Omega-3 yağ asitleri kalbi, kalp krizi sonrasında da koruyor

Amerikan Kalp Cemiyeti’nin dergisi Circulation’da yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, omega-3 yağ asitleri kalp krizi geçirdikten sonra da kalp sağlığını koruyor. Kalp krizi geçirmiş hastalara 6 ay boyunca her gün yüksek dozda omega-3 yağ asitlerinin verildiği araştırmada, hastaların kalp fonksiyonlarında gelişme gözlemlendi. Araştırmada ayrıca zarar görmemiş kaslarda yara oluşmasının bu şekilde azaldığı sonucuna ulaşıldı.

İlginizi çekebilir: Omega-3 yağ asitleri nedir ve aslında ne işe yarar?

omega-3
Omega-3 yağ asitlerinin kalp krizi geçirdikten sonra da kalp sağlığını koruyor.

Kalbin yapısı ve işlevleri, geçirilen bir kalp krizinin ardından değişime uğrayabilmekte. Kalp yetmezliğine yol açabilen bu durum kalp krizi sonrası yeniden şekillenme olarak biliniyor ve hastanın zayıf düşmesiyle ilişkilendiriliyor. Kalbin iyileşmesine destek olan veya olumsuz bir yeniden şekillenmeyi engelleyen terapilerinse sayısı oldukça az.

Daha önce yapılan bir araştırmada, balık yağındaki omega-3 yağ asitlerinin kalp krizini atlatmada yararlı olduğu ortaya çıkmıştı. Ancak bu yağ asitlerinin kriz sonrası dönemde kalbin dokusu ve yapısını geliştirdiği bilinmiyordu.

Çalışmayı yürüten ekipten Dr Raymond Y. Kwong, kalp krizinden sonraki süreçte kalp yetmezliğinin, kaydedilen tüm aşamalara ve sağlanan terapilere rağmen hala büyük bir sorun olduğunu ifade ediyor: “Bulgularımız, omega-3 yağ asitlerinin kalbin yeniden şekillenmesinde güvenli ve etkili bir tedavi şekli olduğu yönünde. Bu yüzden kalp krizi geçiren hastaların yaşadığı kalp yetmezliği sorununu azaltmada bu yağ asitleri umut verici bir niteliğe sahip.”

Araştırmacılar omega-3 yağ asitlerinin zarar görmeyen bölgede fibröz dejenerasyonunu azalttığını, aynı zamanda iltihaplara karşı da koruyucu özelliğinin olduğunu ifade ediyor.

Daha önce kalp krizi geçirmiş olan toplam 360 hastanın katılımının sağlandığı araştırmada, hastaların yarısına plasebo, yarısına ise yüksek oranda omega-3 yağ asidi verildi. Çalışma boyunca hem deney için, hem de olası bir olumsuz duruma karşı gözlem altında tutulan hastalar arasında omega-3 yağ asitleri alanların kalp sağlığında gelişme olduğu gözlemlendi.

İlginizi çekebilir: Depresyon kalp sağlığınızı nasıl etkiliyor?

Kaynak:

sciencedaily.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!