Pilatesle kilo vererek vücudunuzu forma sokmanın yolları

Güzel ve sağlıklı bir görünüm için her gün iş çıkışları veya hafta sonları spora zaman ayırarak istediğimiz görünüme sahip olmaya çalışıyoruz.

pilates

Haliyle sonuçlarını bir an önce görmek için sabırsızlanıyor , bu güzel görüntünün keyfini çıkarmak istiyoruz.

Harcadığımız tüm bu zamanlar aslında bizi gençleştiren, dinçleştiren, tazeleyen  hayattan kazandığımız zamanlar.

Pilates yapanların kafasında sıkça soru işareti yaratan, derslerde de bana sorulan konulardan biri ‘’Pilates kilo vermeme yardımcı olur mu?’’.

Cevabı basitçe evet. Kişisel tecrübeme ve  derslerdeki gözlemlerime dayanarak kolaylıkla söyleyebilirim ki, düzenli olarak Pilates yapan kişilerde ince, uzun bir görünümün yanı sıra gözle görülür kilolar da verilebiliyor.

Kilo vermenin yanı sıra, Pilates aynı zamanda başta karın bölgesi kasları olmak üzere tüm kaslarınızı güçlendirir, esnekliğinizi artırır ve doğru bir eğitmenle yaptığınızda sizi ciddi sakatlıklardan hayat boyu korur.

Sağlıklı yaşam ve ince bir görünüm, hangi sporu yaparsanız yapın, uzun vadede sağlıklı beslenme ve farklı egzersizler ile doğru kombinasyonu gerektiriyor.

Pilatesle kilo vermek için yapılması gerekenler;

1. Seviyenize uygun bir Pilates sınıfına katıldığınıza emin olun

Doğru seviyedeki sınıfa katılmak, üzerinde çok düşünülmesi gerekemeyen bir detay gibi görünse de bu noktada aslında önemlidir.

İnsanların yaptığı sporda gelişim gösterememesinin iki nedeni vardır:

Birincisi, yaptıkları sınıf seviyesinin çok kolay olması ve rutine dönüşmesi nedeniyle bedenin yanıt vermemesi. İkincisi de çok zor seviyelere katılıp egzersizleri yanlış yaparak verim elde edilememesidir.

Eğitmeninizle hangi seviyenin size uygun olduğunu mutlaka konuşun.

2. Haftada en az 3 gün Pilates yapın

Düzenli ve verimli egzersiz yapmak şart.

Haftada 1 kere derslere giderek yıllarca kilo vermeyi sadece beklemekle kalabilirsiniz.

Bedenin gücünü arttırmak ve konfor alanından çıkarmak için haftada en az 3 gün Pilates yapmanızı tavsiye ederim.

reformer 23. Pilatesle birlikte doğru beslenin ve hareket edin

Pilates veya hangi sporu yaparsanız yapın yaktığınız kalorilerden fazla yerseniz, kilo vermeniz çok mümkün olmayacaktır.

Diyet kelimesi oldum olası strese sokmuştur hepimizi.

Kabul edelim, aslında doymayan midemiz değil beynimiz.

İyisi mi  önce beyni rahatlatarak yola çıkalım.

Buna sağlıklı beslenme diyerek hayat boyu sürdürülebilecek ve bizi de mutlu edecek bir forma sokmak daha iyi olacaktır.

Sürdürülebilir olan her şey bizi motive edecektir.

Sağlıklı beslenme egzersizlerde daha dinç bir görünüm sağlayacaksa bu kombinasyonla kilo vermekten daha keyifli ne olabilir ki?

Harekete gelince hepimiz üşeniyoruz, ama kabul edelim bir kere o yürüyüş yoluna çıktık mı döndüğümüzde daha taze, dinç  ve ışıl ışıl bakıyoruz.

Haftada en az 2-3 gün kendinize vakit ayırın. Müziğinizle birlikte sizi iyi hissettireni yapın yürüyün veya koşun, bisiklete binin.

Unutmayın zamansızlıkla bedene yanlış mesaj vermeyin.

Zaman yaratın ki daha çok  taze fikirle ve dinç bir bedenle aslında hayattan zamanı ve sizi kazanın.

4. Eğitmeninizi doğru seçin

Pilates dersinde kendinizi gerçekten motive olmuş hissediyor musunuz?

İnanın bana doğru bir eğitmen, sporu hayat biçimi halinize çevirmeniz için çok önemli bir kapı açabilir ve sizi motive edebilir.

Eğitmeninizin bilgisi, tarzı, sizi motive etmesi ile bir bakmışsınız ki bahaneler ortadan kalkmış ve kendinizi sınıfın tam ortasında bulmuşsunuz.

Sadece hafta sonu workshop eğitimi ile eğitmenlikten daha fazlasının olduğuna emin olduğunuz, işini seven, sizi motive den biriyle çalışmak işin yarısından çoğu demek.

Bu gibi eğitmenlerin sizi seviyenize göre yönlendirmesi de, harcanan zamanı verimli kılacak ve kilo vermenizin yanı sıra devamlılığı da sağlayacaktır.

5. Hızlı gelişim için Reformer deneyin

reformer

Reformer da mat pilatese nazaran yaylara karşı direnç gösterdiğiniz için beden daha hızlı değişim gösterecektir.

Mattaki pes etme zamanınız da, reformer aletinde azalacaktır.

Vücut hatlarınızı yeniden şekillendirerek, değişim hızına destek olacaktır.

Önceki haftalarda Reformer’la ilgili detaylı yazımı yazmıştım,  mat pilatesle farklarına  göz atmak isterseniz incelemenizi tavsiye ederim.

6. Cardio Pilates deneyin

Pilates başlangıç ve orta seviye sınıflarda genelde egzersizler kasların güçlenmesine ve esneyip uzamasına yöneliktir. Farkındalıkları artırmak ve doğru bir temel üzerine egzersiz planını oturtmak için birebirdir.

Ancak ileri seviye ve cardio pilates sınıflarında hızlı bir akış ve yağ yıkımına yönelik seviyedeki egzersizlerle kalori yakımını hızlandırabilirsiniz.

Ne olursa olsun pilatesin prensipleri ile sakatlanmanızı uyaracak uyarılarla ancak bu egzersizler verimli hale gelecektir.

Bahaneler yerine hep çözümler bulmak için kendinize zaman ayırın. Bir kere tecrübe ettikten sonra kendinize yaptığınız haksızlığın farkına varacağınıza ve zaman yaratmayı bağımlılık haline getireceğinize emin olabilirsiniz.

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Nazlı Savaş
Kimya alanında lisans eğitimi aldıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi'nde İşletme alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Akademik eğitimleri sırasında keşfetme tutkusunun peşinden gidip uzun bir ... Devam