Organik malzemelerle sanata dönüşen Mandala heykelleri

Avustralyalı sanatçı Shona Wilson, son 20 yıldır doğa ile önemli bir iş birliği içerisine girerek organik malzemelerden sanat eserlerini hayata geçiriyor. Sanatçı şimdiyse organik malzemeleri kullanarak Mandala heykelleri hazırladı ve bunları adeta birer sanat eserine çevirdi.

Sanskritçede halka ya da yuvarlak nesne anlamına gelen Mandala, şekil anlamıyla evreni temsil ederken aynı zamanda psikofiziksel eylemler için de bir rehber olma niteliği taşıyor. Arkeolojik 

araştırmalarda da rastlanan Mandala, yeryüzünün en eski sanat formlarından biri olarak sayılıyor ve günümüzdeki eserlere de ilham vermeye devam ediyor.

İlginizi çekebilir: Antik çağlardan gelen sese kulak verin: Mandala sanatı ve bize anlattıkları

Sanatçı Shona Wilson da eski çağlardan günümüze kadar ulaşan Mandala ve bu sanatın verdiği ilhamı kendi organik çalışmalarıyla birleştirmiş ve ortaya Offering isimli projesini çıkarmış. Wilson; birkaç tohumu bulunan sebze ya da meyveler, ince dallar ve kemik parçaları gibi doğadan bulduğu materyallerle çalışmalarını hazırlamış.

Avustralya’da bulunan Arthouse Gallery’de eserleri sergilenen Wilson, projesi hakkında şu yorumu yapıyor: “Umarım Offerings, kendi başlarına iyileştirici veya tedavi edici nesneler olarak yankılanır. Eserler, titreşimli modeller ve doğal dünyanın tonlarını barındırıyor.

İşte organik birer sanata dönüşen Mandala heykelleri: