Özgür ve yaratıcı ruhların tercihi: Bohem dekorasyon

Evlerimizin de bizimle birlikte şekillenip, hayattan almak istediklerimiz konusunda bize yol gösterdiğini biliyor muydunuz? Yaşam alanlarımızda yaptığımız küçük değişiklikler ile hem evimizin enerjisini, hem de kendi enerjimizi yükseltebiliriz. İşte bu değişikliklerdeki bohem dokunuşlar, sıcacık samimi atmosferi ile, günümüz hareketli yaşam koşullarında yorulup, evinde huzuru arayan bizler için ideal bir çözümdür.


Fotoğraf ve ürünler: @letsboho

Evimizin duvar renklerini veya kullandığımız mobilyaları sıklıkla değiştirmek pek tabi ki ekonomik bir yol değil. Bu noktada ister duvara asabileceğimiz, ister koltuk şalı olarak kullanabileceğimiz ev tekstili ürünleri imdadımıza yetişiyor.


Dekorasyondaki etnik öğeler, evinize sıcacık samimi bir hava katar. Etnik kırlent, mandala örtü, deri puf: @letsboho

Yaratıcı ve özgür ruhların akımı Bohemia’da doğal bir enerji vardır. Zıt renklerin bir araya gelmesi, çiçek ve mandala desenlerinin birlikteliği insanı doğaya daha yakın ve huzurlu hissettirir. Etnik desenli kırlentler ve kilimler, mandala tasarım örtüler, mini vintage sehpalar, makrame duvar süsleri, bir köşede fazla eşyalarınızı toparlayan bir hasır sepet ve pek tabi ki bolca yeşil bitki ve mümkünse kaktüs… İşte bunlar bohem bir evin olmazsa olmaz parçalarıdır.


Mandala örtüler duvar panosu veya yatak örtüsü olarak evinize bohem bir hava katar. Ürünler: @letsboho

Mandala’nın sırrı…

Evrensel enerjinin taşıyıcısı olan Mandala motifi, yaratıcı gücünüzü hissederek, yaşamınızı özgür iradeniz ile şekillendirmeniz için bir araçtır. Tıpkı evrenin kendisi gibi bir noktadan dalga dalga genişleyerek oluşan Mandala, kendisiyle etkileşime giren kişiye evrenin mükemmelliğini ve barındırdığı sınırsız enerjiyi hatırlatır. Mandalanın merkezine odaklanarak hisleriniz ve niyetlerinizle kalın; böylece evrenin sonsuz enerjisini niyetinize yükleyerek ona gerçekleşme gücünü verirsiniz.

Yoga ve meditasyon merkezlerinde genellikle duvarda mandala motifi olmasının nedeni de evrensel enerjiyi hissetmek içindir. Siz de evinizde kendinize özel bir alan yaratarak, bu alanda sessizliği dinleyerek içinize dönmeye çalışın. Doğal tütsüler ile içinde bulunduğunuz anı hissedin, telaşsız ve uzun nefes düzenine geçin. Aklınıza gelip giden düşünceleri salıverin. Dinginliğin ve sadeliğin keyfini çıkartın. Bu mini meditasyon pratiğini her gün uygulayarak daha dinç ve özgür hissedeceksiniz. Ayrıca niyetlerinize odaklanarak, hayallerinizi gerçekleştirmek için atacağınız adımları daha net seçebileceksiniz.

Dreamcatcher’lar yatak odalarının yanı sıra, evin farklı duvarlarında kullanılabilen en şık aksesuarlardır. Fotoğraf ve ürünler: @letsboho

Bohem evlerin vazgeçilmez öğesi: Bir koruyucu olarak Dreamcatcher…

Günümüzde bohem dekorasyon amaçlı pek çok yerde kullanılan Dreamcatcher, aslında zengin spiritüel bir mirasa sahip. Kökeni Amerika Yerlileri’nden Ojibwe Kabilesi olan Dreamcatcher, doğa ile iç içe yaşamları ve kadim inanışları gereği, ağaç dalları ve kuş tüylerinden yapılır ve özellikle uyuyan kişinin baş ucuna asılır. Dreamcatcher gece boyunca kötü rüyaları ağına takarak uyuyan kişiyi korur, iyi rüyaları ise ağın ortasından geçirip, aşağı sallanan tüyler ile uyuyan kişiye iletir. Ayrıca gün doğumu ile ağa takılan kötü rüyaların da yok olduğuna inanılır.

Mandala tasarım ürünlerim ve seyahat maceralarım için beni Instagram hesabımdan takip edebilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Kahve kokusunun peşinde bir seyahat: Kahve ve palmiye aşkına Kolombiya!

Semanur Aksoy
Üniversite yıllarında birçok AB projesinde görev alarak dünyayı gezmeye başladı. İzmir’de üniversiteyi bitirdikten sonra iş hayatı onu önce Meksika’ya sonra da İstanbul'a götürdü. 2011 ... Devam