“Organik bilgelik” üzerine sinematografik bir performans sanatı: “YU”

Güncel hayatımız artık kocaman bir koşuşturmayla geçiyor. İşle ev arası mekik dokuyoruz, bedenimiz her daim belli bir hareket halinde ve sürekli olarak strese maruz kalıyoruz. Bu yoğunluğun arasında çoğumuz bedenimizi dinlemeye, onun şikayetlerine ve bize verdiği sinyallere dikkat bile etmiyoruz. Peki buna bir dur deyip gerçekten bedenimizin ve iç organlarımızın bize söylemeye çalıştığı şeylere kulak vermeye ne dersiniz?

Bağımsız dansçı, koreograf ve eğitmen olan Gizem Aksu’nun, iç organların hayata durmaksızın önerdiği organik bilgelik üzerine sinematografik, genişletilmiş “YU” performansı, 18 Mart ve 1 Nisan Cumartesi akşamları izleyiciyle buluşacak. Gizem Aksu performansını şu sözlerle anlatıyor: “Organik Bilgelik, iç organların hayata durmaksızın önerdiği arkaik, organik ve spontan bilgeliktir. Her bir organın kendi tonu, dokusu, alanı ve ritmi ile, diğer organlarla birlikte her an yaşamı seçmesi ve sürdürmesinin arkaik bir bilgelik olduğunu düşünüyorum. İç organlardan bahsedildiği anda oluşmuş bilgi formları onların kaygan yüzeylerinden sanki akıp gitmekte… Bedene atfedilen ve yaşamlarımızı yeniden ve yeniden üreten iç/dış, görünür/görünmez, açık/kapalı, karanlık/aydınlık, yaşam/ölüm, geçmiş/gelecek, rezil/güzel, siyah/beyaz, Avrupalı/Asyalı, Doğulu/Batılı, çıplak/örtülü gibi dilsel kategoriler ve sosyo-kültürel atıflar organların dokusundan akıp giderken, iç organların var-oluşunu düşleyebilmek ve düşünselleştirebilmek için “organik bilgelik” kavramını öneriyorum.”

“YU” Performansı neyi amaçlıyor?

Daha da bilimsel açıklamak gerekirse YU; iç organların ne olduğuyla değil, iç organların yaşamla kurdukları karmaşık ilişkilerle ilintili olup yaşamın, iç organların var oluşuna referansla hissedilmesi ve duyumsanması ile ilgilenmektedir.

Gizem Aksu’nun, Belçika, Hırvatistan ve Türkiye’de resindency progralarından çalışmalarını yürüttüğü, Zagrep’te ön gösterimi yapılan YU, prömiyerini Ekim 2016’da Dünyada Bir Köşe Festivali’nde gerçekleştirdi. Halen İstanbul ve İzmir’de gösterimleri yapılan, sanatçının 2017-2018 programında Belçika’da da gösterimi yapılacak olan YU, çağdaş performans sanatları alanında özgün bir çalışma olarak izleyicide her seferinde yeni “hissi deneyim alanları” açan bir performans.

Detaylı bilgi için bu linke tıklayabilirsiniz.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!