Paris keşif rehberi: O Paris Bu Paris

Paris keşif rehberi o paris bu paris
Paris keşif rehberi: O Paris Bu Paris

“Explore up” köşemizde bu hafta, Paris’le ilgili keşfetmek istediğiniz her şeyi en ince ayrıntısına kadar bulabileceğiniz “O Paris Bu Paris”  isimli blogtan muhteşem yazılar var.

O Paris bu Paris; yıllardır Paris’te yaşayan iki Türk “kadın öğrenci, yazar-çizer, amatör gurme, yeni mekan dedektifi”, Ezgi ve Bihter‘in ortak girişimi sonucunda oluşturulmuş. Paris’in farklı mekanlarını keşfe çıkan ikilinin tercihlerine güvenen arkadaşlarının yoğun talepleriyle, internette bir Paris adres defteri açmaya karar vermişler. Biz de sizleri bu ikilinin gittiği farklı mekanların bir kaçında yolculuğa çıkarmak istedik.

“Paris’in en ünlü fırıncısı: Gontran Cherrier”

Gontran Cherrier fırını
Paris keşif rehberi: O Paris Bu Paris

Bir model kadar yakışıklı, bir besteci kadar yaratıcı, ekmeğe bir heykeltıraş kadar ustaca şekil veren Gontran Cherrier, Paris’in en renkli, en popüler fırınlarından birinin sahibi. Kendisi kuşaklardır ekmekle uğraşan bir aileden gelmenin yanında, Fransa’da adet olduğu üzere yıllarca hamur yapmak için enstitülerde eğitim görmüş ve ünlü şeflerin yanında staj yapmış.

en ünlü fırıncıGontran Cherrier’nin fırınında muhtemelen herkesin ilk dikkatini çeken, rengarenk bagel’lar oluyor. Hiçbirinde boya yok; simsiyah sandviçe rengini veren mürekkep balığı, turuncu bagel’da zerdeçal ve curry var, yeşilde ise kabak çekirdeği ve roka yaprağı…

Fransizların tuzlu pastane spesiyaliteleri konusunda çok da kuvvetli olmadığı herkesin malumudur, fakat Gontran Cherrier bu denklemi bozuyor. Nohut unuyla yapılmış foccacia’lar, kekik ve parmesan bazlı çörek üzerine serpiştirilmiş soğandan oluşan tuzlu kurabiyeler Michelin yıldızlı restoranlarda servis edilebilecek cinsten.

Gontran Cherrier’nin en iddialı olduğu ürünü –ve dükkânın en çok satanı- ise tahıllı baget.fırın

Singapur ve Tokyo’da da birer şube açan Gontran Cherrier’nin Paris’te iki dükkânı  var ama biz 18. bölgede  Paris’e tepeden bakan bir sokağın köşesinde bulunan fırını öneririz; sadece  aynalı, beyaz mermer dekoru bile görmeye değer.

Adres: 22 rue Caulaincourt 75018 (Pazartesi’den Cumartesi’ye 7.30’dan 20.00’ye kadar açık, Pazar günleri 8.00’den 20.00’ye. Çarşamba günleri tüm gün kapalı)

Tel: +33 1 40 54 72 60

2. şube adres: Gontran Cherrier, 8 rue Juliette Lamber 75017

 

“La Dame de Pic: Maça Kızı”

La dame de pic restoran

 

Paris’in kadın bir şefin ellerinden çıkma, Michelin yıldızlı yeni bir gurme restoranı var,  La Dame de Pic.

Anne-Sophie Pic 120 senedir aşçılık yapan bir ailenin en genç mensubu; aynı zamanda üç yıldızlı bir Michelin restoranın başında bulunan tek kadın aşçı.

MenuRestoranının adı Pic’in soyadı üzerinden bir kelime oyununa dayanıyor; La Dame de Pic Türkçede “Maça Kızı” anlamına geliyor. Pic’in mutfağı son derece yenilikçi, sofistike ama bir o kadar da ulaşılabilir. Yarattığı tariflerde egzotik öğeler kullanmıyor Pic; bezelye, greyfurt, yumurta hatta tereyağı gibi bilindik, alışıldık tatları konuklarına farklı kombinasyonlarla sunuyor.

Siparişinizi vermeden önce fırından yeni çıkmış ve üzerine kahveli tereyağı sürülmüş ekmekler karşılıyor sizi. Menu seçiminizi kolaylaştırmak için, üç adet parfüm deneme çubuğu geliyor, herbiri seçme opsiyonunuz olan üç ayrı menünün kokularını taşıyor. Michelin yıldızlı bir restorana göre ekonomik addedilebilecek bir menüsü de mevcut La Dame de Pic’in.

Sanırız sırf Fransızların ustası olduğu sade ama sofistike dekor sanatını görmek için bile Anne-Sophie Pic’in restoranına gitmeye değer. Rezervasyon kesinlikle zorunlu, hatta mümkünse bir hafta öncesinden aramanızı öneririz.

Adres:  20, rue de Louvre, 75002

Tel:  01 42 60 40 40

Fiyat:  3 menu mevcut. 79-100-120 euro. Öğlen menüsü 49 euro.

http://ladamedepic.fr/

Facebook sayfası:  https://www.facebook.com/pages/La-Dame-De-Pic-à-Paris/233529396772859

 

“111 Numara”

MerciParis’in konsept mağaza denildiğinde akla ilk gelen mekânı  Merci’deyiz.

Eski bir kumaş fabrikasından dönüştürülen Merci, her daim kapısında park etmiş kırmızı vintage Fiat 500′u ile bizlere güzel bir karşılama yapıyor. Tasarıma meraklarıyla ünlü Japon turistlerin gezi ajandalarının ilk sırasında olan Merci, “tasarım pahalıdır” düşüncesinin aksine her bütçeyi sevindirecek orijinal fikirler sunmakta çok başarılı.

2009 yılında Marie-France ve Bernard Cohen çifti tarafından kurulan mağaza, bugün modadan dekorasyona, kitapçıdan restorana uzanan geniş bir seçkiyi bünyesinde buluşturuyor.

ParisYüksek tavanlı, 3 katli bu tasarım mabedi, Usedbook Café, Café Cinéma ve La Cantine gibi organik yemekler ve özenle seçilmiş şaraplar sunan, her biri kendine özgü bir ambiyansa sahip mekânlarıyla bilindik tasarım mağazası fikrini bir kenara atıyor.

Birçok tasarımcı ile işbirliği içerisinde olan mağaza, moda ve dekorasyon bölümlerinde gerçekleştirdiği enstalasyon benzeri sunumlarıyla her ziyaretimizde bizleri şaşırtmayı beceriyor.

Yeni bir alışveriş deneyimi yaşamak istiyorsanız Merci’ye uğramadan Paris’ten ayrılmayın!

Adres:  111, boulevard Beaumarchais 75003
Tel: +33 1 42 77 00 33
http://www.merci-merci.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!