Nörolenfatik reflekslerden haberdar mısınız: Chapman refleks noktalarını nasıl aktive edebilirsiniz?

1920’li yıllarda, Chapman “Nörolenfatik refleksleri” tanımlamıştır. Böylece kendi ismiyle anılan Chapman refleks noktaları belirlenmiştir.

Chapman refleks noktaları, vücudumuzda lenfatik drenajı etkileyen ve lenf sıvısının ilgili organlara, salgı bezlerine akmasına destek olan bazı refleks noktalarıdır. Bedenimizin farklı bölgeleri birbirine sinirler, kan damarları, meridyenlerle bağlı olduğundan, bu iletişim ağında belirli noktaları aktive etmek, sağlığa destek olmaktadır.

Aşağıdaki videoda belirtildiği gibi Chapman noktalarının aktivasyonu için yatakta uzanırken veya ayakta dururken, her bir bölgede, uygulamayı 20-30 saniye süresince yapabilirsiniz:

Nefes alıp vermeye devam ederken, nefes verirken daha fazla baskı uygulayabilirsiniz. Sırasıyla aşağıdakileri yapın.

  • Diyaframı serbestleştir.
  • Diyafram aktive et (sternum üzerine parmaklarla hafif vuruş).
  • Başın arka kısmını aktive et (parmaklarla hafif vuruş).
  • Her iki kulağın ön kısmını, yüz ile bağlantı yaptığı yeri, kulak loblarının ön kısmını aktive et (temporamandibular eklem, parmaklarla hafif baskılar).
  • Boyun-torakal noktaları aktive et (derin boyun fleksörlerine, sternoklavikular ekleme, klavikular altına hafif parmaklarla vuruş).
  • Ön ve yan 7. ve 8. kostaların arasını aktive et (parmaklarla hafif vuruş).
  • Göbek alanını aktive et (parmaklarla hafif vuruş ya da parmakla baskı).
  • Ön ve yan kalça ekleminin gövdeyle bağlantı yaptığı alanı aktive et (parmaklarla hafif vuruş ya da parmakla baskı).
  • Her iki bacağın yan bölgelerini aktive et (avuç içleriyle hafif vuruşlar).

Sevgiler…

Referanslar:
1.Nguyen A, Bordoni B. Physiology, Chapman’s Points. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK558953/ Erişim tarihi: 09.11.2020.
2.Caso M. Evaluation of Chapman’s neurolymphatic reflexes via applied kinesiology: a case report of low back pain and congenital intestinal abnormality. J Manipulative Physiol Ther. 2004;27:e1

İlginizi çekebilir: Fasya nedir: Bilgi aktarımı, savunma, destek, bariyer oluşturma ve depoloma

Emsal Salık Tıp Doktoru
Tıp doktoru, Histoloji-Embriyoloji Uzmanı, Klinik Ayak Refleksoloji Uzmanı, Shiatsu Uzmanı, bass gitaristim. Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi mezunuyum. Artı Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ... Devam