Objektif gözlem üzerine modern bir anlayış

Bir madde yer değiştirmesidir hareket dediğimiz anlam. Daha yukarılardaki hareketleri taklit etmek bizim için “gelişim” dediğimiz şeyi tanımlıyor. Gelişmek için hareket etmeliyiz. Bunun tersi yok sanırım? Hareket kesinlikle gelişmeyi getirir (?). Bir şekilde daha önceki hale göre varlık değişmiştir. Bu iyi midir? Ya da bu kötü müdür? Bu varlıksal ihtiyaçtır ve iyi/kötünün ötesindedir. Dualite hareketin bu iki unsuru için yeterli çıkarımı yapmayabilir. Sağ ve solun dışında ortadaki üçünü sütuna bakalım.

Orta sütuna şimdilik nötr hareket diyelim. İsa öğretmenin “iki kişi varsa, üçüncü benim” dediği şey. Tabii, şu soru da beraberinde gelir. İlk iki kişi kim? Güzel bir merak, şimdilik o merakı aktif sabır içinde bırakalım bakalım ne kadar süre o merak bizimle olacak. Gündelik aklın basit hesapları içinde mi merak ettik, yoksa varlıksal bir merak mı gelişti bu konuda? Genelde meraklarımız günlük aklın işleridir ve uçar gider.

Üçüncü kişi ya da orta sütun nötr ilkeyi, objektif gözlemi bize anlatır. Psikolojik seviyenin üzerinde bir gözlem halinden bahsediyorum. Kendini sevme filtresi dışında bir hal. Bu filtreyi fark ettikten sonra en serti de aklınızı ne kadar sevdiğinizi gözlemenizdir. Konuşurken haklılığından emin olan, bildiğinden keyif alan ve “daha az” bildiğini var saydığı varlıklarla konuşurken kendini sevme dalgasının çıktığını fark ettiğinizde içiniz acıyabilir. Uuf! Olması gereken maddeden daha fazla madde eklediniz oktava. Ne olacak? Zen üstadı sahneye girecek, size atalarınızın kılıcını eğilerek teslim edecek. Konu atalardan gelen olduğu için kabul etmekten başka şansınız yok! Orta Asya halkından bildiğimiz atalar kültü bizde de hala baskın, hali hazırda spitirüel olarak zaten atalarla iç içe yaşıyoruz. Hara bölgesindeki birikmiş chi enerjisini kozmosa geri bırakmaya başladınız. Peki, döngüler kendi içinde oluşur.

Hareketlerimizi şuurlu yapmak gelişmek istediğimiz yönü gösterir. Eğer kaktüsler konusunda ilerlemek istiyorsanız o konuda hareket edersiniz. Eğer basketbol konusunda gelişmek isterseniz basket oynarsınız. Hareket bizim odağımızı ve dikkatimizi gösterir. Hareket olayları ve mekanları da oluşturur. Bunları da sırtında taşıyan zamandır. Buraya kadar harika, birçok farklı hareket çeşidiyle hayatınızı oluşturdunuz. Ancak olay anı içindeyken ya da mekan içindeyken hareketinizi gözlüyor musunuz? Yüz kaslarınızın farkında mısınız? Üç merkezli insanın merkezlerinde enerji seviyesi, duyguları ve hareketleri nasıl? Hareketin içeriği ve an oldukça derindir.

Kendimizi gözleyerek gerçek fikirler elde ederiz. Başka türlü kişinin kendisiyle ilgili fikir elde etmesi çok zordur. “Çok dürüst biriyimdir, sözümün eriyim, hiç yalan söylemem” gibi gibi birçok deyişlerin taşıdığınız benliklerden geldiğini anlarsınız. Peki bunların altında ne vardır? Bunu hep birlikte keşfediyoruz Lacivert Köy’de …

İlginizi çekebilir: İçsel madenlerimiz keşfetmek: Vicdan düalitesine merhaba

Avni Onur Sevinç
Gelişimimize uygun ekolojiyi inşa etmek için çalışan bir Doğa. Doğa, aynı zamanda arkadaşlarını da arar. Bu temiz ekolojide olmak ister misin?