Neye odaklanırsan onu büyütürsün: Odağını iyiye çevirmek ve güçlendirmek için ipuçları

Sağlık, mutluluk, başarı, huzur… Hepimizin bu hayattan beklentileri, hayalleri var. Onlara ulaşmanın yolu ise niyet etmek, hedef koymak, planlamak ve planlarımız üzerine çalışmaktan geçiyor. Ancak bu denklemde atlanmaması gereken bir konu daha var; odağımızı ulaşmak istediğimiz şeye çevirmek. Çünkü ister inanın, ister inanmayın, neye odaklanırsak onu büyütüyoruz.

Atalarımızın “Ne ekersen onu biçersin”, “Nerede hareket orada bereket” gibi sözleri, hayat enerjimizi nereye aktarırsak oradan karşılık alacağımızı; “Bir şeyi kırk kez söylersek olurmuş” gibi dilimize yerleşmiş sözler odaklandığımız şeylerin gerçek olma ihtimalinin arttığını; spiritüel dünyada “olumlama” olarak bilinen uygulama, gerçekleşmesini istediğimiz şeyleri odaklanarak tekrar etmemiz durumunda ona yaklaşacağımızı söylüyor. Henüz bitmedi; odağımızı çevirdiğimiz olumlu ya da olumsuz herhangi bir şeyin gerçekleşme ihtimalinin artması konseptinin sosyal psikolojide de bir karşılığı var: Pygmalion Etkisi. Yani istediğimiz herhangi bir şeye ulaşmak için kilit kelime odak.

Neye odaklanırsan onu büyütürsün

Günün her anında çok fazla uyarana ve hatta kötü habere maruz kaldığımız, yoğunluktan kimi zaman kendimize zaman ayırmakta zorlandığımız, her an stresle karşı karşıya olduğumuz günümüzde de, artık odaklanmak daha da önemli. Hedeflerimize ulaşmak ve hayallerimizi gerçekleştirmek kadar iyi hissetmek ve iyi yaşamak da önemli. Tam da bu noktada, önce kendimize sonra neyle uğraşıyor, neyi hedefliyor ve/veya neye ulaşmak istiyorsak ona odaklanmamız şart. Çünkü denklem basit; olumluya odaklanırsak olumluyu, olumsuza odaklanırsak olumsuzu hayatımıza çekiyoruz.

Peki odağımızı nasıl artıracağız? 

Yeşil çayı sevdiren Doğadan, bu yıl da sizleri daha iyi bir yaşam için 21 günlük bir challenge’a davet ediyor.  #21GünChallenge ile hayallerine yaklaştığın, iyi hissetmeye, kendine ve sevdiğin şeylere odaklandığın bir iyilik yolculuğu için; 

  • Niyet et ya da hedefler koy; çünkü odağını dilediğin yöne çevirmenin yolu bu.
  • İç sesini dinle ve telkinde bulun; çünkü inanmak başarmanın yarısı!
  • Pozitife odaklan; ve hayallerin önündeki engel sen olma.
  • Plan yap ve planlarına sadık kal; hedeflerine doğru adım adım ilerle.
  • Başarılarını kutla; çünkü her şeye rağmen ilerlemek için attığın her adım ve aldığın her ders, seni odaklandığın hayallerine ulaştıracak.
  • Bakış açını değiştir; çünkü bazen bir şeyleri değiştiremesen bile neye odaklanacağını, vereceğin tepkileri ve deneyimini kendin şekillendirebilirsin.

Odağını artırmana yardımcı olacak önerileri uygularken #HerGün1KupaYeşilÇay‘ını da unutma. Yeşil çayın zihnine, ruhuna, bedenine ve kendine odaklanmana yardımcı olacak destekleyici etkileri gün boyu yanında. 21 gün boyunca her gün bir kupa yeşil çay eşliğinde: 

  • Yaptığın işe odaklan; akışta olmanın keyfini sürerken, başarıya daha kolay ulaş. 
  • Zihnine odaklan, anda kal; stres ve yorgunlukla daha kolay baş et. 
  • Bedenine odaklan; bedenimizin ihtiyaçlarını daha rahat duy, daha sağlıklı bir yaşam için adım at ve güçlü kal. 
  • Ruhuna odaklan; iç sesine kulak ver ve kendine şefkatle yaklaş. 

Her gün 1 kupa yeşil çay ile kendine odaklan #GününüYeşillendir. Sana iyi hissettiren şeylere odaklanırken 1 kupa yeşil çayını da unutma; çünkü odaklanmayla gelen her gün daha iyi hissettiren bir iyilik yolculuğu.

 

Bu içerik Doğadan katkılarıyla hazırlanmıştır. Doğadan Yeşil Çay ile tanışmak için tıklayın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement