Ormanın az bilinen hediyesi: Yargısız alan deneyimi

Ormanda olmak eğlence ve bol oksijenin yanı sıra bize eşsiz bir hediye sunar: Yargısız Alan Deneyimi.

Alan, tıpkı nefes almak, yemek yemek, su içmek gibi insanın temel ihtiyaçlarından biridir. Daraldığınız, her şeyin üstünüze üstünüze geldiğini düşündüğünüz zamanlarda alan ihtiyacı içinde olabilirsiniz.

Yargısızlık ise doğru veya yanlış olmaksızın, sorgusuzca bir varlığın tüm özgürlüğü ile kendisi olmasına izin vermek, onu her haliyle olduğu gibi kabul etmektir.

Yargısız Alan, bizi besleyen, dinlendiren, canlılığımızı hatırlatan bir deneyimdir. Kendimizle ve başkaları ile olan ilişkilerimizde yakınlığı oluşturan da bu yargısız alan varlığıdır. Sevgi ve şefkat sadece yargısızlıkta büyüyebilir.

Biz, doğa gibi saf olmadığımızdan yargısız olmakta zorlanırız ama yargısızlığı öğrenebilir, pratikle bunu bir yeteneğe dönüştürebiliriz.

Bir sonraki orman ziyaretinizde niyetiniz size sunduğu yargısız alanı deneyimlemek olursa, kalabalıktan biraz uzaklaşıp kendinize güzel bir köşe bulup oturun. Birkaç nefes alıp, etrafınızdaki sesleri dinleyerek, kokuları içinize çekerek yavaş yavaş ormanla bir iletişim başlatın. Gözlerinizi kapamak da size yardımcı olacaktır. Aldığınız her nefeste onunla biraz daha derinleşin. Neler yaşadınız? Neler hissettiniz? Nasıl bir enerjisi vardı? Bedeninizde hangi duyumlar oluştu? Bunları bir kağıda sıcağı sıcağına yazmak da deneyimi içselleştirmenize ve edindiğiniz farkındalığı bilincinize taşımaya yardımcı olacaktır.

Sonra, yaşadığınız bu deneyimi kendinizle ve başkalarıyla ilişkilerinizde nasıl uygulayabileceğinizi düşünün. İnsan modelleyerek öğrenir. Doğayla yaşadığınız bu ilişkiyi modelleyerek ilişkilerinize taşıyabilirseniz zengin bir yaşam deneyiminin kapılarını sonuna dek aralayabilirsiniz.

İlişkilerimizde orman gibi olabilsek, orman gibi insan arkadaşlarımız olsa muhteşem olmaz mıydı? Bunu yaratmak elimizde. Biz orman olmayı seçtiğimizde etrafımız da ormanlarla dolacaktır.

Hayatınızı sevgiyle zenginleştirmek isterseniz haftada 1 gün ormana gitmenizi ve size sunduğu bu eşsiz yargısız alan deneyimini yaşamanızı öneririm.

İlginizi çekebilir: Gerçekten kendim olmak neye benzer?

Diğdem Girici Yoga Eğitmeni
İnanıyorum ki doğru bilgiye ulaşabilen ve bu bilgiyi hayatında doğru şekilde kullanmayı öğrenen her insan hayal ettiği yaşamı yaratabilir. İşte bu yüzden yazıyorum, yaşamımı ... Devam