Nespresso’dan sürdürülebilirlik çağrısı: Harekete Geçmek Fark Yaratır

Küresel iklim krizinin etkilerini çok daha somut şekilde görmeye başladığımız şu günlerde, tüketim tercihlerimizde yaptığımız tüm seçimler gelecekte bizi nasıl bir dünyanın beklediğiyle ilgili önemli ipuçları taşıyor. Atmosferdeki karbondioksit ve diğer sera gazlarının seviyesindeki yükselme, temiz su kaynaklarının tükenmesiyle karşı karşıya kaldığımız su fakirliği, mevsim normallerindeki ani değişimler, yıkıcı doğa olaylarının sayısındaki artış ve en son tüm insanlık olarak karşı karşıya kaldığımız küresel salgın tüketim alışkanlıklarımızda sürdürülebilir seçeneklere yönelmemizin tercihten çok bir gereklilik olduğunu bizlere bir kez daha hatırlatıyor.

Sürdürülebilirlik hareketi özünde, dünyanın sınırlı olan doğal kaynaklarının daha bilinçli kullanıldığı, finansal ve sosyal açıdan refah seviyesinin yüksek olduğu, insanın doğayla olan ilişkisinde saygılı bir yaşam tarzını benimsediği ve üretimden tüketime, insana dair tüm faaliyetlerin doğayla uyumlu şekilde gerçekleştirildiği bir vizyonu temsil ediyor.

Sürdürülebilirliği odağına alan ve tüketicilerini sürdürülebilir tüketim alışkanlıkları oluşturmaları konusunda bilinçli tercihler yapmaya yönlendiren markalardan biri olan Nespresso, 2017 yılından bu yana ticari faaliyetlerinde karbon nötr bir marka olma ünvanını elinde bulunduruyor. Nespresso, çekirdeklerin üretim aşamasından kahvenin fincanımıza dolduğu o eşsiz ana kadar, her adımını özenle izlediği sürdürülebilirlik vizyonunu bir adım daha ileri taşıyarak karbon emisyonunu daha da azaltmak, kahve çiftliklerine ve çevresindeki bölgelere ağaç dikmek gibi girişimlerle, 2022 yılında tamamen karbon nötr bir marka olmayı hedefliyor. Bu doğrultuda Nespresso’nun ”Harekete Geçmek Fark Yaratır” mottosuyla başlattığı sürdürülebilirlik kampanyasının en önemli unsurlarından biri, değer zincirinin tamamen karbondan arındırılması. 

Karbon emisyonunun azaltılması için Nespresso, Tüm Nespresso Boutique’lerde %100 yenilenebilir enerjiye yönelmeyi, üretim sürecinde biyogaz kullanımını artırmayı; Nespresso makinelerinde geri dönüştürülmüş plastik, kahve kapsüllerindeyse geri dönüştürülmüş ve düşük karbonlu işlenmemiş alüminyum kullanarak ürünlerinin ve ambalajlarının döngüselliğinin artmasını önceliklendiriyor.

Sonsuz kez geri dönüştürülebilir kapsüller

Hayatımız boyunca satın aldığımız ve tükettiğimiz tüm ürünler, en son aşamada atığa dönüşerek ömrünü çöp kutusunda tamamlıyor. Sonrasındaysa tüm bu atıklar toprak altına gömülerek, yakılarak ya da okyanuslara dökülerek çevre kirliliğinin en büyük kaynağı haline dönüşüyor. Mümkün olabildiğince atıksız yaşamaya çalışarak atık oluşumunu önemli bir ölçüde azaltabilsek de, kullanım ömrünü tamamlayan tüm materyallerin çevreye zararsız bir halde dönüştürülebilmesi, yani geri dönüşüme uygun olması çevre kirliliğinin azaltılması sürecinde hayati bir öneme sahip. ”Atık materyallerden, o materyalin üretiminde kullanılan ham madenin üretilmesi” sürecini kapsayan geri dönüşüm, çevre kirliliğine neden olan atıkların farklı formlarda yeniden hayat bulmasını sağlayarak toprağın, havanın ve suyun kirlenmesini önlemenin bilinen en iyi yollarından biri.

Öncelikli hedefleri arasında geri dönüşüm konusunda farkındalık yaratmak ve toplama noktalarını çeşitli çalışmalarla artırmak yer alan Nespresso, tüketicilerinin kullanılmış alüminyum kapsüllerini Nespresso Boutique‘lere bırakarak geri dönüştürülmesine ve bu kapsüllerin yeniden kullanılmasına destek oluyor. Nespresso, kahve kapsüllerindeki kahvelerin tazeliğini ve aromalarını uzun süre muhafaza edebilmesi için en iyi malzeme olan alüminyumu kullanıyor. IUCN (Uluslararası Doğayı Koruma Birliği) ve diğer ortaklarıyla birlikte izlenebilirlik ve sosyo-çevresel performans açısından alüminyum endüstrisindeki ilk küresel standardı başlatan Nespresso‘nun kapsül yapımında kullandığı alüminyum malzemeyse, sonsuz kez dönüştürülebilme özelliğiyle ön plana çıkıyor. Yani, kullandıktan sonra çöpe atmak yerine, biriktirerek Nespresso Boutique’lere götürdüğünüz her bir Nespresso kahve kapsülü alüminyuma geri dönüştürülüyor ve bu geri dönüştürülmüş alüminyum, farklı objelerin üretiminde kullanılarak yeniden hayat buluyor. Ayrıca kullanılmış kahve kapsüllerindeki posalar yenilenebilir bir enerji kaynağı olan biyogaza dönüştürülüyor ve üretim sırasında kullanılan elektriğin bir kısmı bu biyogazla üretiliyor.

Kullanılmış kahve kapsüllerinizi geri dönüşüm için götürebileceğiniz en yakın Nespresso Boutique‘e buradan ulaşabilirsiniz.

Sürdürülebilir kalitede kahve üretimi

İklim değişikliğinin yağış ve kuraklık seviyelerinde yarattığı değişimin en çok etkilediği sektörlerden biri de hiç şüphesiz tarım sektörü. Özellikle dünyanın kahve rezervi olarak bilinen pek çok bölgede, iklim değişikliği nedeniyle kahve üretiminde ciddi bir azalma söz konusu. Kahve üreticilerinin karşı karşıya olduğu bu tehlikenin farkında olan Nespresso, kapsüllerinde kullandığı alüminyumlardan makine tasarımlarına ve sürdürülebilir kahve üretimine kadar pek çok konuda çevreye kalıcı özen göstermeyi hedefliyor. Fabrikalarının ve butiklerinin döngüsel performansını iyileştirmek için sürekli olarak çalışan Nespresso, karbon ayak izini azaltmaya yardımcı olmak için değer zincirinde iyileştirici girişimleri ve ağaç dikimini önceliklendirerek 2014’ten bu yana, karbon ayak izini telafi etmek ve kahve çiftliklerine fayda sağlamak üzere, tam 5 milyon ağaç dikti.

Ağaçlar, karbonu atmosferden ayırmanın, doğaya yatırım yapmanın ve yenileyici bir tarım sistemi inşa etmenin temel unsurları arasında yer alıyor. Ağaç dikmek, kahve hasadının kalitesini ve miktarını iyileştirmek için gereken gölgeyi sağlamanın yanı sıra; toprak erozyonuna ve toprak kaymalarına karşı korunmaya da yardımcı oluyor; toprak yenilenmesini destekliyor. Nespresso bu doğrultuda, ortağı Pur Projet ile Kolombiya, Guatemala, Etiyopya ve Kosta Rika gibi kahve üreten ülkelerde ağaç dikme kapasitesini üç katına çıkarmayı hedefliyor.

Kahve çiftliklerinde temiz ve adil üretim

Nespresso, orman koruma ve yenilenmesini desteklemenin yanı sıra çiftçi topluluklarında temiz enerji çözümlerini uygulamaya yönelik projelere de yatırım yapmayı planlıyor. Kahve tutkunlarına sürdürülebilir kalitede bir kahve deneyimi sunmayı odağına alan Nespresso, tüm kahve çekirdeklerini yalnızca güvenilir üreticilerden alıyor.

Çiftçilerle, kooperatiflerle ve diğer ortaklarıyla çalışarak, özellikle ekonomik ve iklim değişikliği belirsizliklerinin etkilediği bölgelerde yetiştirilen kahveleri kahve severlerle buluşturmayı amaçlayan Nespresso, 2003 yılında Yağmur Ormanları Birliği ile birlikte Nespresso AAA Sürdürülebilir Kalite™ Programı başlattı. Kahve çiftlikleriyle kalıcı ilişkileri teşvik eden, kırsalda sürdürülebilir uygulamaları destekleyen ve çiftliklerin etrafındaki ekosistemleri ve tabiatı koruyan bu program, aynı zamanda kahve çiftçilerinin ve topluluklarının geçim kaynaklarının iyileştirilmesine yardımcı olarak sürdürülebilirliğin en önemli bileşenlerinden biri olan finansal ve sosyal açıdan refah seviyesinin yükseltilmesine de katkıda bulunuyor.

Nespresso – Harekete Geçmek Fark Yaratır | TR

Nespresso’nun her bir fincan kahvesi 2022’de karbon nötr olacak

Evde, işyerinde, en sevdiğiniz restoranlarda ve otellerde Nespresso içerken hissettiğiniz eşsiz deneyimin perde arkasında özenle takip edilen ve emek dolu bir süreç var. Kahvenin kökeninden başlayarak kalitesine, üretildiği topluma ve ekosistemine kadar tüm detaylara dikkat eden Nespresso sürekli olarak yüksek kalitede, farklı aromalarda lezzetli kahveler sunmak için, kahvenin ekilmesinde, hasadında ve kapsüllenmesinde kesintisiz bir gelişim sürecini odağına alıyor.

Sadece lezzetli kahveler üretmeye değil, kahve içtikten sonra çıkan kapsülün de geri dönüştürülebilir olmasına ve yeniden hayat bulmasına özen gösteren Nespresso, uzun vadede sürdürülebilir bir şekilde faaliyet göstermek için aynı zamanda kahve çiftliklerinde üreticilerle beraber hasadı bereketlendiren ve tabiatı koruyan tarım uzmanlarıyla birlikte çalışıyor. Farklı kahve kökenlerine ve işleme yöntemlerine sürekli yeniliklerin getirilmesi ve kullanılmış kapsülleri toplama ve geri dönüştürme kapasitesini genişletmek için çalışan Nespresso, sürdürülebilir bir kahve deneyimi için gerekli olan tüm detayları büyük bir incelikle takip ediyor.

10 yılı aşkın bir süredir karbon nötr olmak konusunda çalışmalarını sürdüren Nespresso, karbon emisyonlarını azaltmayı ve geri kalan karbonu tarımsal ormancılık yoluyla telafi etmeyi amaçlıyor. Nespresso karbon nötrlüğe, yenilenebilir enerji kullanımının ve ambalajların döngüselliğinin artırılmasıyla karbon emisyonunu azaltarak; kahve tedarik ettikleri kahve çiftliklerine ve çevresindeki bölgelere ağaçlar dikerek, ve yüksek kalitedeki dengeleme projelerine yatırım yoluyla ulaşmayı hedefliyor. 

Bu yazı Nespresso‘nun katkılarıyla hazırlanmıştır. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!