Öncesi ve Sonrası: Bir ayda meditasyonun fiziksel etkileri

Meditasyonun ruhsal olarak bizi değiştirdiğini kabul etmiştik, peki ya fiziksel olarak?

Bu fotoğraf serisinde Peter Seidler bir aylık meditasyon çalışmalarının önce ve sonrası fotoğraflarını çekerek insanların dış görünümlerindeki değişiklikleri sergiliyor.

Bu serinin adı “Önce ve Sonra” ve Seidler, Shambala Sun’a bu projeyle ilgili şöyle bahsediyor:

“Önce ve Sonra” serisi aslında daha büyük bir proje olan “Contenplatives (Düşünceye Dalmışlar)”dan geliyor. Bu proje insanların meditasyon yaptıklarında yaşadıkları fiziksel değişimi inceliyor. Uzun süre yoğun bir biçimde meditasyon yapanlar gözlemleniyor. Asıl soru ise: yoğun meditasyon yapanlarda görülen en büyük değişiklikler nelerdir?

Katılımcılar bu projeye başlamadan önce bir sandalye üzerinde sade bir arkaplanın önünde portrelerini çektiriyorlar. Daha sonra 1 aylık yoğun bir meditasyon programına tabi tutuluyorlar.  Seidler bu fotoğrafları çekmeden önce katılımcılara ilk günden önce onları nelerin beklediğini soruyor ve o andaki hallerini çekiyor. Programın sonunda yani 30 gün bitince, katılımcıları aynı arka planın önüne oturtulup meditasyon tecrübesinin onlar için nasıl geçtiğini soruyor. Sonuçlar ise bu seriyi oluşturuyor. Açıkça görülüyor ki 30 gün boyunca yoğun meditasyon yapan kişilerin yüz ifadeleri yumuşuyor ve daha huzurlu bir görüntü ortaya çıkıyor.

Siz ne dersiniz?

07beforeafterF=meditation

01beforeafterF=Meditation

02beforeafterF=Meditation

04beforeafterF=meditation

06beforeafterF=meditation

03beforeafterF 05beforeafter

08beforeafterF

DSCN1805

Kaynak:

mindbodygreen.com

shambalatimes.org

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!