Personal Trainer’ınız gerçek bir antrenör mü yoksa bir şarlatan mı?

Personal Training (PT/kişisel antrenörlük), özellikle son zamanlarda çok popüler bir meslek dalı. Sağlıklı yaşam ve sporu bir hayat tarzı haline getirmek isteyenler, profesyonel bir yardım arayışı içine giriyorlar. Bu noktada başarılı ve yardım etme konusunda yetenekli kişisel antrenörler devreye giriyor. Ancak kendine “Personal Trainer” diyen herkes gerçekten iyi bir kişisel antrenör olmayabiliyor. Personal Trainer’ınızın gerçek bir antrenör mü yoksa sektörün zenginliğinden yararlanmak isteyen bir “para avcısı” mı olduğunu anlayabilmeniz için, Uplifers olarak PT sektöründeki “şarlatan”ların ortak özelliklerini derledik. Bu yazıyı hem personal training hizmeti almak isteyenler, hem de gerçekten personal training yapan profesyonellerin dikkatle okumasını tavsiye ediyoruz. İşte “PT şarlatanaları”nın ortak özellikleri.

trainer metiniçi2

Danışanlarını sınıflara dahil ederler

İnsanların PT hizmeti almak istemelerinin birkaç nedeni olabilir: gerçekten öğrenmek, disipline girmek, kişisel ilgiyle vücutlarına özel programları edinebilmek gibi. Ancak bazı kişisel antrenörler, “müşteri”lerini bir sınıfa alıp, hepsine aynı çalışma programını uygulayarak kolaya kaçarlar. Peki bu kişisel antrenörlüğün neresi “kişisel”?

Eğer bir kişisel antrenörseniz, basitçe, bunu asla yapmayın.

Eğer kişisel antrenörlük hizmeti almak istiyorsanız ve PT’niz sizi bir sınıfa yönlendiriyorsa onunla hemen konuşun ve size özel bir program hazırlamasını isteyin.

trainer metiniçi

Her danışanın programı birbirine benzer

Önceden hazırlanmış ya da başka PT’lerden alınmış bir iki program dışında yeni ve kişisel hiçbir öneri sunamayan antrenörlere rahatlıkla şarlatan diyebilirsiniz. Kişisel antrenörlüğün temel noktası olan yeni ve kişisel training programları hazırlama konusunda tembel birinin kendine Personal Trainer demesi, bu iş için gerçekten mesai harcayan profesyonellere haksızlık olacaktır.

Eğer bir kişisel antrenörseniz, her danışanınız için yeni ve kişisel programlar hazırlamaya özen gösterin. Tabii ki Amerika’yı yeniden keşfetmek zorunda değilsiniz; ama birkaç temel programa sığınıp tembellik yapmamalısınız.

Eğer PT hizmeti almak istiyorsanız, yeniden söylemekte fayda var ki PT’nizin size özel bir program hazırladığından emin olun.

Her training seansından sonra kendini bıkmış hisseder

Bu tür PT’ler sizi yoğun seanslı programlara dahil etmek isterler; çünkü her seans ekstra para anlamına gelir. Tabii ki yoğun bir program, tam ihtiyacınız olan şey de olabilir; ancak bu antrenörler, her training seansından sonra sizden daha yorgun ve bıkmış bir halde, bir an önce sizden kurtulmak istediğini hissettirecek şekilde davranırlar. Oysa gerçek bir trainer, hem karşısındakine yardımcı olma isteği paradan önce geldiği için hem de işinin bir parçası sizi motive etmek olduğundan, yorgunluğunu size asla yansıtmaz.

yorgun trainer metiniçi

Eğer bir kişisel antrenörseniz, öncelikle kendinizin antrenörü olmasınız. Eğer para sizin için motivasyon kaynağıysa, her seans sonrası kendiniz için bir miktar para ayırın. Bu, işinize konsantre olup yorgunluğunuzu dizginlemenize yardımcı olacaktır.

Eğer PT hizmeti alıyorsanız ve antrenörünüzüm bu tür davranışlarından rahatsızsanız konuşma yoluna gidin. Belki daha az yoğun bir programla her ikiniz de tatmin olabilirsiniz.

Aslında hiçbir şey öğretmez

Her insanın farklı bir sebepten training’e başvurduğunu söylemiştik. Bunlardan biri de motivasyondur. Bu bir antrenör için kolay bir yol, sizin içinse “destek görüyorum” yanılgısı olabilir. Gerçek bir antrenör, sizi yalnızca motive etmek ve “iyi gittiğinizi” söylemekle kalmaz; size nasıl daha iyi olabileceğiniz konusunda yol gösterir.

Eğer bir kişisel antrenörseniz, asıl amacınızın danışanınızı geliştirmek olduğunu unutmayın. Daha verici olmaya ve danışanınıza nasıl daha yararlı olabileceğinize odaklanın.

Eğer PT hizmeti alıyorsanız, her seans sonunda kendinizi geliştirdiğinizden emin olun. Tamamen trainer’ınıza bağımlı mısınız, yoksa antrenörünüz size nasıl ilerleyebileceğinizi de gösteriyor mu? Bu sorulara olumlu yanıt verdiğinizden emin olun.

Burada Personal Trainer’lara seslenmek gerekiyor: Eğer yukarıdakilerden herhangi birini yaptığınızı düşünüyorsanız, kendinizi geliştirmenin zamanı geldi demektir. Unutmayın, sizin işiniz başkalarına yardım etmek. Bunun için öncelikle kendi kişisel antrenörünüz olmalısınız ki sektördeki şarlatanlardan ayırt edilebilin.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!