Neyi değiştirmek isterdik: Yılın sonuna yaklaşırken hayatınıza yön verecek belgeseller

Belgeseller diğer film türlerinden daha etkileyicidir. Normalde tanıklık edemeyeceğiniz gerçek hayat hikayelerini izlemekle kalmaz, kendi hayatınızda da yansımalarını gözlemleyebilirsiniz. Kahveleriniz de hazırsa, daha sağlıklı, mutlu ve ilham dolu bir 2021 için belgesel turumuza başlayalım!

Food Matters (Gıda Maddeleri)

‘Ne yersen o’sun’

Food Matters Official Trailer

Paketli ürünlerin, koruyucuların, katkı maddelerinin hayatımızın merkezinde olduğu modern dünyaya eleştiri niteliğindeki bu belgesel, 2008 yılında James Colquhoun tarafından çekildi. Food Matters belgeseli, beslenme alışkanlıklarının insan sağlığına olan etkisini inceliyor ve tıp endüstrisinin tedavi politikalarını eleştiriyor. Bu şekilde, sağlık ve ilaç sektörüne olan bakışımızı da değiştirmeyi ve sorgulatmayı amaçlıyor. Belgeseldeki bilim insanları, doğal beslenmenin yanı sıra; kanser, kalp hastalıkları gibi ciddi hastalıkların tedavisinde ticari amaç gütmeyen çözümler üzerinde duruyorlar.

Sağlık problemlerine yediğimiz gıdaların yol açtığını vurgulayan bu belgeselde, besinsel terapinin önemini fark edecek ve daha sağlıklı bir hayat için beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçireceksiniz.

Minimalism: A documentary about the important things (Minimalizm: Önemli şeyler üzerine bir belgesel)

Minimalism: A Documentary About the Important Things (Official Trailer)

Öyle bir an gelir ki yeni başlangıçlar için, önemli birtakım değişiklikler yapma gereği duyarsınız. Minimalizm felsefesini konu alan 2015 yapımı bu belgesel, bize bu önemli değişimin sinyallerini vererek, fazlalıklardan kurtulma – minimalizm akımı hakkında detaylı bir fikir edinme şansı sunuyor. Amerikan rüyasından uyanan, çalıştıkları şirketten ayrılıp minimalizm hakkında yazılar yazmayı ve bu akımı dünyaya duyurmayı amaçlayan iki arkadaştan biri olan Joshua Fields Millburn’un da kendine sorduğu gibi “Hayatım, daha az ile nasıl daha iyi olabilir?”.

Hayatınızı belgeseldeki gibi “aza” bir anda dönüştüremeseniz de, Minimalizm felsefesine dayanan bu belgeselle; tüketici toplumun bir parçası olduğumuz gerçeğiyle ve bunun doğaya ve bedenimize olan yansımalarıyla yüzleşeceksiniz. Ayrıca, bu belgesel, “Evimizi, odamızı, gardırobumuzu ihtiyacımız olmayan şeylerle doldurmak yerine, hayatımızı sevdiğimiz insanlarla birlikte yazacağımız hikaye ve anılarla doldurmayı neden denemiyoruz?” sorusuyla bizi baş başa bırakacak.

Tony Robbins: I am not your guru  (Ben Sizin Yol Göstericiniz Değilim)

Tony Robbins: I AM NOT YOUR GURU | Official Trailer [HD] | Netflix

Tony Robbins: I am not your guru belgeseli tam da kişisel gelişimin gücüne inananlara göre. 2016 yapımı bu belgesel, Amerikalı yaşam koçu, girişimci ve yazar olan Anthony Robbins’in her yıl düzenlediği altı günlük Date with Destiny (Kaderle Randevu) seminerlerinden birinin kaydedilmesiyle ortaya çıkıyor. Hayatlarını yeniden şekillendirmeleri için insanlara yardım eden; İngiliz Kraliyet ailesinden, Bill Clinton’a dünyanın dört bir yanından insana danışmanlık yapan Robbins’in, belgesel boyunca bireysel olarak farklı kişilerle nasıl çalıştığını  izleyebiliyorsunuz.

Küçük problemlerimiz altlarında daha büyüklerini gizler. Belgeselin sonunda katılımcılardan onları hayatta geri tutan şeyleri duyarız. Korkularını, sınırlarını, geçmişlerini ve bunları maskeledikleri yeme problemlerini…Pandora’nın kutusu açıldığında, içlerindeki tüm negatif enerjiyi gözyaşlarıyla ve duygularıyla serbest bıraktıklarında, insanların hayata daha umutla ve kendinden emin baktıklarına tanıklık ediyoruz. Yıllardır sırtlarında taşımış oldukları yükten kurtulup özgür hissettiklerini gözlemliyoruz. Işığa ulaşmak için, sıkı sıkı kilitlediğimiz o kapıları açmamız, en karanlık yerleri ziyaret etmemiz gerekir. Geçmişle yüzleşip, yaşananlara veda edebilmemiz yeni bir yıla – hayatımıza –  capcanlı devam edebilmemiz için şart.

Twenty Feet from Stardom (Yıldız Olmaya Ramak Kala)

‘Gizli kahramanların hikayesi’

Twenty Feet From Stardom Official Trailer #1 (2013) – Music Documentary HD

Darlene Love, Merry Clayton, Lisa Fischer, Claudia Lennear, Tàta Vega… Bu isimleri hiç duydunuz mu? Rolling Stones’tan Elvis Presley’e, ünlü yıldızların “20 adım arkasında” onlara vokalde eşlik eden bu gizli kahramanların sesini kesinlikle duymuşsunuzdur. Morgan Neville’in yönettiği Oscar ödüllü  2013 yapımı Twenty Feet From Stardom belgeseli, arka planda kalan sanatçılara bir övgü niteliğinde. Bizlere de müziğin bütünleştirici özelliğini hissederek, hayallerinin arkasından koşan “gizli” yıldızların zorluklarla dolu hayat hikayelerini dinlemek düşüyor.

Vokalistlerin müzik endüstrisinde cinsiyetleri, etnik kökenlerinden dolayı yaşadığı zorlukları gözler önüne seren bu belgesel, bizlere başarının aslında ne olduğunu sorgulatıyor. 1950’lerin ve 60’ların hit şarkılarına vokalde eşlik eden Darlene Love, yapımcısının sözleri üzerine müziği bırakıp temizlikçi olarak çalışmaya başlamış. Onu müziğe geri döndüren şey yaptığı şeye olan inancı olmuş. “Bazen işler sizin düşündüğünüz gibi gitmez.” şeklinde konuşuyor Rolling Stone’un “Gimme Shelter” şarkısına vokalde eşlik eden bir diğer efsanevi vokalist Merry Clayton. “Bir işe canı gönülden sarıldığınızda en iyi sizin olacağınızı düşünebilirsiniz. Ama işler o şekilde ilerlemez.”  Ünlü olmak, herkes tarafından bilinmek yerine sadece şarkı söyleme hayalini gerçekleştirmek için tüm zorluklara göğüs geren bu vokalistler; cesaretimizi kıranlara, şansın yaver gitmemesine, uygun şartlarda doğru kişilerle olmayışımıza inat, inandığımız şeyler için gösterdiğimiz çabanın karşılığını bu belgeselde izlediğimiz gibi alacağımızı gösteriyor.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!