Pandemi döneminde gününü yeşillendirecek ‘küçük ama etkili’ 7 öneri

Pandemiyle tanıştığımız ilk günden bu yana hayatımızda çok şey değişti; sosyal hayatımız kısıtlandı, iş hayatımız ve çalışma şeklimiz neredeyse tamamen değişti ve evlerimiz neredeyse tek yaşam alanımız haline geldi. Bu dönemde hem sıkıldık, hem de çok yorulduk.

Mart ayının gelişiyle birlikte nihayet güneş de yüzünü göstermeye başladı. Pandemi kısıtlamalarının da etkisiyle oldukça uzuuun geçen bir kıştan sonra baharın geliyor oluşu hepimizi heyecanlandırsa da, bir süre daha evlerdeyiz gibi görünüyor. Dışarıda, herhangi bir endişe taşımadan rahatça gezeceğimiz günler gelene kadar, gün içinde evde geçirdiğiniz zamana renk katacak ve gününüzü güzelleştirecek küçük ama bir o kadar etkili önerileri bir araya getirdik.

İşlerin çok arttıysa: Planla

Yoğun, koşturmacalı, telaşlı, belirsizliklerle dolu… Pandemi gölgesindeki son bir yılımızı en iyi tanımlayan kelimeler. Eğer sizin için de bu dönemin en büyük zorluklarından biri zaman yönetimi olduysa, belki de daha planlı hareket etmenizin zamanı gelmiştir. Günün her saatinde ne yapacağınızı önceden belirlemek gibi üzerinizdeki verimlilik baskısını artıracak yöntemlerden çok, günün akışını genel hatlarıyla belirlemenizi ve yapılması gereken işlerinizi öncelik sıralamasına koymanızı sağlayacak yöntemleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca enerjinizin tamamen bitmesine fırsat vermeden, dinlendirici molalar verebilir; molalarınızı düzenlemek için verimli çalışma ile molayı etkili şekilde bir araya getiren Pomodoro, 52/17 kuralı gibi farklı çalışma tekniklerine göz atabilirsiniz.

İşler çok mu arttı? Toplantılarını yeşillendir; yeşil çayın sağlıklı kafein içeriğiyle zinde ve hazır hisset.

Zaman hızlı akıyorsa: Yavaşla

Pandemiyle birlikte hayatımıza giren terimlerden biri de, bitmek bilmeyen görüntülü toplantıların üzerimizde yarattığı yorgunluk hissini tanımlayan Zoom fatigue kavramı. Özel hayatla birbirine giren mesai saatleri, tüm vaktimizi evde geçirmemize bağlı olarak artan ev işleri, üretkenlik baskısı derken yorulduk da yorulduk. Ancak hem zihnimizin, hem bedenimizin hem de ruhumuzun dinlenmeye ihtiyacı var.

Rahatlarken farkındalığınızı da artırmak için akışta kalmanızı sağlayacak meditasyon gibi aktiviteleri alışkanlık haline getirebilir, hobilerinize zaman ayırabilir; eğer canınız hiçbir şey yapmak istemiyorsa da, Hollandalıların Niksen felsefesinden ilham alarak ‘hiçbir şey yapmamanın gücü’nden faydalanabilirsiniz. Yavaşlamak, bitmek bilmeyen bildirimlerin yarattığı yetişme kaygısından da kurtulmanıza yardımcı olacak.

Zaman hızlı mı akıyor? Aktivitelerini yeşillendir; yeşil çayın arındırıcı etkisiyle rahatla.

Sevdiklerini özlediysen: Sosyalleş

‘Deli olmayan herkesin bir arkadaşa ihtiyacı vardır…’ Ben, Kirke kitabında yer alan bu cümle, fiziksel mesafelendirmenin hepimizi neden ve ne kadar zorladığını en iyi anlatan cümlelerden biri. Gün içinde yorulduğunuzda, birileriyle konuşmaya ihtiyacınız olduğunda ya da ruhunuza iyi gelecek bir aktivite aradığınızda mutlaka sosyalleşmeye zaman ayırın. İster telefon, ister görüntülü konuşma uygulamaları, isterseniz de birlikte çıkacağınız sosyal mesafeli açık hava yürüyüşleriyle…

Sosyalleşmeyi mi özledin? Bir kupa yeşil çayını hazırla; anneni, kardeşini ya da en sevdiğin arkadaşını ara. Sohbetini yeşillendir, deşarj ol.

Enerjin düştüyse: Hareket et

Pandemiyle birlikte hepimizi en çok etkileyen değişikliklerden biri, şüphesiz hayatımızın tüm yönlerini evlerimize sığdırmak zorunda kalmamız oldu. Evlerimiz artık yalnızca evimiz değil, hem ofisimiz, hem spor salonumuz, hem hobi atölyemiz… Hal böyle olunca, hareket alanımız da evlerimizle sınırlandı. Ve pek çoğumuz hareketsiz kaldık.

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için düzenli egzersiz yapmak şart. Bunun yanı sıra gün içinde sürekli hareketsiz kalan bedeninizi rahatlatmak için, kısa hareket molaları vererek olduğunuz yerde esneme hareketleri yapabilir, ofis yogası ve masa başı egzersizlerini uygulayabilirsiniz. Güne hareketle başlamak için güneşi selamlama gibi kısa ve etkili yoga akışlarını alışkanlık haline getirebilir; sokakların nispeten sakin olduğu zamanlarda kısa yürüyüşlere çıkabilirsiniz.

Hareketsiz mi kaldın? Yeşil çay iç, canlan; egzersizlerini yeşillendir, yaşamına enerji kat.

Zihnin çok dolduysa: Teknolojiden uzaklaş

Cevaplanması gereken maillerle ve mesajlarla yorulan zihninizi ve yapay ışığa maruz kalan gözlerinizi dinlendirmek için teknolojiden uzaklaşmanız şart. Teknolojiden uzaklaşmak ve yavaşlamak, bitmek bilmeyen bildirimlerin yarattığı yetişme kaygısından da kurtulmanıza yardımcı olacak. Uzmanlar kaliteli bir uyku için yatmadan en az 1 saat önce bırakmanızı öneriyor.

Kafan çok mu dolu? Bir kupa yeşil çay iç, rahatla. Yeşil çayın L-teanin içeriğiyle, dopamin seviyesini de artırarak daha mutlu hisset.

Kendini ihmal ettiysen: Öz bakımına zaman ayır

Neredeyse koca bir yıl boyunca en sevdiğimiz kıyafetlerimiz dolabımızdaki yerlerinden hiç çıkmazken; tüm yılı pijamalar, eşofmanlar ve belki görüntülü toplantılar için yalnızca üstümüze giydiğimiz bluzlarla geçirdik. Ve belki de kendimize bakmayı ihmal ettik. Güzel haber, alışkanlık haline getireceğiniz bir öz bakım rutini, gününüzü, haftanızı hatta ayınızı bile güzelleştirme yetisine sahip. Kişisel bakım, meditasyon, şükran günlüğü gibi aktiviteler planladığınız, mumlar, tütsüler, aromaterapik yağlar ve hafif müziklerle taçlandıracağınız bir ‘ben zamanı’ modunuzu yükseltirken, bütünsel iyiliğinize de katkıda bulunacak. Ayrıca sürekli evde olsanız da, herhangi bir etkinliği ya da özel günü beklemeden makyaj yapmak, pandemi sebebiyle uzun süredir dolapta bekleyen ‘en sevdiğiniz elbisenizi’ giymek ve hatta bunu düzenli bir aktivite haline getirmek de kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. 

Ben zamanına mı ihtiyacın var? Yeşil çay eşliğinde, en sevdiğin öz bakım rutinini yap. Yeşil çayın antioksidan içeriğiyle cildini yeşillendir, evde de güzel hisset.

Modun düştüyse: İlham al

İlham verici bir TED konuşması dinlemek, en sevdiğiniz kitaptan bir sayfa okumak ya da yalnızca kendinizle baş başa kalarak kendinizi dinlemenizi sağlayacak aktiviteler; güne başlamanın en keyifli yolları arasında. Zihninizi sağlıklı tutarken gün içinde kaliteli zaman geçirmek, ilham alırken modunuzu da yükseltmek için, iyi hissettiren filmlere ya da dizilere göz atabilir, ilginizi çeken konularda farklı podcastler ya da sesli kitaplar dinleyebilirsiniz.

Kendini iyi hissetmiyor musun? Mutluluk veren bir filmin yanına yeşil çayını hazırla; ruhunu yeşillendir, modunu yükselt.

 

Bu içerik Doğadan Yeşil Çay katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement