Ölümsüz dehaya veda zamanı: Karl Lagerfeld

Dünyaca ünlü moda evlerinin tamamı şu günlerde 1933 doğumlu dahi tasarımcı Karl Lagerfeld’i kaybetmenin hüznünü yaşıyor. Eline aldığı tüm markaları spot ışığının önünde ışıl ışıl parlatırcasına öne çıkarmayı kısa sürede başaran Lagerfeld’in hayatı, beyaz saçlarıyla damga vuran stili, çarpıcı defileleri ve Karl’a son veda sözlerini ele aldık.

1933 doğumlu moda tasarımcısı kendisini aynı zamanda sanatçı, fotoğrafçı ve karikatürist olarak betimlemişti. 1983 yılından beri Fransız moda evi Chanel’nin yaratıcı direktörü olarak tanıdık kendisini. Ardından Fendi’ni kendi adını taşıyan yaratıcı direktörlüğü ünvanı ile sektörde var olmaya devam ediyordu.. Sayısız moda ve sanatla ilgili proje üzerinde işbirliği yaptı demek yüzde yüz bin doğru olacaktır.

Kariyerine göz atmak gerekirse; başlı başına çalışmak ve üretmek için aşk dolu olan, hayatı derinden yaşayan bir dehaydı. 1955’te, iki yıl Paris’te yaşadıktan sonra uluslararası palto tasarım yarışmasına katılarak yarışmayı kazandı ve bu kazanç onun Yves Saint Laurent ile arkadaş olabilmesine kapı araladı. Ardından Pierre Balmain tarafından işe alındı. Balmain’in asistanı olarak başlayan kariyeri, çırak olarak 3 yıl devam etti.

1958’de Jean Patou’nun sanat yönetmeni oldu. 1964’te ise sanat tarihi okumak ve Tiziano’da çalışmak için Roma’ya gitti. Chloé, Charles Jourdan, Krizia ve Valentino gibi birçok markanın serbest koleksiyonlarını yarattı ve tüm markalar için markaların çizgisine özel tasarımlar yaparak adından sıkça bahsettirmeye başardı.

1967’de kürk çizgisini modernize etmek için Fendi ile çalışmaya başladı. Lagerfeld, bu sıralarda defilelere stili ile de damga vurmaya başladı. Beyaz saçları, siyah gözlüğü, her seferinde dikkat çeken farklılıkları, ancak çizgisinden ödün vermeyen tavırları ile her zaman göz önünde olmayı başardı.

2001 yılında tam 41 kilo vererek, gözleri tekrar üzerine çevirdi. 2007 yılında Confidential ile ilgili uzun metrajlı bir belgesel filme Vogue ile imza attı. 2008 yılında ise farklı işlerinin arasına oyuncak ayı serüvenini de katarak devam etti. Steiff’in 1500 dolara satılan 2500 baskısından üretilen oyuncak bebeği kısa sürede tükendi.

2019 yılında son Chanel defilesinde show sonu klasik yürüyüşünü sağlık sebebiyle gerçekleştiremediği açıklandığında, tüm moda dünyası yaklaşan tehlikenin farkındaydı. 18 Şubat’ta Paris’in banliyösü Neuilly-sur-Seine’deki Amerikan Hastanesi’ne yatırıldı. Ve maalesef ertesi sabah komplikasyon sebebiyle hayata gözlerini kapattı. Karl, “Herkes kendi kaderinin ustasıdır’’ sözüyle ve ölümsüz koleksiyonlarıyla arkasında bıraktığı dünyaya ilham vermeye devam edecek. 
Karl’a ithaf edilen sözler ise…

“Zamanımızın bu moda ikonuyla tanışmış olmaktan onur duyuyorum. Karl yaratıcılık, gelenek ve meydan okumayı temsil ediyor.”
Renza Rosso

“Seni özleyeceğim Karl. Bir yerde tasarım yapmaya devam edeceğini biliyorum. Dünyada modanın bir parçası idin. Şimdi bizimle olmayışın çok tuhaf. Gittiğin için tarifsiz bir üzüntüye sahibim.’’
Tom Ford

“Her zaman zamanın ötesinde olan Karl, mirasını asla unutmayacağız.’’
Karl Lagerfeld Moda Evi

Fotoğraf kaynakları : Harper’s Bazaar, Pinterest, Vogue
Yazı
İçerik bilgisi : Wikipedia, Karl kaynakları

İlginizi çekebilir: 2019’da gözler ayaklarda: Ayakkabıda klasik kurallar yıkılıyor

Burcu Bayrakçı Moda Tasarımcısı & Moda Yazarı
1995 yılında Antalya'da doğdu. Antalya Konyaaltı Koleji eğitiminin ardından; İstanbul Altınbaş Vakfı Kemerburgaz Üniversitesi Moda Tekstil Tasarımı bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitede İç Mimarlık ... Devam