Organik ve doğal gıdaların sevgi dolu yuvası: Saklı Cennet

“Yağ satarım, bal satarım, ustam Gökçeada’lı, peynirimi tadın bakalım”…

Zamanla organik gıda ve doğal besinleri hayatımıza gittikçe daha çok dahil etmeye başladık. Organik gıdaların beden ve zihin sağlığımıza olan olumlu etkilerinin farkına vardığımız için GDO’suz ve kimyasal içermeyen gıdaları tüketmeye daha çok özen gösteriyoruz. Fiziksel sağlığın yanı sıra, sürdürülebilir doğal bir ekosisteme katkıda bulunmak da organik yaşamın cazibesini bizler için daha çok arttırıyor.

Organik gıdaların besin değerinin yüksek olması ve kimyasallara bulaşmamış olmaları, beslenme alışkanlıklarımızın bu anlamda değiştirilmesi için en önemli nedenlerden biri. Ve bu alanda bilinçlenen markaların artmasıyla pirinçten bulgura, reçelden ekmeğe, süt ürünlerinden bakliyata her türlü doğal ve organik ürüne ulaşma imkanımız da artıyor.  Tüm bu besin yelpazesini aynı bünyede barındıran Saklı Cennet ise, kullanıcıları için organik yaşamın devamlılığını en mümkün ve kolay hale getiriyor.

Özellikle yağ, bal ve keçi sütü ürünlerinde üreten, ürettiğini işleyen, işlediğini de pazarlayan bir zincir oluşturmalarıyla bilinen, Tema, Saklı Cennet ve Mutlu Keçiler Çiftliği markalarının tek yetkilisi ve dağıtıcısı olan Temarı Gıda A.Ş, hem organik hem de doğal çeşitlilikteki ürünleriyle daha sağlıklı bir yaşam sürmenize öncü oluyor. Saklı Cennet, Mutlu Keçiler Çiftliği ve Tema markalı ürünleriyle organik ve sağlıklı beslenmeyi her yönden destekliyor…

Tema Vakfı ile “Kırsal Kalkınma Projesi” başlığı altında bal ile başladıkları birliktelikleriyle, 2000 yılından beri yeni kırsal kalkınma projelerini destekliyor. Ayrıca Saklı Cennet markalı her ürün satışından Tema Vakfı’na fon aktararak, alıcılarını da bu güzel desteğe ortak ediyorlar.

Organik yaşamın en çok dikkat edilen konu başlıklarından biri ise “doğru hayvancılık”. Bu alanda ise Mutlu Keçiler Çiftliği, Türkiye’deki öncü isimlerden biri.

“Mutlu Keçiler Çiftliği”nin hikayesi nerede ve nasıl başladı?

2007 yılında Gökçeada’da başıboş hayvancılık yerine ahırda süt keçisi yetiştiriciliğini teşvik etmek amacıyla, sosyal sorumluluk örnek pilot projesi olarak başlatılan Mutlu Keçiler Çiftliği, Türkiye’nin ilk kontrollü ve modern organik Saanen ırkı keçi işletmesi olarak 45 dönüm çiftlik arazisi üzerinde kurulu. 

Lojistik anlamında çok zorlayıcı şartları olmasına karşın Gökçeada, ada olmanın avantajı ile kirlenmemiş topraklarının varlığı sayesinde sürdürülebilir organik projelerin korunup, çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen  organik yöntemlerin yaygınlaştığı nadir bir bölge olmasıyla Mutlu Keçiler Çiftliği için en uygun bölge olarak görülmüş.

2013 yılında Mutlu Keçiler Çiftliği Fibl / Eto tarafından “En İyi Organik Çiftlik Projesi” olarak ödüllendirilmiş.

Adı üstünde, keçiler gerçekten mutlu…

Saklı Cennet’in Gökçeada’daki Uğurlu Köyü’nde kurulan, 1000 baş sağmal sürü kapasiteli Mutlu Keçiler Çiftliği Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası Imo / Ecocert sertifikalı, saf Saanen keçi ırkı organik keçi çiftliği özelliği taşıyor. Adanın organik yapısına uygun olarak, yarı açık barınaklarda ve kontrollü otlanma sahalarında, özel organik rasyo ile beslenmeleriyle, keçilerin refahı her zaman ön planda.

Sahip oldukları keçi sürüsü, tamamen organik yemlerle beslenen, genetik yapısı değiştirilmemiş, çevreye ve iklim koşullarına uygun bir ortamda yetiştiriliyor. Ayrıca kapalı alanlarının yanı sıra, önlerinde istedikleri zaman çıktıkları oynadıkları padok denilen geniş açık hava gezinti alanları mevcuttur.

Peki ürünlerini hangi şartlarda üretiyorlar?

Barındırdığı antioksidan özelliğiyle bağışıklık sistemini güçlendiren, sindirim sistemini rahatlatan ve birlikte tüketilen diğer besinlerin sindirimini kolaylaştıran bal, Saklı Cennet’in titizlikte ürettiği gıdalar arasında. 

Ballarını Artvin, Borçka ve Ardahan’ın bakir yaylalarından, kovanlarda saf Kafkas arıları bulundurularak üretiyorlar. Bölgenin zengin endemik florası ise, balın içeriğini ve değerini arttıran en önemli unsur. Diğer arı ırklarından farklı olarak kovanlardaki saf Kafkas arılarının çiçeklere uzanan dilleri, yani hortumları uzun. Dolayısıyla bu uzunluk arıların hortumları ile bal veren bitkilerin nektarlarının iyice derinliklerine inerek, özlerini yani şifalarını emmelerini sağlıyor. Saklı Cennet, üretim koşullarının sağlık ve hijyen açısından temiz olmasını ve üretimde kullanılan girdilerin kalıntı oluşturmayacak nitelikte araştırılmalarını, uyguladıkları sıkı takiplerle sağlıyor. Ayrıca ürettikleri ballarda glikoz ve früktoz şurupları kullanılmıyor. Yani glikoz ve früktoz hassasiyeti olan herkes ürünlerini rahat bir şekilde tüketebiliyor.

Hiçbir organik tarımda olmayacağı gibi kimyasal gübre kullanımı bu ürünlerde de yok. Kendi ektikleri mera alanlarında, kendi barınaklarındaki ahır gübresini kullanıyorlar ve suni gübrelere yer vermiyorlar.

Organik zeytincilik Gökçeada’nın en önemli tarımsal üretim alanlarından biridir. Asırlar önce Gökçeada’da yaşayan eski Rum vatandaşları tarafından Yunanistan’dan getirilen Ladolia cinsi zeytin ağaçları, sadece adaya özgü bir zeytin ağacı cinsi olarak adanın zeytin bahçelerini oluşturuyor. Temari Gıda, Tema ve Saklı Cennet markaları ile, Ladolia tipi zeytin ağaçlarından elde edilen organik doğal sızma zeytinyağlarını kendi dolum tesislerinde dolduruyor. Ayrıca üretim yapılan organik zeytinliklerde hiçbir zirai ilaç, kimyevi gübre, hormon ve koruyucu bulunmuyor.

Organik keçi sütü ve süt ürünlerinde Türkiye’deki tek üretici

Sağılan organik keçi sütleri, Uğurlu Köyü’ndeki çiftlikten toplanarak, 4 km mesafedeki Şirinköy’de süt işleme tesisine götürülerek, hepsi organik olan günlük pastörize keçi sütü, keçi ayranı, keçi kefiri, keçi yoğurdu, keçi lor peyniri, keçi tereyağı, keçi kaymağı ve keçi peyniri türlerinin üretimi yapılıyor.

Süt, ayran, kefir, yoğurt, klasik peynir, lor, tereyağı, kaymak ve geleneksel peynirlerinde tamamen %100 oranında keçi sütü bulunuyor. İnek sütüne alerjisi olanlar için bu %100 organik keçi sütü içeriği ise oldukça önemli bir detay. Aynı zamanda keçi sütü, emilimi daha rahat olduğundan, gluten hassasiyeti olanlar için doktorlar tarafından tavsiye ediliyor. 

Neden organik ürünler tüketmeliyiz?

Organik ürünler, organik tarım kanunu ve organik tarımın esaslarına ilişkin yönetmeliğe uygun olarak yetiştiriliyor, ve daha sonra ambalajlanıp ve etiketleniyor.

Organik ürünlerde sentetik kimyasal girdiler kullanılmıyor ve bu durum üretimden taşımaya kadar her aşamada kontrol edilerek belgelendiriliyor. Dolayısıyla tükettiğiniz gıda ürünlerine dair hiçbir soru işaretiniz kalmıyor.

Saklı Cennet’in doğal yaşamı ve organik beslenmeyi destekleyen ürünleriyle tanışmak istiyorsanız Uplifers Wellness Shop‘u ziyaret edebilirsiniz. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!