla ilgili en büyük sorun, kalorisinin yüksek olması ve tek seferde çok sayıda tüketilmesidir. Üstelik bazı poğaçalar küçükken bazıları daha büyük ve daha çok malzeme içerdiği için tek seferde ihtiyacın çok daha üzerinde kalori alınasına neden olabilir ve hatta kendi başına büyük bir öğün olabilir.

Poğaça dahil olmak üzere herhangi bir yiyecekten çok fazla kalori almanız, sağlıksız kilo almaya neden olacak ve kilo vermeyi zorlaştıracaktır. Bu nedenle özellikle kilonuza dikkat ediyorsanız, poğaçanın kalorisi konusunda dikkatli olmalı ve ölçülü olarak tüketmelisiniz.

Rafine karbonhidrat bakımından yüksektir

Poğaça genelde beyaz unla yapıldığı için rafine karbonhidrat bakımından zengin bir yiyecektir. Bazı araştırmalara göre rafine karbonhidratları yüksek miktarlarda tüketmek, kalp hastalıkları ve tip 2 diyabet gibi kronik sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

İşlenmiş gıdalar bakımından zengin beslenme düzeninin aynı zamanda genel olarak kötü bir kaliteye sahip olduğu söylenebilir. Bununla birlikte poğaçayı ölçülü olarak ara sıra tükettiğiniz ve diğer besinleri beslenme düzeninize dahil ettiğiniz sürece sorun yaşama ihtimaliniz düşük olacaktır.

Poğaça Yemek Kilo Aldırır mı?

Poğaça, kalorisi yüksek bir yiyecek olduğu için ölçülü bir şekilde tüketilmediği takdirde kilo almaya neden olacaktır. Ancak alacağınız bazı önlemler ile poğaçanın zararlı etkilerinden korunmanız mümkün.

Porsiyon büyüklüğüne dikkat edin

Poğaça tüketecekseniz, beslenme düzeninizde hedeflediğiniz karbonhidrattan fazlasını almamak için küçük bir poğaça yiyebilir ya da büyük bir poğaçanın yarısını tüketebilirsiniz. Diğer yarıyı sonra yemek üzere saklayabilir ya da başka biriyle paylaşabilirsiniz.

Sevdiğiniz poğaçanın kalorisi yüksekse ve pek sağlıklı değilse daha sağlıklı bir hamur işine yönelebilir ya da poğaça tüketme sıklığınızı azaltabilirsiniz. Bunun için kahvaltıda poğaça yerine başka şeyler tüketerek poğaçayı ara sıra yiyeceğiniz bir yiyecek haline getirebilirsiniz.

İçindekiler konusunda dikkatli olun

Poğaçanızı kendiniz hazırlıyorsanız, tam tahıl unu kullanarak daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Ayrıca sodyum alımınızı azaltmak için çok fazla tuz eklemekten kaçınabilirsiniz. Poğaçayı dışarıdan alıyorsanız, kullandıkları unu sorabilir ve buna göre tam tahıl unundan hazırlanmış poğaçaları tercih edebilirsiniz.

İç harcına dikkat edin

Poğaçanın iç harcı ya da üzerine eklenen şeyler, poğaçanın çok daha kalorili hale gelmesine neden olabilir. Özellikle krem peynir içeren poğaçaların kalorisi yüksek olduğu için zeytinli ya da boş poğaçalara yönelebilirsiniz. Sade alacağınız poğaçanın yanına domates, salatalık, yumurta ve zeytin koyarak daha dengeli ve sağlıklı bir kahvaltı elde edebilirsiniz.

Poğaça Nasıl Yapılır?

Poğaça, herkesin kendi zevkine göre yapabileceği bir hamur işi olduğu için poğaça hamurunun nasıl yapıldığını öğrendikten sonra hamurun içerisine istediğiniz malzemeleri koyarak lezzetli poğaçalar elde edebilirsiniz.

Poğaça hamuru için ihtiyacınız olan malzemeler şu şekilde:

  • 2-3 bardak un
  • 2 bardak yoğurt
  • ¾ bardak tereyağı ya da margarin (erimiş halde) veya 2 çay bardağı sıvı yağ
  • 2,5 çay kaşığı kabartma tozu
  • ¼ çay kaşığı şeker

Poğaçanın hamurunu hazırlamak için tüm malzemeleri büyük bir kabın içerisine koyun. Hamuru ellerinizle iyice özdeşleşecek şekilde yoğurun. Un az geldiyse hamurunuz kulak memesi kıvamına gelene kadar azar azar un ekleyin.

Hamur hazır hale geldikten sonra her bir poğaçanın ne büyüklükte olmasını istiyorsanız, hamurunuzu buna göre eşit parçalara ayırın. Ardından hamurları un serptiğiniz tezgaha alıp hafifçe bastırarak düzleştirin. Bu aşamada iç harcı kullanacaksanız, hamurun ortasına harcınızdan az bir miktar koyun ve ardından hamurun kenarlarını birleştirerek hamuru kapatın.

Poğaçanızda iç harç olarak patates, zeytin ya da peynir gibi malzemeler kullanabilirsiniz. Bu aşamada ne kullanacağınız, tamamen sizin damak tadınıza bağlıdır ve ne malzeme koyarsanız koyun, poğaçalarınız güzel bir şekilde pişecektir.

Tüm poğaçalar hazır olduktan sonra fırın tepsisine yağlı kağıt serip üzerine poğaçaları yerleştirin. Poğaçalar arasında biraz boşluk koymanız, poğaçaların piştiklerinde birbirlerine yapışmalarını önleyecektir. Tepsiyi 180 derecede önceden ısıttığınız fırına yerleştirin ve poğaçaların rengi değişip altın sarısı ila kahverengi arasında bir renk alana kadar pişmelerini bekleyin. Poğaçaları fırına vermeden önce üstlerine yumurta sarısı sürebilir ve dilerseniz susam ya da çörekotu ekleyebilirsiniz.  

Poğaça Neden Mide Yakar?

Poğaçanın mide yakmasının nedeni, içerisinde bulunan yağdan kaynaklanmaktadır. Yağlı yiyecekler, özellikle gastrit ve reflü gibi mide rahatsızlıkları yaşayan kişilerin uzak durması gereken yiyeceklerdir. Bu nedenle mide rahatsızlığınız varsa poğaçadan uzak durmanız faydalı olabilir.

Mide yanması aynı zamanda çok fazla yedikten sonra da meydana gelebilir. Örneğin, çok fazla poğaça tükettiyseniz, yemekten sonra mideniz fazla yemekten dolayı gerilebilir ve mide asidi mideden yukarı doğru hareket ederek yanma hissine neden olabilir.

Yağlı yiyecekler, mideye yerleşerek midenin daha fazla asit üretmesine ve sindirim sisteminin tahriş olmasına neden olabilir. Bu da LES gevşekliği denen duruma yol açarak yalnızca mide asidinin tahriş edici olmasına değil, aynı zamanda mide içeriğinin boğaza doğru çıkmasına sebep olabilir.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!