Negatif kalorili besinler hakkında bilmeniz gerekenler

Kilo vermek konusunda çoğu zaman mucizeler aradığımız bir gerçek. Bu mucizelerden ya da diyet efsanelerinden biri de ‘kilo verdiren/yağ yakan’ yiyecekler…

Tek başına kilo vermenize ya da yağ yakmanıza yardımcı olabilecek bir besin olmadığını her fırsatta söylüyorum. Su dışındaki bütün besinler kalori içeriyor ve eğer amacınız kilo kaybetmekse temelde bu işin matematiği aldığınız kaloriden daha fazlasını yakmak veya yaktığınız kalorilerden daha az kalori almaktan geçiyor. Çok basit gibi görünse de bu iş bu kadarla da kalmıyor çünkü bizim için bütün kaloriler aynı şeyi ifade etmiyor. Gün içinde almanız gereken kaloriyi de sağlıklı olabilmek ve sağlıklı kilo vermek için bütün besin öğelerinden dengeli bir şekilde almanız gerekiyor.

Bu besinler genellikle düşük kalori ve yüksek lif içerirler.
Negatif kalorili besinleri duydunuz mu?

Negatif kalori terimi tek başına düşünüldüğünde yanlış gibi durur çünkü az önce de söylediğim gibi her besin bir kalori içerir. Ama bazı besinler var ki vücut bu besinlerden aldığı kaloriden daha fazlasını o besinleri sindirirken harcar. Böylece günlük harcamanız gereken enerjiye katkıda bulunur.

Bu besinler genellikle düşük kalori ve yüksek lif içerirler. Elbette günlük beslenmenizde yer verebilirsiniz fakat sadece bu besinleri tüketerek zayıflamaya çalışmak uzun vadede enerji ve besin öğesi yetersizliğine sebep olabilir, dikkat.

Besinlerin termik etkisi

Tükettiğimiz besinler vücudumuzda farklı şekillerde metabolize olurlar. Besinlerin termik etkisi besinlerin sindirim, emilim, taşınma, oksidasyon ve depolanması için harcanan enerjidir. Yani besinlerin termik etkisi ne kadar fazla olursa ondan aldığımız kalori o kadar azalır diyebiliriz. Yağ ve karbonhidratlara göre proteinlerin termik etkisi çok daha yüksektir.

Negatif kalori içeren besinler

Meyve ve sebzeler genellikle lif ve su içeriği yüksek besinler olduğu için negatif kaloriye sahip oldukları düşünülür. Örneğin kereviz, salatalık, turp, marul, elma, kayısı gibi besinler bu besinler arasındadır.

Bazı protein içeren besinler de termik etki sebebiyle negatif kaloriye sahip besin olarak düşünülebilir. Çoğunlukla balıklar ve kabuklu deniz ürünleri de negatif kalori olarak kabul edilir.

 

İlginizi çekebilir: Hem yağ yaktıran hem de pratik bir şekilde hazırlanan 4 farklı kış salatası

Dilara Koçak İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı
1990 yılında beslenme ve diyet mesleğine gönül veren Koçak, Hacettepe Üniversitesi, “Beslenme ve Diyetetik” mezunudur. Yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamlayarak uzman ünvanını almıştır. ... Devam