Röportaj / Olimpiyatlarda yarışacak spor dallarına güçlü bir aday: Yoga

Uluslararası Yoga Federasyonu (UYF) temsilcileri, Yoganın Olimpiyatlarda yer alması için Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC)’nin daveti ile İsviçre’nin Lozan kentinde 20 Temmuz 2018 tarihinde yapılan GAISF toplantısına katıldılar.

Bir spor dalının Olimpiyatlarda yer alması için, o spor dalını temsil eden uluslararası organizasyonun öncelikle, açılımı ‘Uluslararası Spor Federasyonları Küresel Birliği’ olan GAISF’e üye olması gerektiğini söyleyen UYF yetkilileri, bu nedenle bir süre önce tam üyelik başvurusunda bulunduklarını belirttiler. Kar amacı gütmeyen özel bir kuruluş olan GAISF, olimpik ve olimpik olmayan, dünyaca bilinen bireysel ve takım sporlarının temsil edildiği bir organizasyon olarak biliniyor.

Yoganın Olimpiyatlar’da yer alması faaliyetlerinde bulunan Uluslararası Yoga Federasyonu Başkanı Akif Manaf “Yoganın bir spor dalı olarak Olimpiyatlar’da yer alması için 2016 yılında ilk adımları atmaya başladık, o günden bu yana gerekli temasları kurmaya ve sürdürmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda, geçen hafta 20 Temmuz’da Lozan’da yapılan GAISF Info-Day toplantısına katıldık ve önümüzdeki süreçte neler yapılması gerektiği konusunda GAISF yetkilileri ile fikir birliğine vardık. Böylece tüm yoga sporcularına duyurabiliriz ki yoga, federasyonumuzun çabaları neticesinde uluslararası düzeyde de bir spor dalı olarak kabul edilmiş ve Olimpiyatlar’da yer alması için yeni bir adım daha atılmıştır” şeklinde açıklama yaptı.

Uluslararası Yoga Federasyonu Başkanı Akif Manaf

Her spor dalında sadece bir uluslararası spor organizasyonunu üye olarak kabul eden GAISF, tam üye ve partner üye olarak iki tür üyelik kabul ediyor. Olimpiyatlar’da yer alacak spor dalını temsil eden spor federasyonunun tam üye olması gerekiyor.

Biz de Uluslararası Yoga Federasyonu üyesi ve Yoga Antrenörü olan Pelin Duman’la bu süreci konuştuk.

Uluslararası Yoga Federasyonu, yoganın Olimpiyatlarda yer alası için 2016 yılından beri çalışma sürdürüyor. Bu esnada nasıl çalışmalar yapıldı? Nasıl bir yol izlendi?

2016 yılından başlayarak her yıl şampiyonalar ve turnuvalar düzenliyoruz. Yüzlerce sporcu bu yarışmalara katılıyor. Böylece yoganın bir yarışma sporu olarak spor ve sporcu disiplinine kavuşmasını, yarışma kurallarının oluşmasını ve bir kural bütünlüğü oluşmasını sağlıyoruz. Olimpiyatlarda yer alacak spor dalının yarışma sporu olması çok önemli.

Diğer yandan Olimpiyatlara giden yolda Uluslararası Olimpik Komite ile birlikte çalışan GAISF’e tam üye olmak için başvurumuzu 2017 yılında yaptık. Başvurumuz kabul edildi, şimdi diğer şartları sağlama yolunda devam ediyoruz. Burada önemli bir nokta 5 kıta ve 40 ülkede ulusal yoga federasyonları bazında organize olmamız, bu konuda da çalışmalarımız tam gaz devam ediyor.

Olimpiyatlarda yarışacak spor dallarına güçlü bir aday: Yoga

Hem Türkiye’den hem de globalden yeterli desteği alabildiniz mi? Yoganın Olimpiyatlarda yer alması konusunda ne gibi geri dönüşler aldınız?

GAISF bizi destekliyor. Temmuz ayında İsviçre Lozan’dan katıldığımız GAISF toplantısında da biz verilen destek dile getirildi. Organize olmamız konusunda GAISF yetkilileri nasıl bir yol izlememiz gerektiği hususunda bize yardımcı oluyorlar.

Türkiye’de yoga severler tarafından oldukça destek görüyoruz, yaptığımız yarışmalara yüzerce sporcu ve binlerce seyirci katılıyor. Devletimizin de kısa süre içinde bize destek olacağını ümit ediyoruz.

Uluslararası Spor Federasyonları Küresel Birliği (GAISF) üyeliği için nasıl bir çalışma izlendi?

2017 yılında tam üyelik başvurusunda bulunduk, üyelik konusunda her yıl yapılan toplantılara katılıyoruz. Ayrıca sürekli iletişim halindeyiz.   

Yoga bir spor olarak Olimpiyatlarda yer aldığında puanlama sistemi nasıl olacak? Kriterler neye göre belirlenecek? Bu konuyu biraz detaylandırabilir misiniz?

Puanlama hakem heyeti tarafından yapılacak. Tüm dünyada bir kural ve puanlama bütünlüğü sağlamak için çalışmalar yapılıyor. Yoga duruşları esas alınıyor, artistik ve teknik detaylara bakılıyor.

Hedefiniz hangi yılda Olimpiyatlara katılmak?

2020 Yaz Olimpiyatları biraz erken olabilir ama 2024 Olimpiyatları neden olmasın?

Eğer yoga Olimpiyatlarda yer alırsa Türkiye’den katılacak isimler kimler olabilir?

Katılacak çok yarışmacımız var ama o güne gelindiğinde bu belli olur.

Yoganın Olimpiyatlarda yer alması neyi değiştirir?

Yoga sağlık için en faydalı spordur diyebiliriz ama yeterince kıymeti bilinmiyor. Yoganın Olimpiyatlarda yer alması herkesin ön yargılarını aşarak bu çok faydalı sporu benimsemesini sağlayacak. Her şeyde olduğu gibi yoga da belirli gruplar tarafından suistimal ediliyor. Olimpiyatlarda yer aldığında bu suistimal de en aza indirgenmiş olacak.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!