Obsidyen Taşı Nedir, Ne İşe Yarar?

Obsidyen Taşı Nedir?

Volkan camı olarak da bilinen obsidyen, patlayan volkanlardan çıkan erimiş magmanın hava ve su ile temas etmesi ve soğumasıyla meydana gelir. Pürüzsüz ve homojen dokusu nedeniyle oldukça eşsiz bir yapıya sahip olan obsidyenin genelde siyah olduğu düşünülse de kahverengi ve yeşil tonlardaki obsidyenlerle de karşılaşmak mümkün. Hatta kayada eser elementler varsa obsidyende rengi kırmızı, turuncu, sarı ya da mavi gibi daha nadir görülen tonlar da bulunabilir.

Obsidyen, ince ve keskin parçalara ayrılabildiği için eski zamanlarda kesici aletlerde kullanılmış olan bir taştır. Hatta arkeolojik kazılarda bulunan obsidyenden yapılmış çeşitli bıçaklar ve mızrak uçları olduğunu görebilirsiniz. Bazı topluluklar ise bu taşı ticaret yaparken diğer mal ve hizmetler karşılığında vermek üzere kullanmıştır.

Obsidyen günümüzde cama benzer pürüzsüz dokusu nedeniyle özellikle mücevher yapımında kullanılan bir taştır. Yansıtıcı yüzeye sahip bu taş ile çok güzel mücevherler yapıldığını görebilirsiniz.

Obsidyen taşının türlerini, ne işe yaradığını, nasıl arındırılabileceğini ve hangi burçlarla uyumlu olduğunu aşağıda okuyabilirsiniz.

Obsidyen Türleri

Biraz önce bahsettiğimiz gibi obsidyen genelde siyah olsa da bazen kahverengi, kırmızı ya da yeşil de olabilir. Obsidyen taşının türlere genel olarak şu şekilde ayrıldığını söyleyebiliriz:

Siyah, gümüş ve altın obsidyen

Doğal taş satan yerlerde genelde zengin ve opak bir renge sahip siyah obsidyene rastlarsınız. Ancak gümüş ya da altın renklere sahip obsidyenler de bulunuyor. Bu türler genelde volkanik aktivitelerin fazla olduğu Meksika ya da Guatemala gibi ülkelerden geliyor.

Gökkuşağı obsidyen

Gökkuşağı obsidyen, içindeki farklı renk katmanlarını göstermek için genelde farklı şekillerde kesiliyor. Bu obsidyen türünü çeşitli renk tayflarında görmeniz mümkün olsa da gökkuşağı obsidyeni araştırdığınızda mavi renklere daha az, yeşil ve mor renklere ise daha fazla rastladığınızı görebilirsiniz.

Tavus kuşu, kar tanesi ve mahogany obsidyen

Tavus kuşu obsidyen, belirgin halkalardan ziyade içerisinde döner şekilde renklere sahip bir türdür. Kar tanesi ise siyah obsidyen üzerinde benzersiz desenler oluşturan beyaz mineral lekelerine sahiptir. Son olarak mahogany obsidyen ise kırmızı ya da kahverengi olup mermer siyahı bir renge sahiptir. 

Obsidyen Taşı Ne İşe Yarar?

Koruyucu özellikleri fazla olan obsidyen öncelikle fiziksel olarak iyileştirme sağlamasıyla bilinir. Obsidyen, tüm vücudunuzu hareket halinde tutmaya odaklıdır ve bu nedenle detoks yapılmasına yardımcı olur. Öncelikle obsidyen taşının dolaşımınızı sağlıklı tutma söz konusu olduğunda mükemmel bir taştır. Ayrıca sindirim sorunları yaşayan kişiler için de faydalı olabilir. Obsidyen taşı kişinin genel sağlığını iyileştirici etkiye sahiptir ve vücudun gençleşebilmesi ve enerji dolabilmesi için kullanılmaktadır.

Obsidyen taşının fiziksel faydalarının yanı sıra zihinsel ve duygusal anlamda iyileştirici özellikleri de bulunmaktadır. Bu konuda koruyucu etkileri bulunan obsidyen taşı, olumsuz duygular ve negatif enerji söz konusu olduğunda kişinin aklını netleştirmesine yardımcı olur. Bu sayede kendinizi umutsuzluğa sürüklenmekten korumanıza yardımcı olur. Bu taş, kendinizi gerçekten güvende hissetmenize gerçekte yardımcı olan bir taştır.

Bazı insanlar obsidyen taşının koyu tonlarından uzak dursa da hayatta her şeyin dengeyle ilgili olduğunu unutmamak gerekir. Gece olmadan gündüz, karanlık olmadan ışık olmaz. Obsidyen, gerçeği arayan bir taştır ve sizi, hayatın tüm farklı açılarıyla yüzleşmeye davet eder. Bu sayede ışığa adım atma zamanınız geldiğinde tam olarak hazır ve yenilmez olursunuz.

Obsidyen taşı size zihinsel ve ruhsal anlamda bilinmeye keşfetmeniz, eski travmalarınızı çözmeniz ve size hizmet etmeyen şeyleri serbest bırakmanız için ihtiyacınız olan cesareti verir. Serbest bırakmayı öğrendiğinizde ve derin benliğinizle yüzleştiğinde daha kolay büyüyebilir ve farkına dahi varmadan dallarınızın gökyüzüne eriştiğini görebilirsiniz.

Obsidyen taşı son olarak metafizik özellikleriyle de bilinmektedir. Bu taşın metafizik anlamdaki faydası, kök çakrayı güçlendirme yeteneğinizle ilgilidir. Kök çakra, çevremizde olan bitenlerden bağımsız olarak topraklanmamızı sağlayan en önemli çakralardan biridir. Kök çakranın kapalı olması durumunda sanki her an bizi bir olumsuzluk ya da tehlike bekliyor gibi hissederiz. Obsidyenin iyileştirici enerjisini doğru bir şekilde kullanarak daha güvende ve daha güçlü olabilirsiniz.

Obsiyen taşı, kök çakranın yanı sıra üçüncü göz çakrası için de yüzyıllar boyunca kullanılmıştır. Obsidyenin aynaya benzemesi nedeniyle bu taşın başka alemlere bakılmasına yardımcı olabileceği düşünülmüştür. Siyah obsidyen taşı aynı zamanda solar pleksus çakrasına da yardımcı olmasıyla bilinmektedir. Solar pleksus, vücudumuzdaki üçüncü çakradır ve öz saygımız ve değer duygumuzla ilişkilidir. Bu çakra tıkalı olduğunda kendimizi kaybolmuş hissedebiliriz. Obsidyen taşının ayna olma özelliğini kullanarak içimize bakabilir ve hayatımızdaki engelleri kaldırabiliriz.

Obsidyen Taşı Nasıl Arındırılır?

Tıpkı diğer doğal taşlarda olduğu gibi obsidyeni de enerji bakımından arındırmak ve temiz tutmak önemlidir. Güçlü şifalı taşlar tıkanabildiği için bunları temizleyip yeniden şarj ederek taşınızın en iyi şekilde çalışmasını sağlayan bir akış yaratırsınız.

Obsidyeni temizlemek için akan suyun altına tutmanız yeterli olacaktır. Bununla birlikte obsidyen tüm elementleri davet eden bir taş olduğu için enerjisini boşaltmak ve yeniden şarj etmek için Ay ışığında da bekletebilirsiniz.

Taşın toplayabileceği tüm negatif enerjiyi çözmek için taşı tütsü dumanı ile temizlemeyi tercih edenler de vardır. Bunun için tercih edilen bitkilerin başında adaçayı geliyor. Obsidyen, ses titreşimlerine de iyi tepki verdiği için Tibet çanağınız varsa bunu da taşınızı temizlemek için kullanabilirsiniz.

Obsidyen Hangi Burcun Taşı?

Obsidyen, Akrep burcunun taşıdır. Akrepler ateşli, tutkulu ve yoğun kişilerdir. Yeraltı ve savaş tanrıları olan Plüton ve Mars tarafından yönetilen Akrep’in yoğun enerjisini koruması önemlidir. İşte burada obsidyen devreye girer. Obsidyen tıpkı Akrep gibi yoğundur. Bu taş, topraklanmaya yardımcı olurken yaşamınıza şifa getirir. Obsidyenin enerjisini çok yoğun bulan kişiler, kar tanesi obsidyen veya altın obsidyen kullanabilirler.

Obsidyen yaşı, Yay burçları için de uygundur. Obsidyenin ve Yay’ın enerjisi birbirini tamamlar. Obsidyenin koruyucu görevi olduğu için bir sonraki macerasına atılırken önüne bakmayan kişilere yardımcı olur ve bu kişilerin topraklanmasını sağlar. Obsidyen, fazla enerjiyi yalnızca Toprak Ana’nın alacağı şekilde aşağı gönderir.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!