Oturmak mı sigara içmek mi daha tehlikeli?

2014 yılında Mayo Clinic’ten Dr. James Levine “Oturmak, sigara içmekten daha tehlikeli, oturmak yüzünden ölen insan sayısı AIDS yüzünden ölen insan sayısından daha fazla ve oturmak paraşütle atlamaktan daha güvenilmez bir şey. Oturdukça kendimizi öldürüyoruz” demişti.

Dr. Levine’in bu sözlerinin insanları harekete geçiren cümleler olduğu doğru ancak hepimizin aklında aynı soruya da neden oluyor: Oturmak sigara içmek kadar tehlikeli mi?

Oturmak mı sigara içmek mi daha tehlikeli?

Aslında değil. ABD’de her yıl ortalama 500 bin kişi sigaraya bağlı nedenler yüzünden hayatını kaybediyor. Oturmak yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı kaç peki? Sıfır!

Tüm gün oturmanın ve hareketsiz kalmanın sağlık açısından iyi olmadığı bir gerçek. Hareketsizlik; kanser, kalp hastalıkları, diyabet, anksiyete ve depresyon gibi birçok olumsuzlukla bağlantılı. Ancak buradaki kilit kelime; bağlantılı. Oturmanın ve hareketsiz yaşam tarzının olumsuzluklarını ortaya koyan birçok çalışmanın, tüm gün iş yerinde masa başında oturan insanlarla değil televizyon karşısında oturan insanlarla yapıldığı da bir gerçek. Kısacası, oturmak veya hareketsiz kalmanın sağlık açısından iyi olmadığı bir gerçek ancak oturmanın sigara kadar ölümcül olduğunu söylemek için elimizde yeterli kanıt bulunmuyor.

Aslında burada söz konusu olan tüm gün oturmak değil. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre uzun süre aynı pozisyonda durmak sağlık açısından olumsuz etkilere neden oluyor. Yani uzun süre ayakta durmak, yatakta uzanmak veya plana duruş yapmak da sağlık açısından pek iyi değil.

Uzun süre hareketsiz kalmak veya aynı pozisyonda kalmak iyi bir şey değil. Ancak sanıldığı kadar kötü de değil. Asıl kötü olan şey ne biliyor musunuz? Sigara içmek! ABD’deki her ölümden bir tanesi sigaraya bağlı nedenler yüzünden gerçekleşiyor. Kolayca bağımlılık yaratan sigara, yaşam süresini de 8 ile 16 yıl arasında kısaltıyor. Bu korkunç ve zararlı davranış, istemsiz olarak sigaradan etkilenenlerin hayatında da olumsuz etkilere neden oluyor.

Sigara içmek, önlenebilir ölüm vakalarının nedenleri arasında birinci sırada yer alıyor. Yani bu insanların az ya da çok tercih edebileceği bir şey.

Oturmak mı sigara içmek mi daha tehlikeli?

Eğer sigaranın olumsuz taraflarını biliyorsanız ve yine de sigara içiyorsanız, bu sizin kendi tercihiniz. Ancak oturmak öyle bir şey değil. Bugün birçoğumuz günümüzün en önemli kısmını geçirdiğimiz iş yerlerimizde oturarak çalışıyoruz. Üstelik fazla oturmanın yarattığı olumsuz etkilerle savaşmak, kalkıp yürümek kadar kolay. Telefon konuşmaları yaparken ara vermek, bazı görüşmeleri yürüyerek yapmak, iş arkadaşlarınızla kısa sohbetler için ayağa kalkmak, öğle yemeğini dışarıda yemek, masa başında çalışırken birkaç ufak egzersiz yapmak oturmanın olumsuz etkilerinden korunmak için harika yöntemlerden sadece birkaçı.

Kısacası sigara içmekle oturmayı kıyaslamak, adaletsiz ve hiçbir şeye yardımı olmayan bir kıyaslama. Oturmaktan korkmayın. Sadece uzun süre oturmak yerine ara vermeye ve kısa sürelerle de olsa hareket etmeye özen gösterin. Bir de tabii otururken postürünüzü koruduğunuzdan emin olun!

Kaynaklar:
Greatist
Dailymail

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!