Öfke güç zannedilince: Siz bu hataya düşüyor musunuz?

Güç zannettiğimiz öfkeyi bırakamıyoruz. Öfke gerçekten güç verebilir mi? “Öfkeyle kalkan zararla oturur” demiş büyüklerimiz… Peki bu basit muhakemeyi sizce neden yapamıyoruz?

Cevap çok basit! Bilinçaltımızdan dolayı… Bilinçaltımız bizi korumakla görevli olduğundan, yetişme ortamımızda bolca öfke duygusu yansıtılarak güç kullanıldıysa, korku enerjisinin hakim olduğu bir ortamda, kişi farkında olmadan bu virüslü kaydı alıyor.

“Öfkeyle kalkan zararla oturur” demiş büyüklerimiz… Peki bu basit muhakemeyi sizce neden yapamıyoruz?

Yıllarca öfke kontrolü, ‘öfke yönetimi’ başlıklı eğitimlerin verildiğini gördüm. Kontrol ederek, yöneterek öfke duygusunu bastırmanın hastalıkları davet ettiğini biliyor muydunuz? Kısacası; öfke bizi güçlü kılmanın yerine, aslında gücümüzü tüketir, yaşam sevincimizi azaltır.

Bu farkındalıkla bakabilirsek duygularımıza, duygularımızı iyi – kötü, olumlu – olumsuz diye ayırmadan her bir duygunun insanın doğasında var olduğunu kabul edebiliriz. Böylece; öfke, kin, nefret, intikam vb. duyguların sağlıkla kanalize edilmesi, dönüştürülmesi sağlanabilir.

Kontrol ederek, yöneterek öfke duygusunu bastırmanın hastalıkları davet ettiğini biliyor muydunuz?

Ancak; bunun için “öfke güç verir” hipnozu fark edilmeli ve bu inanç terk edilmelidir. Öfke sınırlarımızı çizmemize yardımcı olabilir. Ancak; beslenmemelidir.

Gelelim öfkeyi yani bu duygusal enerjiyi kanalize etmeye, dönüştürmeye yani bir nevi serbest bırakmaya… 22 Şubat Perşembe 19.00’da Uplifers okuyucularına özel workshopta duyguların serbest kalması, kanalize edilmesi için görüşmek dileğiyle… Sorularınız ve kayıt için [email protected] üzerinden veya  0212 219 92 95 telefondan bize ulaşabilirsiniz. 

Adres: ”Ben zamanı’’ Abdi İpekçi Cad. No: 32 Daire: 1 Nişantaşı

Sevgilerimle…

 

İlginizi çekebilir: Hayat her an konuşuyor: Bizi korumakla görevli bilinçaltımız ve bize söyledikleri

Hande Akın Kişisel Dönüşüm Danışmanı & Yazar
5 Şubat 1977 İstanbul doğumluyum. Şişli Terakki Lisesi’nde okudum. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV Sinema Bölümü’nden mezun oldum. 15 yıl reklam sektöründe prodüksiyon ve ... Devam