Netflix’in internet hızınızı anlık olarak ölçen yeni hizmeti: Fast.com

Birçok insan, internet hızını genellikle bir TV dizisinin bölümlerini ya da filmleri art arda izlemeye çalışıp yayın donunca kontrol ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Netflix’in yayın hayatına soktuğu Fast.com adlı internet sitesi, indirme hızınızı test etmenizi kolaylaştırıyor. Adının kolaylığı ve hatırda kalmasının dışında, fast.com’u kullanmak da oldukça basit. Site, Netflix server’larını kullanarak saniyeler içerisinde internet hizmet sağlayıcınızın güncel hızını hesaplayabiliyor.

fast. com
Netflix’in yayın hayatına soktuğu Fast.com adlı internet sitesi, indirme hızınızı test etmenizi kolaylaştırıyor.

Netflix’in halihazırda kullandığı ISP Speed Index sayesinde yaşadığınız yerdeki Netflix yayınlarının aylık ortalama hızını ölçebiliyorsunuz; fakat bağlantı hızları devamlı olarak ağa ve internet servis sağlayıcısının sıkışıklığına bağlı olarak dalgalanabiliyor. Fast.com, internet hızınızı her an ölçüp ziyaretçileriyle olası anlık değerleri paylaşıyor.

İlgili yazı: Philadelphia’da yapılan bir girişim halka bedava internet sağlıyor

Yayında yaşanan problemin sebebi genellikle internet servis sağlayıcıları

İnternet hızının film gecenizi batırma ya da çıkarma olasılığı bulunuyor. Multi milyon dolarlık şirket bunun farkında olsa da, çoğu zaman yayının takılması internet servis sağlayıcılarının hatası oluyor ve Netflix’in bu noktada yapabileceği herhangi bir şey bulunmuyor. Bu yeni internet sitesi, internet servis sağlayıcılarının internet hızı konusunda verdikleri sözleri tutmalarına yardımcı olacağa benziyor.

Eğer test sonucunda internet hızınız olması gerekenden yavaş çıkıyorsa, bu noktada internet servis sağlayıcınızla görüşüp sorunun nedenini öğrenmeniz gerekiyor.

Bu siteyi kullanmak için Netflix üyesi olmak zorunda değilsiniz. Fast.com’u dünyanın her noktasında bilgisayarınız ya da akıllı telefonunuzla ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak:

mentalfloss.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!