Nostalji yapmanın aşk hayatınıza olumlu etkisi

Herkesin içinde bir parça da olsa geçmişe özlem vardır. Günümüzde, geçmişe özlemle ilgili giderek artan araştırmalar gösteriyor ki, nostalji yapmak ruh sağlığınıza olumlu yönde etki ediyor. Geçmişe özlem konusunda izleyeceğiniz 5 yol aşk hayatınıza katkıda bulunuyor. Ayrıca bu konuda uygulayacağınız bazı stratejilerle de nostaljiyi ilişkinizin bir parçası haline getirebilirsiniz. İşte izlemeniz gereken 5 yol:

1. Nostalji size farklı bir bakış açısı katar

Birkaç araştırma, nostaljik hatıraların, doğası gereği sosyal olduğunu gösteriyor. Bu hatıralar, ailecek çıkılan tatil ve seyahatler gibi başkalarını size yakın hale getiren ve genellikle sevgiyle anılan hayat deneyimlerine odaklanıyor. Böylece, nostalji sizin sosyal tarafınızı aktive ediyor ve halihazırda yaşadığınız ilişkinin ihtiyaçlarına daha çok odaklanmanızı sağlıyor.

2. Nostalji öz güveninizi artırır

Geçmişe yönelik hatıralar bizzat anlamlı sosyal deneyimlere odaklanma eğiliminde olduğu için, insanlar bu hatıraları yeniden ziyaret ettiklerinde öz güvenlerinde artış meydana geliyor. Araştırmalar gösteriyor ki, geçmişe yönelik hatıraları birkaç dakikasını ayırıp yazan insanlar, ilişkilerinde sosyal olarak daha yetkin, daha optimist ve ilişkilerindeki problemleri çözme konusunda daha yetenekli oluyorlar.

3. Nostalji sosyalleşmenizi sağlar

arkadaşlarla sohbet
Nostalji yapmak, başka insanlarla vakit geçirme isteğinizi artırıyor.

Nostalji yaşamak, kendinizi daha güvenli hissetmenize yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda başka insanlarla vakit geçirme isteğinizi de artırıyor. Araştırmalar, kendilerini geçmişe götüren bir şarkı dinleyen, geçmişteki hatıralar hakkında düşünen ve bir hatırasını yazan insanların başka insanlarla aktivite gerçekleştirme olasılığının yüksek olduğunu iddia ediyor. Yapılan bir başka araştırma ise, bekar insanlarda nostalji yapmanın romantik bir ilişki arama arzusunu artırdığını belirtiyor.

4. Nostalji yapmak ilişkinizi geliştirmenize yardımcı olur

Yapılan bir başka araştırma gösteriyor ki, ilişki içerisinde bulunan bireyler nostalji yaptığında, ilişkileri hakkındaki olumlu duyguları artış gösteriyor ve romantik bir partner gibi davranma eğiliminde oluyorlar. Daha önce de söylediğimiz gibi, nostalji yapmak sosyal hatıraları sevgiyle anmanızı sağlıyor. Aynı zamanda bu hatıraları tekrar tekrar ziyaret etmek, ilişkinizdeki olumlu yönleri görmenizi sağlıyor.

İlgili yazı: Babasıyla sağlıklı iletişim kuramayan kadınların romantik ilişkilerinde en sık karşılaştıkları 5 problem

5. Nostalji enerji verir

Her ne kadar insanlar, nostalji yapmayı, geçmiş deneyimleri içerdiğinden dolayı geçmişe odaklanmak olarak düşünse de, yapılan birçok araştırma nostaljinin geçmiş hakkında olduğu kadar geleceği de içerisinde barındırdığını söylüyor.

Nostalji; gelecekle ilgili optimist olmanızı, gençliğinizle ilgili algınızı, yaratıcılığınızı ve yeni şeyler deneme, yeni insanlarla tanışma olasılığınızı olumlu yönde geliştiriyor. Bir başka deyişle, eğer sevdiğiniz bir anınızı düşünüyorsanız, kendiniz yenilenmiş, umutlu ve yeni hatıralar oluşturmak için motive hissediyorsunuz. Sevildiğiniz ve önemli hissettiğiniz yeni fırsatlar yaratmak için uğraşıyorsunuz. Bu açıdan bakıldığından, nostalji yapmanın ilişkilere enerji ve heyecan getirdiğini söyleyebiliriz.

Peki nostaljiyi ilişkinizin içine nasıl katabilirsiniz?

İlk olarak, eğer nostaljiyi kullanmak istiyorsanız, anılarınızı, nostalji olmaya değer hale getirmelisiniz. Eğlenceli bir aktivite planlamak, partnerinizle anlamlı bir anı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bu illa da pahalı ve egzotik bir tatil anlamına gelmez, sadece özel ve olağan dışı bir şeyler planlamak bile yeterli olacaktır. Yeteneğinizi konuşturun ve yıllar sonra bile gülümsemeyle hatırlayacağınız eğlenceli ve eşsiz bir anı yaratın.

fotoğraf albümü
Hatırlanmaya değer anıları fotoğraf albümü yaparak ölümsüzleştirebilirsiniz.

Tekrar tekrar hatırlamaya değer bir anıya sahip olduğunuzda, partnerinizle bu anıları size hatırlatacak yollar geliştirin. Bu yaratıcı yol, bir fotoğraf albümü de olabilir, size o özel anıyı hatırlatacak başka bir şey de. Müzik nostaljiyi tetikleme konusunda önemli bir araçtır. Partnerinize, o eşsiz anıyı hatırlatacak bir şarkı listesi hazırlayabilir, mutlulukla anacağınız eşsiz bir hatıranın gün yüzüne çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Aynı zamanda eski bir anıyı alıp, onu yeni hale de getirebilirsiniz. Nostalji, eski deneyimlerinizi tekrarlamak değildir. Onun yerine, geçmiş deneyimin ana, pozitif özelliklerini alın ve onu bir romanda kullanır gibi kullanın. Belki, balayınızda eşinizle gittiğiniz bir kumsal hakkında mükemmel bir anınız vardır. Nostaljinin kazanımlarını görmek için aynı kumsala gitmek zorunda değilsiniz. Kendinize yeni bir yer bulun. Bu şekilde yapmak, geçmiş anınızla bağlantıya geçmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda size yeni deneyimlerin ve yaratacağınız yeni anıların da kapısını açar.

Kaynak:

psychologytoday.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!